Які ризики підписав Янукович? Експерти аналізують московські угоди 17 грудня
Поки Євромайдан готував чергову масштабну акцію протесту, Віктор Янукович 17 грудня підписав у Москві низку стратегічних документів.
Кроки до втрати суверенітету
Документи стосуються товарообігу, транспортної та кредитно-інвестиційної сфери, міжрегіональних відносин та прикордонних зв`язків, атомної енергетики, авіа- та суднобудування, рекетно-космічного комплексу, інфраструктурних проектів.
Але головним подарунком Росії стала знижка на газ - замість понад чотирьохсот доларів за тисячу кубів Україна платитиме майже 270. А також - комерційний кредит від північного сусіда на 15 мільярдів доларів.
Повернення до низьких цін стримає модернізацію, в тому числі теплокомуненерго, власне, реформування всього ПЕК і газового сектору, також буде скасоване реверсне постачання газу, скоріш за все зі Словаччиною підписано угоду не буде, а якщо буде Росія занадто наполягати, то Україна може вийти з Європейської енергетичної спільноти, - прогнозує експерт з питань енергетики Володимир Саприкін.
Люди на Євромайдані, які протягом місяця за будь-якої погоди, цілодобово своєю присутністю висловлювали бажання, аби країна рухалася у бік Європи, обурилися таким відвертим ігноруванням. Але як змусити Главу держави їх почути, не дуже не уявляють.
Тим часом аналітики та експерти почали оцінювати шанси України не втратити суверенітет. Адже на думку багатьох, поступливість Росії може означати передачу під російський контроль підприємств ВПК та підприємств енергоатому, авіаційно-ракетного машинобудування та суднобудування, а також початок здачі на користь Росії української ГТС.
Фактично ми втрачаємо з цього моменту політичний, оборонний і економічний суверенітет, в економіці відбуваються такі похідні процеси як контроль за Україною щодо продажів зброї за кордоном, щодо продажу зерна. Це безумовний доступ Росії до стратегічних об'єктів - це транспортні системи, це мережі передачі електроенергії, - пояснює президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий.
"Росія ніколи не прийме Україну до Митного союзу"
Українці досі не знають обставин та умов угоди, яку підписав президент Янукович від їхнього імені з Росією. Колишній голова "Укрспецекспорту" Сергій Бондарчук зазначив, що угоди є з одного боку фікцією, з іншого - зрадою. Зокрема, проекти щодо співробітництва у військово-промисловому комплексі не мають перспектив через через те, що дві країни в цих галузях є конкурентами.
Російська Федерація не може допустити, щоб високотехнологічна галузь України мала перспективи розвитку. Тому безумовно треба зробити все для того, щоб підписати умови, при яких не буде жодних фінансових можливостей, але зробити так, аби заблокувати наше співробітництво з західними оборонно-промисловими комплексами і компаніями - це стає абсолютно можливим, - вважає Бондарчук.
Список з 14 документів, які нібито були підписані у Москві, зачитав через три дні після візиту Януковича до Росії Голова його адміністрації Сергій Льовочкін. Серед них додатки до газового контракту, міжурядові галузеві угоди, меморандуми порозуміння, план українсько-російських заходів щодо відзначення 200-річного ювілею Шевченка. Льовочкін назвав цей перелік вичерпним.
Я вас запевняю, що Росія ніколи не прийме Україну до Митного союзу, не поставить такі тарифи, як всередині країни, тому, що вона підірве свою економіку. Зараз вже економіка впала в стагнацію, на наступний рік півпроцента росту ВВП, і падіння інвестицій "Газпрому" настає, тобто ця модель себе повністю вичерпала. Вони шукають шляхи, як якось утриматися на плаву, в тому числі, збільшити обсяги продажів газу, - розповідає Президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий.
"Україна на такій газовій голці. І ящо її поведінка стосовно чи то Європейського союзу, чи інша буде незручною для Росії, ціна на газ повернеться до вищих, ніж в Європейському Союзі. Попри те, що Україна не увійшла до Митного союзу, ми фактично в значній мірі стаємо сателітами Росії", - вважає експерт з питань енергетики Володимир Саприкін.
Приховані і відкриті плани Росії
Щодо кредиту, який Росія надає Україні, то з'ясувалося, що наразі це не 15 млрд, а 3 млрд. Через три роки його треба віддати і доплатити 750 мільйонів відсотків, - констатують експерти, до чиїх рук потрапили нелегальні роздруківки угод. Щодо решти обіцяної росіянами суми - нічого невідомо. Натомість, представники влади наголошують на перевагах російського кредиту перед кредитом МВФ.
"Якщо в умовах, які нам пропонував Міжнародний валютний фонд, нам потрібно було, щоб виконати і отримати кредит підняти тарифи для населення по теплу, і допустити глибоку девальвацію гривні, то в умовах, які надавалися російськими партнерами, таких жорстких умов, щодо нащої економіки, нашого суспільства не було", - констатує віце-прем’єр-міністр України Юрій Бойко.
В усьому світі є такий інструмент-механізм: борги за активи. Власність, активи переходять до кредитора. Деякі привабливі українські підприємства, які, звичайно мають стратегічний інтерес і для України та і зрештою для Росії, що вони, зрештою вже найближчим часом зможуть перейти під управління, під контроль чи навіть у власність до російських кредиторів, до російських інвесторів. На слуху "Мотор-Січ", що виробляє двигуни. Також не приховується, що цікавить Росію – це морські порти, - розповідає директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.
Угода також передбачає переоснащення Чорноморського флоту Російської Федерації та побудову мосту через Керчинську протоку.
"Я не знаю жодного експерта, який би сказав, що цей міст є доцільним, крім того, щоб прив'язати Крим до Російської Федерації і ніяк інакше. Друге - це пов'язано саме з переозброєнням Чорноморського флоту. Росія буде робити все для того, щоб перемістити свої військові можливості в бік підвищення потенціалу ЧФ - і цього ми не маємо права допустити", - вважає Сергій Бондарчук.
З обох сторін цей проект розглядають як суто корупційний, який дасть можливість заробити і тим і іншим. Ну називають різні цифри там: від 600 до 800 мільйонів доларів. Крим перетвориться в перевалочну базу по якій будуть їздити вантажівки багатотонні і так далі. Це загроза для унікального клімату Криму, - застерігає міністр закордонних справ України (2007-2009 рр.) Володимир Огризко.
Найризикованіше запозичення
Експерти вбачають в діях влади пошук тактичної вигоди - наприклад вибори - в обмін на стратегічну перспективу для країни.
"Частина, звичайно, піде на соціальні виплати. Тому що, зазвичай, початок року для бюджету завжди трошки напружений. Але переважно ці кошти будуть спрямовуватись на друге півріччя 14-го року якраз напередодні президентських виборів", - переконаний Юрчишин.
Для України це – найбільш ризиковане запозичення за всю історію української незалежності. Якщо ми не зможемо розраховуватися з боргами, то одразу виникає питання в Росії: чим будете ці борги повертати? І тут ми не зможемо просто сказати, що знаєте, ми нічим не будемо повертати. Очевидно доведеться з Росією домовлятися уже на більш жорстких економічних умовах ніж ті, які є на сьогоднішній день. Росія не покинула ідею створення двостороннього консорціуму, в якій їй потрібні українські газосховища на західному кордоні, - наголошує директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.
Втім, офіційних документів, за якими можна було б скласти реальну картину наслідків підписання московських угод для України, поки що не бачив ніхто.