Як нелегальні посередники заробляють мільйони на українських мігрантах
Шалений попит на роботу за кордоном породив масштабний підпільний бізнес на робочих візах. Окрім офіційних установ, українці доволі часто користуються послугами нелегальних посередників.
Найчастіше українці виїжджають працювати в Польщу. Лише за 2015 рік Польське консульство видало майже мільйон віз. На польських візах побудований найбільший підпільний бізнес в Україні, де, за підрахунками журналістів, обертаються мільйони гривень на місяць.
В Україні працює 14 візових пунктів Посольства Польщі. Проблем з реєстрацією на подачу документів немає лише в Одесі та Києві. Мешканці інших регіонів, особливо західних, часто змушені шукати неофіційні шляхи, як стати в чергу на візу.
Польща передбачає 2 способи реєстрації на подачу документів — телефоном або через сайт. Онлайн-сторінка або не працює, або повідомляє про відсутність вільних дат. Ті, хто постійно мають справи з візами, запевнили, що це проблема не одного місяця.
На території Тернопільської, Волинської та Рівненської областей з травня 2016 року скасували інтернет-реєстрацію. Там місце в черзі можна зайняти лише по телефону. Проте додзвонитись у службу реєстрації практично неможливо: люди телефонують туди годинами і з кількох телефонів одночасно.
Читайте також: Як теперішні митники використовують корупційні механізми попередньої влади
Зв'язатись із посередником набагато легше. Він одразу ставить у чергу та називає суму. В середньому це кілька тисяч гривень.
Ми ніяк не можемо гарантувати на 100%, що в візових центрах ніхто не пов’язаний з нелегальними посередниками. Це теоретично можливо і треба бути готовим боротись з такими явищами,
— пояснив Посол Республіки Польща в Україні Генрік Літвін.
В посольстві також повідомили, що неодноразово зверталися до українських правоохоронних органів, але безрезультатно. Та зазначили, що за кілька тижнів вони змінять правила реєстрації. Нововведення мають остаточно вирішити проблему нелегального посередництва