Японія постійно живе очікуванням нового землетрусу
Джерело:
time.comЦими днями світ згадує катастрофу 2-річної давнини в Японії. Тоді через землетрус та спровоковане ним цунамі загинуло майже 20 тисяч японців. Сьогодні ж країна живе в очікуванні нового, набагато страшнішого, землетрусу. Журнал Time описав ці очікування.
Новий землетрус має статися в Японії до 2016-го
В січні 2012-го дослідники з університету Токіо повідомили: існує 70% імовірності, що в столиці Японії до 2016-го станеться ще один потужний землетрус. За підрахунками науковців, така трагедія коштуватиме японському уряду 11 тисяч життів та 1 трильйон доларів видатків з бюджету.
Знаменитий японський сейсмолог Кацухіко Ішібаші досліджує активність тектонічних плит під Японією. Він виявив, що серйозні землетруси шкодять Токіо кожні 100-150 років. Останній гігантський землетрус стався в місті у 1923-му. Тож Ішібаші вже роками попереджає уряд і громаду, що в найбличому майбутньому Японію може "струсонути" у кілька разів сильніше, ніж 2 роки тому.
Треба сказати, що передбачення землетрусів – справа вкрай невдячна: такі прогнози ще непевніші, ніж прогнози погоди, а вчені завжди бояться поплатитися за помилкові передбачення. Варто тільки згадати, що італійських вчених засудили до 6 років ув’язнення, бо вони не попередили про можливість землетрусу в Л’аквілі.
Тим не менше японські вчені кари не бояться. Набагато більше вони бояться землі під своїми ногами, яка може "потішити" новими землетрусами.
Японія вміє протистояти природним катастрофам...
Впринципі, до природного лиха Японія завжди готова найкраще в світі. Будучи країною, в якій стається 20% світових землетрусів, вона просто не має іншого виходу.
До слова, сильніще, ніж самого землетрусу, в країні бояться його наслідків: поштовхи під землею провокують високі цунамі. Тож повінь – ще одназагроза, від якої шукають захисту.
У Токіо розроблено плани евакуацій, рятувальні групи напам’ять вивчають звіти від сейсмологів, а в школах встановлено спеціальні апарати, що фіксують коливання земної кори. Надшвидкі японські поїзди обладнані системами, що дозволяють поїздам гальмувати за лічені секунди. У ділових районах столиці планують будувати спеціальні центри, де надаватимуть першу допомогу потерпілим від землетрусів.
Токіо обладнане спеціальними протиповеневими воротами. Коли цунамі наближається до міста, їх закривають – і це здатне якщо й не повністю врятувати столицю від води, то, принаймні, запобігти серйозним пошкодженням. Однак у 2011-му виявилося, що одночасно закрити понад сотню захисних воріт неможливо.
Тож зараз технологи працюють над вдосконаленням цієї системи.
... але країна не всесильна
Проблемно також захистити старий центр Токіо. Тут багато каналів та річок – цунамі легко затоплює територію через них.
А ще є проблема затоплення метро. Хоча тунелі можна закрити, це не зробиш, коли по них рухаються вагони зі швидкістю 100 км/год. Тож в разі цунамі за лічені секунди потрібно зв’язатися з усіма машиністами поїздів, зупинити рух, закрити тунелі і сподіватися, що сотні тисяч людей, які в цей час опиняються замкнутими під землею, не почнуть панікувати.
Пожежі – ще один "подарунок" від землетрусів. Поблизу головної затоки Токіо знаходяться склади з бензином та іншими легозаймистими матеріалами. Якщо земля почне труситися, пожежа виникне в цьому місці негайно. А це загрожує не тільки знищеними будівлями, а й серйозною нестачею пального по всій країні.
Землетрус може спровокувати і активність вулкану біля гори Фіджі. До речі, після 2011-го цей вулкан активізувався.
За 200км від Токіо знаходиться ядерний завод. Проблема останнього – в тому, що він розташований в сейсмічно активній зоні. Завод побудували там через певні економічні показники, однак сьогодні, зважаючи на високу імовірність землетрусів, влада пропонує перезапустити 50 здатних до перенесення реакторів заводу в інших місцях.
Не подобається - переселяйтеся!
А взагалі жителям Токіо відверто рекомендують переселятися з міста в інші частини країни. Звісно, це не дуже дієва порада з огляду на те, як зараз складно знайти нову роботу в Японії.
Тож все, що залишається токійцям, - це сповідувати стару японську філософію шоуганаї – вміння приймати з покорою все, що стається в житті. Мовляв, якщо прийде великий землетрус, то з цим нічого неможливо зробити.