Як відбувається оцінювання українських суддів: деталі фейкового процесу

28 квітня 2018, 17:00

Відповідно до судової реформи, кожен чинний суддя має пройти під контролем громадськості оцінювання на компетентність та доброчесність. У підсумку ухвалюється рішення: звільняти суддю, чи залишати на посаді. Саме так Президент обіцяв нам відсіяти усіх негідників та залишити у судах лише компетентних і доброчесних.

Розглянемо результати співбесід з суддями, які вже місяць проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів. Чи відбувається обіцяне звільнення недоброчесних? Оцінювання суддів мало проходити за участі Громадської ради доброчесності. Але Вища кваліфікаційна комісія своїми рішеннями фактично заблокувала діяльність Ради, а також встановила правила, які дозволяють, наприклад, суддям Майдану залишатись на посадах.

Читайте також: Як працює Вища рада правосуддя: факти про темні сторони діяльності суддів

23 березня Комісія розпочала співбесіди, які до липня мають пройти майже 2 800 суддів. У перший день окремі співбесіди тривали 3-6 хвилин, і жодного суддю не було звільнено. Тобто весь процес оцінювання став схожий на конвеєр, єдиним завданням якого є імітація перевірки та залишення на посадах побільше діючих суддів. Громадськості відводилась роль статистів задля гарної картинки.

Все це змусило Громадську раду доброчесності заявити про припинення своєї участі у такому оцінюванні і озвучити, за яких умов повернеться у процес. На цей крок ми пішли виключно з однією метою – добитися проведення не фейкової, а справжньої перевірки і реального очищення судів від недоброчесних суддів.

Минув місяць. Вища кваліфікаційна комісія не лише проігнорувала вимоги громадськості, але навіть не призупинила свій конвеєр, який з космічною швидкістю добиває сподівання суспільства на обіцяне правосуддя "по-новому". Правда, вихід Громадської ради доброчесності таки змусив Вищу кваліфікаційну комісію дещо змінити свої дії.

Тепер співбесіди тривають трохи довше, ніж у перший день, а за їх результатами рекомендують звільняти одного-двох суддів. Проте глобально це не вплинуло на прогнозовані результати оцінювання. Окрім того, комісія почала активно працювати в інформаційному полі та професійно маніпулювати фактами і цифрами. Але давайте відійдемо від узагальнень та подивимось на конкретні цифри та приклади. Можливо, ми не праві у своїх прогнозах та висновках?

Читайте також: Що насправді відбувається з судовою реформою

За місяць ВККС перевірила 618 суддів. 466 або 75 % успішно пройшли цю перевірку. Тепер вони будуть довічно здійснювати правосуддя та отримають нову заробітну плату – від 35 до понад 100 тисяч гривень. Лише 16 суддів, або 2,5 % рекомендовано звільнити. 2,5 % – чи можна це назвати справжнім очищенням? Як на мене, відповідь очевидна.

По інших 136 суддях оцінювання зупинено, або оголошено перерву. Саме завдяки цій категорії суддів кваліфікаційна комісія нещодавно заявила, що кожен четвертий не пройшов оцінювання. Кожен четвертий! Це дійсно схоже на реальне очищення. Але це відверта маніпуляція. Сама перерва ще нічого не означає.

Під час попереднього оцінювання, яке ВККС проводила два роки тому, не раз оголошувались такі перерви, після яких судді успішно залишались на своїх посадах. Наприклад, у 2016 році оцінювання проходив голова Київського апеляційного адміністративного суду пан Горяйнов. Після співбесіди з ним на офіційному сайті ВККС навіть зявилась новина під назвою "І я не я, і хата не моя".

А все тому, що під час оцінювання виявлено доволі цікаві факти: майже все коштовне майно було оформлено на колишню тещу судді, яка дала зятю довіреності на це майно майже на 80 років. Потім журналісти показали, що суддя реально проживає у будинку тещі, але у декларації його не вказав.

ВККС гучно заявило про ці факти і оголосило перерву. А потім тихо визнала Горяйнова доброчесним. Більше року "на паузі" перебував і цілий ряд суддів Майдану, які засуджували невинних учасників Революції Гідності. Зокрема, судді апеляційного суду Київської області Дрига, Габріель, Рудніченко, Слива, Ященко.


Андрій Горяйнов

Але у листопаді 2017 року усі вони отримали підтвердження своєї доброчесності від ВККС. Тому попередній досвід свідчить, що перерва – це чергове окозамилювання. Для абсолютної більшості суддів вона закінчиться хепі ендом. Хепі ендом саме для суддів, а не для суспільства. А що з суддями, яких комісія вже точно визнала достойними вершити правосуддя? Наведу лише декілька яскравих прикладів.

Суддя Оболонського суду Києва Інна Белоконна. Це колишня дружина та мати двох дітей відомого Андрія Портнова. Саме він був архітектором системи "кривосуддя" часів Януковича, яка багато в чому збереглася і сьогодні. До речі, пані Інна стала суддею через 9 місяців після того, як Портнова призначили відповідальним за суди у Адміністрації Януковича. Ну ок, можливо це просто збіг. Звісно, що сам факт родинних зав’язків з одіозним чиновником не є підставою для звільнення. Нас зацікавив саме майновий стан судді та її родини.

Виявилось, що у родини Белоконних є три квартири в елітних новобудовах Києва загальною площею понад 410 квадратних метрів та будинок під Києвом площею майже 400 квадратних метрів. Це явно не відповідає їх рівню доходів. Користується суддя і коштовною автівкою Audi Q5. Власником автомобіля є її подруга, яка живе у гуртожитку.

Громадська рада зробила висновок про невідповідність Інни Белоконної критеріям доброчесності. Але ВККС не побачила у цих фактах жодних проблем. Отже тепер екс дружина Портнова буде здійснювати правосуддя "по-новому".

Підтвердила свою доброчесність і суддя Дніпровського суду Києва Наталія Марфіна. Під час Майдану вона розглядала скаргу учасника поїздки до Межигіря на сфальшований протокол ДАІшника. Посеред судового засідання її викликали до голови суду. Саме так – прямо посеред засідання. Після повернення від голови вона різко поміняла поведінку та відмовилась визнавати дії ДАІшника незаконними. На наше переконання суддя, яка відкрито піддається впливу голови суду не має права бути суддею. Але ВККС думає інакше.

Читайте також: Невинуватість Сущенка: Фейгін розповів про докази

До речі, за даними ГРД у 2011 році чоловіка судді, який тоді працював у СБУ, затримали на хабарі. Через 13 днів після цього факту Марфіна розлучилась з чоловіком. Очевидно справу вдалось поховати, і через деякий шлюб було відновлено. На переконання, ради це розлучення мало усі ознаки фіктивного з метою убезпечити майно родини від можливої конфіскації. Але і цей факт не зацікавив кваліфікаційну комісію. Здійснились сумні прогнози ГРД і про те, що судді Майдану успішно проходитимуть оцінювання.

Так, 18 квітня високі бали отримав суддя Шевченківського суду Києва Анзор Саадулаєв. Він засудив невинну за поїздку до Межигір'я у грудні 2013 році. Вища кваліфікаційна комісія залишилась глухою до голосу Родин Небесної Сотні, які у 4-ту річницю розстрілів на Майдані приходили до ВККС вимагати, щоб судді Майдану були бодай звільнені.

Читайте також: Реалії судової реформи: 99% старих суддів та значне збільшення їхньої зарплати

Зверну увагу ще на один показовий факт. Принциповою умовою повернення громадської ради у процес оцінювання є перевірка самих членів ВККС, щодо яких є сумніви у їх доброчесності. Зокрема йдеться про Тетяну Весельську, скарга на яку вже понад місяць лежить у ВККС. Але до сих пір цього не зроблено.

Комісія змогла перевірити 618 суддів, а для одного свого члена ніяк не може знайти час. Тобто саме ВККС блокує перевірку свого члена, а також унеможливлює повернення Ради доброчесності до оцінювання суддів.

Отже, місяць співбесід довів, що найгірші прогнози справджуються. Результатом фейкового оцінювання суддів буде звільнення 2-3 % суддів. Реального очищення не відбудеться. Судді Майдану та інші дискредитовані, але лояльні і слухняні судді далі вершитимуть правосуддя. Сподівання суспільства на справедливий суд будуть вчергове обмануті. Ось таке правосуддя "по-новому". Найважливіше у цій ситуації не опустити руки. Боротьба за чесні суди триває.