Як IT-сектор та аграрії можуть підняти українську економіку

19 липня 2016, 21:01
Читать новость на русском

Після перезапуску уряду, його керівництво почало спроби пожвавлення української економіки. На тлі затяжного падіння традиційних локомотивів — металургійної, хімічної промисловості та ін.., лише IT-cектор та АПК показали стабільність розвитку.

Зростання IT

За таких обставин, в уряді пішли шляхом прибирання бар’єрів і дерегуляції, аби стимулювати подальше зростання IT та електронної комерції, як альтернативи "галузям падіння".

За даними порталу IT Outsourcing News, українські IT-компанії експортували програмного забезпечення на приблизно 2,5 мільярда доларів у 2015 році.

Хоча левова частка послуг (біля 80% ) припадає на ринок США, Україна наразі лідирує в Європі по кількістю громадян, зайнятих у сфері високих технологій.

Вітчизняному IT-ринку вже є чим пишатися, адже у сфері розробки та досліджень в Україні працює більше сотні глобальних компаній, таких як Aricent, Boeing, Ericsson, Huawei, Oracle, Siemens і Teleperformance, Cisco, Rakuten і Samsung, в той час як понад 1 тисяча українських IT-компаній надають свої послуги багатьом замовникам по всьому світу.

Читайте також: ІT в Україні: експерти про "конверти" і тонкий ризик

Представниця Мінекономіки Олена Мініч вважає, що стрімкий розвиток IT дозволить Україні стати важливим центром виробництва програмного забезпечення для всієї Європи.

Щорічно IT-cфера зростає на чверть, за останні 10 років вона зросла у 10 разів,
— зазначила чиновниця.

Попри те, що у 2015 році Держстат зафіксував значне просідання експорту комп’ютерних послуг, вже у 2016 році IT-ceктор у I кварталі зріс на 35%.

Крім того, нещодавно Петро Порошенко заявив, що IT-компанії тепер складають 3% від загального ВВП країни. У минулому році ця частка складала лише 1,61%.

Однак, більше стриманою у коментарях щодо IT-галузі є експерт з економічних питань центру Разумкова Катерина Маркевич.

IT-галузь в Україні, хоч і демонструє постійне зростання, все одно перебуває у стадії розвитку. Якщо дивитися на неї, як на перспективу заміщення інших галузей у структурі ВВП, то наразі про це не йдеться,
— зазначила експерт.

Стуктура українського експорту послуг 2007-2015 рр.

Не IT єдиним

Зрозуміло, що навіть бурхливий розвиток IT в Україні не врятує усю економіку та державний бюджет, чи істотно вплине на зменшення безробіття.

IT є специфічною сферою діяльності. Тут і далі зростатиме зайнятість, але підняти її від нинішніх 100 тисяч працівників вдвічі-втричі у 42-мільйонній країні є перспективою майбутнього.

У цьому сенсі важливим є розвиток іншої ділянки економіки — аграрно-промислового комплексу, зокрема сільського господарства.

Наразі частка с/г складає понад 10% ВВП України, а сума експорту с/г продукції становила у минулому році приблизно 12 мільярдів євро, де 30% постачалось на ринки ЄС.

Про проблеми українського експорту та їх вирішення читайте тут.

Посол ЄС в Україні Ян Томбінський вважає розвиток с/г вирішальним для відновлення економіки України. А переваги, які отримає Україна, від реформування цього сектору в поєднанні з Угодою про Асоціацію і зону вільної торгівлі має ще підвищити позитивний ефект.

IT та АПК в одному човні

Утім, про ІТ та АПК можна говорити лише, як про два перспективних напрямки для економіки. Саме вони можуть стати її новими двигунами.

Адже українські товари с/г та програмне забезпечення є затребуваними та конкурентними на відміну від продукції важкої промисловості, яку стає дедалі важче реалізовувати на зовнішніх ринках.

Попри це експерт застерегла від наївних порівнянь IT-галузі та АПК, адже складна архітектура ВВП і його формування у цих галузях має абсолютно різну природу: ІТ — це сфера послуг, АПК — промисловість.

Хоча точка перетину між IT та АПК все таки існує поза вимірюванням ВВП.

Глобальний тренд Digitize or die (оцифруйся або помри — "24") стимулює агропром застосовувати сучасні технології та спиратись на інновації та оптимізовувати виробництво с/г продуктів.

Крім того, IT-волонтери вже відіграли вагому роль у дерегуляції, впровадженні 3G і сервісу держзакупівель ProZorro і сайту публічних фінансів E-Data.

IT-cпільнота також очікує, що уряд продовжуватиме реформи, в ході яких IT-складова буде й надалі використовуватися для модернізації державного управлення і боротьби з корупцією.