Яценюк розбрату: чому коаліція не змогла перезавантажити Рахункову палату

5 квітня 2017, 09:05
Читать новость на русском

Провал голосування за призначення нових членів у Рахункову палату показав існування серйозних розбіжностей між провладними фракціями БПП і "Народний фронт", що може загрожувати черговим витком політичної кризи та відкладанням у довгу скриню інших важливих державницьких рішень.

Напередодні голосування Ігор Кононенко, випереджаючи події, заявив, що БПП висувають на голову Рахункової палати свого кандидата Валерія Пацкана. У "Народному фронті" побачили на цій посаді свою креатуру – нардепа Руслана Лук'янчука. Хоча у порядку денному на 4 квітня навіть не йшлося про призначення голови Рахункової палати, а лише про затвердження 9-ти членів.

Три роки нелегітимна

До цього часу Верховна Рада протягом півтора року не могла винести на розгляд парламентарів цього питання. Андрій Парубій мотивував це відсутністю достатньої підтримки серед нардепів.

Попри різні погляди парламентських фракцій на те, хто має очолювати орган, ідея повного перезавантаження Рахункової палати ніким не ставилася під сумнів. Чи не в перше в історії цього скликання "Опозиційний блок", "Батьківщина", "Блок Петра Порошенка" та "Самопоміч" зайняли схожу позицію.

За словами нардепів від БПП, Рахункова палата вже кілька років фактично заблокована. Буцімто на теперішнього голову Романа Магуту заведені кримінальні справи у поліції. Таким чином аудитор усіх державних фінансів перебуває поза грою.

На додачу нардеп Іван Крулько підкреслив, що повноваження усіх членів Рахункової палати вичерпалися ще три роки тому. Тобто, орган вже давно втратив легітимність і має бути кадрово повністю змінений.

Якщо ми зараз не запустимо Рахункову палату в оновленому вигляді, я боюся, що це питання буде відкладене мінімум на півроку. Але найгірше, вся технічна допомога європейських партнерів буде повністю заблокована і припинена,
– волав Крулько до депутатів.

Самі ж кандидати до Рахункової палати сиділи з опущеними носами.

"Не проголосують!" – сказав один кандидат іншому.


БПП висував на посаду голови Рахункової палати Валерія Пацкана

Голова фракції "Народний фронт" Максим Бурбак наказав колегам не голосувати за призначення членів РП, оскільки не знайшов підтримки щодо квотного поділу місць у Рахунковій палаті між фракціямм. Сергій Соболєв з "Батьківщини" назвав таку пропозицію прямим шляхом до корупції, а у "Самопомочі" ситуацію назвали абсурдом.

Голосування набрало лише 212 голосів.

Яценюк розбрату

Антон Геращенко, пояснюючи позицію фракції "Народного фронту", заявив, що вважає, якби Рахункову палату очолив представник БПП – це б ще дужче порушило слабкий баланс у владі.

У президента вже є своя третина в парламенті, 80% міністрів в уряді, а також глави ключових комітетів, а додати сюди ще й Рахункову палату…
– заявив Геращенко.

За його словами, президент поінформований щодо позиції НФ з цього питання. Попри це глава держави спробував провести його через сесійну залу.

У той же час у "Блоці Петра Порошенка" відкидають подібні звинувачення, натякаючи, що колеги дещо перебільшують. І висувають свою версію відмови фронтовиків голосувати за членів РП.

У БПП вважають, що "Народний фронт" гальмує перезавантаження Рахункової палати для прикриття екс-прем'єра Арсенія Яценюка від кримінального переслідування. Там розповіли, що "Народний фронт" готовий підтримати оновлення Рахункової палати лише за умови, що головою оберуть Руслана Лук'янчука. А нестачу трохи більше 10 голосів у президентській силі пояснюють відмовою двадцятьох фронтовиків, які раніше обіцяли проголосувати.


"Народний фронт" категрочно відмовляється віддавати посаду голови РП фракції Порошенка

Тепер профільний комітет має розпочати всю процедуру конкурсного відбору з самого початку. За інформацією джерел, в обох фракціях скептично ставляться до успіху повторного конкурсу. Найбільш вірогідно, що це скликання Верховної Ради не зможе обрати нових членів Рахункової палати.

Читайте також: Крісло вже хитається: чому справа генерала Назарова є принциповою для влади