Як Порошенко став тіньовим партнером Ахметова
Тихою сапою президент Порошенко підминає під себе дедалі більше повноважень, які йому не належать. Це називається узурпацією влади.
Олігархічна модель економіки, яка була законсервована за часів Порошенка, передбачає отримання надприбутків вузьким колом осіб.
Читайте також: Чому для Порошенка важливий контроль над НАБУ
Головні гроші за часів Порошенка Рінат Ахметов заробляє через схему "Роттердам+", коли теплові електростанції донецького олігарха заклали в тариф вартість вугілля, начебто вони прибуло з біржі в Нідерландах. Враховуючи, що боргові зобов'язання ахметівської компанії ДТЕК скупив інвестиційний банкір Порошенка, це породжує обґрунтовані підозри про отримання Порошенком частини прибутку на ринку енергетики. Але як сталося, що Ахметов з Порошенком заробляють за рахунок нас усіх?
Порошенко намагається узурпувати владу
Це робиться завдяки діям Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Саме цей орган зі страшною абревіатурою НКРЕКП визначає тарифи для споживачів електроенергії і, відповідно, він наперед каже, скільки мільярдів осяде на рахунках Ахметова та його тіньових партнерів, до якого я волію зараховувати і президента Порошенка.
Очоливши державу, Порошенко призначив керувати регулятором – НКРЕКП – свого колишнього менеджера з компанії "Рошен" Дмитра Вовка. Він на цій посаді з грудня 2014 року. Перед призначенням Вовк встиг також попрацювати в інвестиційній компанії ICU, яка і займалася скуповуванням для Порошенка цінних паперів та боргів Ахметова, щоб заробити на цьому.
Під тиском Заходу, Порошенко був змушений піти на поступки. Було ухвалено закон, за яким членів регулятора – НКРЕКП – повинні відбирати на відкритому конкурсі. Але теорія – це одне. А жага до заробляння грошей – це зовсім інше. І якщо Порошенко втратив право сам призначати членів регулятора, він не втратив бажання збагачуватися. І зберіг контроль над процесом, але в інший спосіб.
Отже, якщо є конкурс, значить є конкурсна комісія, від якої й залежить, хто буде від імені держави регулювати найкорумпованіший енергоринок. До конкурсної комісії по двоє членів вносять президент і парламент, ще одного – уряд.
Читайте також: Нова жертва влади: хто і чому нацькував скандального прокурора на міністра фінансів
Порошенко підписав закон у листопаді 2016 року. Але не квапився його виконувати. Іншими словами, він вирішив якнайшовше контролювати регулятора, який гарантував золоті гори Ахметову та його тіньовому партнеру. На моє переконання, це і є Порошенко.
Побачивши затягування ще в березні цього року, Єврокомісія звернулася до Порошенка з вимогою призначити своїх членів у конкурсну комісію.
Я впевнений, що Кабінет Міністрів України та Верховна Рада України наслідують ваш приклад, подавши свої кандидатури,
– писав у своєму листі віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович.
Але Порошенко свідомо затягував і не призначав своїх членів, поки квоту не заповнить Верховна Рада. Знаючи прикуп, тобто прізвища з парламентської квоти, Порошенко міг би зманіпулювати та призначити лояльних людей за своєю квотою, щоб контролювати регулятора.
Зрештою, процес зупинився аж до осені. І от, нарешті. Своїх членів до конкурсної комісії Верховна Рада призначила ще 5 жовтня. За тиждень, 11 жовтня, квоту заповнив уряд. Всі очікували, що так само оперативно своїх членів конкурсної комісії призначить і Порошенко, щоб не було вакууму влади. Але Порошенко затягнув процес аж на місяць – до 17 листопада.
Порошенко, вірогідно, має спільні з Ахметовим інтереси
А ще за тиждень, 26 листопада, в чинного складу регулятора зник кворум. Тобто виник вакуум влади, цілеспрямовано зрежисований Порошенком для присвоєння собі непритаманних повноважень.
І от на початку грудня контрольована президентом більшість у Верховній Раді проголосувала закон, який надав йому одноосібне право призначати призначати членів Національної комісії. Тобто повернулись старі правила гри.
Зроблено це начебто тимчасово, на три місяці, щоб уже контрольована президентом конкурсна комісія провели відкритий відбір. По-перше, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. По-друге, саме тимчасовий склад регулятора має ухвалити одне ключове рішення – підняти ще у грудні тариф на теплові електростанції на 25%.
Власне, саме для ухвалення цього рішення Порошенком і було терміново реанімовано регулятора. Оскільки з Роттердаму в Україну не поставлялось жодної тони вугілля протягом 2017 року, а сукупні поставки морем складають менше 5%, у тариф закладаються неіснуючі затрати, які забирає собі Ахметов і його тіньовий партнер.
Читайте також: Чи стане Порошенко тіньовим співвласником "Сбербанку"
Враховуючи, що наступного року в Україні буде спалено близько 25 мільйонів тонн вугілля, таке підвищення дасть тепловій генерації додатково майже півмільяра доларів або 12,5 мільярда гривень. З них 10 мільярдів отримає конкретно Ахметов. Чи може Порошенко зробити такий подарунок, не отримавши собі ні копійки? Ну, ми ж не наївні люди! Я в це не вірю!
Ці гроші – наші з вами гроші! – підуть на вибори.
Саме за них найближчий часом по всій країні будуть переконувати проголосувати за Порошенка на другий термін. Заради цього можна і закон поміняти, і Євросоюз обдурити, і власних громадян пограбувати. Пам’ятайте про це, коли побачите агітацію за чинного президента.