Всі на оборону країни: якою буде четверта хвиля мобілізації
Пятдесят тисяч українців поповнять лави збройних сил найближчим часом. Президент Петро Порошенко підписав указ про часткову мобілізацію. У генеральному штабі детально розповіли, хто ж потрапить під її четверту хвилю.
Чергова мобілізація
Насамперед, нібито, розраховують на тих, хто уже має військову підготовку. Однак це саме говорили і минулоріч. Натомість, як показав досвід, повістки приходили хаотично: тим, хто не служив в армії, і тим, хто навіть не закінчував військову кафедру у ВУЗі, і навіть тим, хто мав очевидні проблеми зі здоров'ям. Вже рік точаться розмови про створення оновленої армії, за швейцарським, ізраїльським чи то пак якимось іншим зразком. Утім поки що, єдині реформи у Міноборони впроваджують лише волонтери. Отже кого ж тепер, відправлятимуть на передову, дивіться далі у сюжеті.
Мобілізація триватиме 210 днів
У Міністерстві оборони попередньо повідомили - повістки почнуть приходити з двадцятого січня. Наступна мобілізація триватиме аж двісті десять днів. Це із урахуванням терміну підготовки та перепідготовки офіцерів і особового складу. Призиватимуть осіб від двадцяти пяти до шістдесяти років. У першу чергу, обіцяють залучвати тих, хто розуміється на військовій справі.
Це фахівці механізованих військ, танкісти артилеристи, фахівці противоповітряної оборони, зв'язку, ремонтники. Спеціалісти радіоелектронної боротьби. Якщо буде призваний в ході мобілізації військовозобовязаний, який немає військовооблікової спеціальності за визначений термін у нього є можливість набути військову спеціальність, – каже заступник начальника Головного управління мобілізаційного планування Володимир Талалай.
Не призиватимуть студентів денної форми навчання та священиків
Так, повістку можуть прислати не лише тим, у кого є відповідні навички. Однак є перелік осіб, яких в будь-якому випадку не мобілізують.
Під четверту хвилю мобілізації не потраплять ті, хто не зможе пройти військову медичну комісію.
Не відправлятимуть на фронт і батьків трьох і більше дітей віком до 18 років, а також тих хто доглядає за недієздатними родичами. Повістку не отримають студенти денної форми навчання і священики. Не підлягають призову і мешканці окупованих територій, крім випадків якщо вони стануть на військовий облік.
У Генштабі кажуть - бійці впродовж двох місяців пройдуть спеціальні навчання. Мовляв усе буде як і минулого року. Утім чимало вояків, які зараз на лінії фронту, послали на передову без будь-якої підготовки.
Минулоріч декого з бійців посилали до АТО без підготовки
Боєць 11 батальйону територіальної оборони Назар Луцюк воював в одній із найгарячіших точок АТО - в селі Нікішино що на Донеччині. Сам свого часу прийшов у військомат - попросився в мобілізацію. Однак влітку йому так і не дали можливості бодай мінімально підготуватись до війни.
Розповідає, що виїхав з Києва 7 серпня, а вже 8-го був у Дебальцевому, наступного дня його поставили на блокпост попредньо провівши півгодинну інструкцію.
Таких випадків більше не буде - переконують чиновники у погонах. Утім чи вистачить, вмінь вояювати офіцерам запасу, колишнім студентам, які закінчили військову кафедру, або ж звичайним цивільним, яких збираються перепрофілювати?!
Мілітаризувати країну не потрібно
Експерти, кажуть що мілітаризувати країну не потрібно. У нас вистачає фахівців, які можуть проводити вдалі військові операції.
Перше це ті хто має досвід Афганістану, боротьби в миротворчих місіях, спецназ, антитерористичнчі підрозділи, СБУ, "Альфа", всього ми нараховуємо 75-80 тисяч ще підготовлених бійців і це не поторебує хвиль мобілізації, як це вже сьогодні прийнято Верховною Радою, – каже екс-керівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.
Військові часто гинуть через брак досвіду
А от в Міноборони усі схожі заяви називають спробою Кремля зірвати в Україні мобілізацію. Утім часто на передовій через брак досвіду, непідготовленість бійців та проблеми з дисципліною гинуть сотні українців.
Боєць Нацгвардії Олександр, який воював в складі британських військ у різних гарячих точках, а зараз і у Станиці Луганській, особисто зіткнувся із проблемою нефаховості своїх колег. Розповідає про жахливі випадки так званого "дружнього вогню" і про проблеми із алкоголем на передовій.
Із речовим забезпеченням усе в порядку
Разом з тим у Генштабі обіцяють, що у волонтерів тепер роботи буде менше. Мовляв, що без клопотів забезпечать військових усім необхідним. Радник президента і волонтер Юрій Бірюков, підтвердив, що ситуація із речовим забезпеченням куди краща аніж була минулоріч.
Для потреб АТО вилучатимуть приватну техніку
А мобілізації до слова підлягатиме не лише людський ресурс. Для АТО вилучатимуть і техніку в різних підприємств приватної та державної форм власності.
Вони будуть направлятися в визначені на території україни центри які мають специфіку автотехнічного ремонтного типу а також інженерні бази. Щоб ми могли там фахово прийняти якщо потрібно обслужити цю техніку і відправити в АТО, – каже Талалай.
Про нашу армію зараз говорять або добре або ж нічого. Критика вважається непатріотичною. Часто тих, хто нарікає на військових називають провокаторами, диванними генералами або ж рупором Кремля. Утім, якщо про проблему не говорити вона так і залишиться проблемою. Адже чиновники та армійці неодноразово заявляли, що найважливіше для них це людські життя. А війна продовжується і щодня гинуть українські військові. Часто через брак досвіду, невдало продумані операції, чи проблеми з алкоголем. Останньої теми, на жаль, вищі військові чини намагаються узагалі уникати.