Як не стати "заручником" аеропорту: права авіапасажирів

30 квітня 2018, 17:02
Читать новость на русском

Досвід українських туристів у Єгипті вчергове засвідчив – стати "заручником" авіакомпанії у нас можна запросто. Натомість далеко не всі пасажири знають про те, що в таких випадках авіакомпанія повинна компенсувати клієнту незручності і не тільки.

В Україні права пасажирів прописані у Повітряному кодексі. Але кожна авіакомпанія має у себе свої власні правила, де також вказані права та обов’язки пасажирів, і часом ці внутрішні правила суперечать Кодексу. Більшу юридичну вагу в такому випадку матиме Кодекс.

Читайте також: Українці, які застрягли в Єгипті нарешті повертаються додому, – МЗС

Якщо рейс затримали, скасували або відмовили у перевезенні

У кожному з цих випадків пасажир має право на грошову компенсацію у розмірі:

- 250 євро – для рейсів на відстань до 1500 кілометрів;
- 400 євро – для рейсів на відстань від 1500 до 3500 кілометрів;
- 600 євро – для рейсів на відстань понад 3500 кілометрів.

Також пасажир має право обрати відшкодування вартості квитка або його частини упродовж 7 днів, якщо більше не хоче подорожувати (крім того авіаперевізник повинен забезпечити зворотний рейс у початковий пункт відправлення). Повернути кошти за квитки можна у місці їхнього придбання або в головному офісі перевізника, пред’явивши паспорт та власне ці квитки або відповідні документи.

Якщо пасажир не відмовляється від подорожі – перевізник має змінити умови маршруту і за першої можливості доставити пасажира у кінцевий пункт. Причому якщо внаслідок зміни маршруту пасажир летітиме вищим класом, ніж у нього був квиток – авіаперевізник не має права вимагати доплату. Якщо ж навпаки, наприклад, пасажир бізнес-класу летітиме економ-класом через скасування його рейсу – авіакомпанія повинна буде відшкодувати 30% тарифу для рейсів дальністю до 1500 км; 50% тарифу для рейсів дальністю від 1500 до 3500 км; 75% тарифу для рейсів дальністю понад 3500 км.

Читайте також: Wizz Air відкриває три нові маршрути з Києва

Перевізник матиме право зменшити компенсацію на 50%, якщо пасажиру змінять маршрут таким чином, що в кінцевий пункт свого призначення альтернативним маршрутом він прибуде не пізніше 2 годин – для рейсів дальністю до 1500 км; 3 годин – для рейсів дальністю 1500 — 3500 км; 4 годин – для рейсів дальністю понад 3500 км.

Причиною відмови перевізника виплачувати компенсацію може бути документальне підтвердження того, що причиною скасування рейсу була дія непереборної сили або надзвичайна ситуація, якій не можна було запобігти, навіть якби було вжито усіх заходів (стихійне лихо чи техногенна катастрофа не з вини перевізника, наприклад).

Що повинен забезпечити авіаперевізник

Крім компенсацій та вирішення питань з доставкою пасажирів, перевізник у випадку затримки, перенесення чи скасування рейсу повинен забезпечити пасажирів нормальними умовами під час очікування:

- харчування та напої в залежності від часу очікування (1,2, 3 рази);
- розміщення в готелі, якщо час очікування – ніч або доба чи більше;
- наземний трансфер за маршрутом аеропорт – готель – аеропорт;

Особливу увагу при цьому – повинні приділити пасажирам з інвалідністю та дітям без супроводу дорослих.

Причому таке обслуговування перевізник зобов’язаний забезпечити пасажирам з дальністю рейсів до 1500 кілометрів, якщо затримка рейсу – на 2 години; для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів – якщо затримка на 3 години.

Читайте також: Ryanair офіційно зайшов в Україну: коли та звідки літатиме лоукост

Також перевізник повинен надати можливість кожному пасажиру зробити 2 телефонні дзвінки або відправити електронну пошту. Щоправда, ця послуга зараз мало кому потрібна. Хіба у вас розрядився телефон.

Останнє, але важливе – авіаперевізник законом зобов'язаний надати пасажирам пояснення щодо причин, очікуваного часу затримки рейсу та усієї необхідної інформації щодо вирішення проблеми.

Відповідальність авіаперевізника

Якщо з вами трапилася якась така прикра подія – можете звернутися з письмовою скаргою до компанії-авіаперевізника, на яку вони повинні відповісти упродовж 45 днів.

Якщо ваші скарги не мали ніяких наслідків і від компенсації авіаперевізник відмахується – можна подати до суду, або за вашим місцем проживання, або за місцем реєстрації чи розташування офісу авіаперевізника. Причому подати до суду за чинним законодавством можна відразу, навіть не висуваючи претензію до перевізника. Також можна звернутися до центрального органу виконавчої влади з питань цивільної авіації і заявити про порушення своїх прав. У цьому випадку можливе стягнення з компанії-порушника штрафу в розмірі від 8500 до 17000 гривень, але – тільки до державного бюджету.

Читайте також: Ісландська авіакомпанія відкрила вакансію мандрівника з зарплатою 4 тисячі доларів