Російські спецслужби шпигують за кримчанами: як від цього вберегтися

22 вересня 2018, 14:09
Читать новость на русском

Російське антитерористичне законодавство дозволяє силовикам стежити за громадянами, прослуховувати їх чи втручатися в особисте листування. Російські спецслужби отримують доступ до будь-яких "переписок" своїх громадян і навіть тих, хто з ними спілкується.

По всій Росії, а також у анексованому Криму, провайдерів власним коштом примушують встановлювати так званий "Сорм" – спеціальна програма для шпигування.

До будь-якого технічного зв’язку варто відноситися з обережністю. Ніхто не захищений від втручання чи отримання їх особистої інформації. Тут мова йде навіть не про злочинників чи терористів. Російські спецслужби зловживають шпигуванням і стежать за журналістами та адвокатами,
– сказав кримський захисник Еміль Курбедінов.

Наразі в Україні найпопулярніші такі месенджери – на першому місці – Viber, потім Facebook, Skype, Telegram та WhatsApp. У Росії ж користуються такими самими месенджерами, але в іншому пріорітетному порядку – перший WhatsApp, потім Viber, Skype, Telegram, Facebook.


Найпопулярніші месенджери в Україні та Росії

Фахівці зазначають, що найменше варто довіряти Viber, бо він має російське походження, та до Skype, через лояльність до російської політики.

Skype належить корпорації Microsoft, а він завжди "дружив" зі всіма російськими компаніями, тому що в них така бізнес-модель, їм потрібно отримувати державні замовлення
– відповів один із засновників "Роскомсвободи" – громадської організації, що бореться проти цензури і за свободу в інтернеті, Станіслав Шакіров.

Facebook також має доступ до листування. Хоча вірогідність витоку інформації із США до Росії спеціалісти називають мізерною, рівень приватності не 100-відстотковий.

Зазначимо, що зі смартфона месенджером Telegram можна користуватися конфіденційно. Для цього потрібно ввімкнути так звані секретні чати, тоді повідомлення буде шифруватися не на серверах, а на девайсах співрозмовників. В цих чатах не можна створювати колективних діалогів, проте крім співрозмовників це листування ніхто не побачить. Також там є функція автовидалення повідомлення, яку можна налаштувати від п’яти секунд до одного дня.

Читайте також: Скільки українців досі їдуть відпочивати до окупованого Криму

Крім зламів, у російських спецслужб є ще один прихований інструмент – шпигунські програми та віруси, які без відома користувача можуть сканувати все, що відбувається на дисплеї, передавати геолокацію та викрадати паролі. Подібна шпигунська програма відкрила доступ до комп’ютера кримського журналіста Миколи Семени. Цей вірус півроку передавав російським спецслужбам все, що він писав. Деякі експерти вважають, що саме так РФ шпигує за кримчанами.

Захиститися від шпигунства важко, проте є декілька дієвих способів – користування антивірусом і частіше оновлювати ліцензійну операційну систему.

Повний випуск програми "Крим Реалії" дивіться сьогодні на 24 Каналі о 18:00. Не пропустіть!