Чи можуть вручити повістку тим, хто має право на відстрочку: пояснення від адвоката

14 грудня 2023, 09:04
Читать новость на русском

Джерело:

ТСН

В Україні запроваджено воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію через повномасштабну війну, яку почала Росія. Так, військовозобов'язані від 18 до 60 років можуть отримати повістки й бути мобілізовані.

Втім, деякі категорії військовозобов'язаних мають право на відстрочку. Адвокатка Марина Бекало пояснила, чи можуть вручати повістки таким категоріям людей.

До теми Мобілізація в Україні: скільки вона ще триватиме та хто підлягає призову у 2024 році

Чи законно вручати повістку тим, хто має право на відстрочку

Адвокатка наголосила, що усі без виключення військовозобов'язані мають дотримуватися правил військового обліку – як призовники, так і резервісти. Вона додала, що оновлювати дані у ТЦК необхідно, незалежно від того, чи підлягає призову військовозобов'язаний. 

"Правду кажучи, більшість чоловіків призовного віку не дотримуються правил військового обліку, не поновлюють свої облікові дані в ТЦК та СП, в тому числі у разі зміни сімейного стану, місця проживання, зарахування на навчання або відрахування тощо. І ТЦК СП, який в свою чергу може і не знати про наявність права для відстрочки", – заявила адвокатка. 

Вона пояснила, що спочатку військовозобов'язаний оновлює усі дані в ТЦК та СП. Після цього – його направляють на проходження військово-лікарської комісії. Коли будуть виконані перші 2 кроки, то ТЦК може розглянути питання щодо надання відстрочки, якщо для цього є підстави. 

Відповідно для реалізації права на відстрочку, військовозобов'язаний має подати в ТЦК СП всі наявні в нього документи, які підтверджують право на відстрочку та бажано ще заяву про надання відстрочки. І в такому випадку чоловік не підлягатиме призову на військову службу під час мобілізації. А тому з боку ТЦК СП в такому випадку немає порушень профільного законодавства,
– пояснила адвокатка.

Хто має право на відстрочку

Згідно з чинним законодавством, право на відстрочку від мобілізації мають такі категорії військовозобов'язаних: 

  • працівники, які мають бронь за державними органами, підприємствами, установами чи організаціями;
  • багатодітні батьки та батьки-одинаки;
  • особи з інвалідністю I – III груп, а також особи, які є опікунами осіб з інвалідністю / недієздатних осіб;
  • чоловіки та жінки, які виховують неповнолітню дитину з інвалідністю I – II груп або з важкою хворобою;
  • особи, які взяли на себе відповідальність за дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, що наразі не досягли 18-річного віку;
  • особи, які доглядають за ріднею з тяжкими хворобами/інвалідністю I – II груп, та які потребують постійного догляду;
  • чоловіки та жінки, чиї близькі родичі загинули чи вважаються зниклими безвісти під час виконання заходів з національної безпеки й оборони;
  • особи, які втратили (смерть / зникли безвісти) близьких родичів під час їхньої участі в АТО (військовослужбовці, люди, які мали відношення до забезпечення безпеки та оборони України та інші).