Врятований будинок посеред пекла: чому пожежа обійшла будівлю, яка мала згоріти
Кінглейк, маленьке містечко у Південній Австралії. Сьогодні воно знову існує, а от у лютому 2009 року його мало не стерло з лиця землі. Тоді тут лютувала найбільша пожежа, яку коли-небудь бачила Австралія. Регіон площею понад 4 тисячі квадратних метрів потопає в морі вогню.
40-річний батько 2 дітей Браєн Брук згадав, що уже декілька тижнів трималась висока температура. Лісові пожежі виникали та поширювалися з неймовірною швидкістю.
Ми знали, що на нас насувається біда. Тому повідомили людей про небезпеку через інтернет та радіо,
— пожежник Пауль Лоув.
На додачу змінився напрямок вітру, який спрямував пожежу прямісінько до будинку Бруків. Раптом наступила темрява, мов посеред ночі. Уся долина була залита червоним полум'ям. У той день склались усі необхідні умови, аби влаштувати наймасштабнішу лісову пожежу. Лише тоді Браєн усвідомив, у якому становищі він опинився.
"Ми не могли пробратися через вогонь: ані нашими машинами, ані вантажівками. Ми опинились у вогняному полоні у власних будинках. Ніхто не може вибратись", — згадав він.
Хоча ситуація виглядає безнадійно, разом із своїм сусідом Бредом, вони готові спільно розпочати боротьбу з вогнем. У них практично немає підручних засобів, лише трохи води. Щоб врятувати свої життя, їм потрібно придумати стратегію захисту.
У мене було декілька відер з водою. Я розлив трохи води по підлозі. Для початку мало допомогти. Водою вони не гасять вогонь, а зволожують підлогу й дах,
— розповів Браєн.
Ми загасили біля будинку 5-6 невеликих точок займання, але повністю стримати вогонь неможливо. Без води ситуація стала безнадійною.
Браєн прямує до будинку й чекає на смерть. Протягом години вогонь лютує в Кінглейку. Жахлива статистика катастрофи: 400 поранених 173 загиблих. Вогонь знищив усі будинки по сусідству з Браєном. Сам він чекає смерті у спальні. Однак життя готує інший сценарій.
У якийсь момент я зрозумів, що можу вийти. Сад усе ще горів. Але потужні язики полум’я заввишки з дерево пішли далі,
— розповів австралієць.
Полум’я обійшло будинок Браєна. Він не міг повірити власному щастю. Для Браєна це справжнє диво, що він пережив катастрофу. У радіусі 500 квадратних метрів усе згоріло.
"Будинок захищало вдале розташування рослин, зокрема тих, що накопичують у собі воду. Утворився простір, який вогонь не міг пройти. Тож полум’я так і не діставшись до будинку, починало гаснути", — розказав експерт з лісових пожеж Детлеф Маушейк.
За його словами, каучукові дерева на 70% складаються з води і практично не горять. А от у сусідів Браєна вони не ростуть. Натомість є сухі легкозаймисті пальми.