Чому відбувся спад
Падіння української економіки більше ніж на 40% у 2014 році було викликано революційними подіями, війною та втратою частини території. Український бізнес опинився в абсолютно нових умовах.
Для нової економіки потрібен був час для налагодження контактів у Європі, адже експорт до Росії впав одразу на чверть, що вплинуло на загальну картину експорту і відповідно і на бюджет.
Проти швидкого відновлення української економіки зіграв зовнішній стан справ — низькі ціни на важливі для України продукти сільськогосподарської продукції та металургії.
Саме тому Держстат констатув, що експорт з України до ЄС за 2015 рік знизився на 26% і продовджує знижуватись досі.
10,5% — це падіння експорту з Донецької й Луганської областей, тобто 40% загального темпу зменшення експорту, це, російська агресія на сході України,
— наголошує заступник міністра Мінекономіки Наталія Микольська.
Крім того, чиновниця підкреслила, що наприклад, падіння експорту металургії, відбулося не через кількісне скорочення, а зниження цін на ринках.
Директор економічних програм Центру Розумкова Василь Юрчишин вважає, що падіння експорту в Європу є не таким стрімким, як з іншими країнами світу.
Читайте також: Кубів назвав, коли зникне податкова поліція
Вагомою причиною падіння загального експорту науковець бачить у тому, що українська економіка не встигає змінити свою структуру після пережитих катаклізмів.
Що дає Україні зона вільної торгівлі
Для українських виробників європейські ринки залишаються обмеженими через нестачу в Україні конкурентних товарів та послуг. Простими словами, вітчизняним виробникам вкрай важко конкурувати у Європі.
Система автономних преференцій, які отримала Україна у односторонньому порядку від Європи, розслабила українських виробників. Вони очікували, що це надасть величезні преференції, але це виявилось не так. Падіння експорту у першому кварталі цього року — я б його не драматизував, адже триває зміна структури економіки,
— підкреслює Юрчишин.
Інфографіка Інституту світової політики
Позитивна динаміка
Однак складнощі на конкурентному ринку Європи, змушує виробників шукати збуту своїх товарів на ринки третіх країн.
У березні-лютому цього року показники виробництва покращились, якщо ця динаміка збережеться, то через 2-3 місяці, це може відбитися на покращенні статистики експорту.
Читайте також: Як українець за допомогою мінеральної води став мільйонером
Стабілізація курсу також позитивно вплинула на українську економіку і стало заспокійливим для виробників і потенційних інвесторів.
Однак цього недостатньо. Український експорт безумовно пов'язаний з імпортом через закупівлю обладнання за кордоном, а отже без поліпшення інвестиційного клімату український експорт немає жодних шансів на збільшення.
Інвестиції
Інвестиційний клімат в країні залишається слабким. Поки не буде зрозуміло, яку валютну політику проводить НБУ, то жодний інвестор не буде ризикувати.
Наразі НБУ уникає прямої відповіді на питання, яку політику він збирається впроваджувати, ховаючись за "інфляційним таргетуванням" не говорячи, як саме збирається заспокоювати інфляцію.
Як покликати інвесторів
1. Потрібно навести лад у валютній політиці: на часі прийняття відповідного законопроекту, бо зараз всі валютні операції в країні регулюються декретами 1993 року.
Тут йдеться про лібералізацію. Однак, під нею часто розуміють "відкритість", у нашому випадку треба розуміти — перехід до ринково орієнтованих методів і відхід від адміністративних.
2. В Україні потрібно створити Експортне агентство. Це дуже важливо, адже Україна відмовляється від певних адміністративних заходів і збирається інтегруватись у європейський простір.
У цьому агентстві має поєднатись експертна, юридична, технологічна підтримка українських компаній, які мають потенціал вийти на світові ринки.
3. Просування українських продуктів — дуже важливо, аби українські виробники брали участь у різноманітних міжнародних ярмарках, аби заявляти про себе і свій товар.
Читайте також: Харчова безпека: чи допоможе ЄС вберегти здоров’я українцям