Європа працює над створенням найбільшого у світі телескопа

1 липня 2011, 17:17
Читать новость на русском

Старий Світ - в авангарді сучасної астрономії. Спеціалісти Європейської південної обсерваторії працюють над створенням найбільшого телескопа, який так і називається - Надзвичайно великий телескоп (European Extremely Large Telescope).

Апарат буде значно чутливішим та точнішим від сучасної техніки. Це дозволить науковцям заглянути у глибини Всесвіту, детально вивчити галактики, які сформувались після Великого вибуху та відкрити таємницю масивних чорних дір.

А все завдяки застосуванню революційних технологій та розмірам телескопа. Діаметр "ока" обсерваторії становитиме 42 м, воно складатиметься з 5 інноваційних дзеркал з адаптивною оптикою. Їх розробляють в Університеті Гліндор, що у Північному Уельсі.

“Конструювання основного дзеркала схоже на оббивку стіни ванної кімнати декоративною плиткою. Тобто 42-метрова поверхня складатиметься з шестикутних пластин, діаметр кожної з яких - майже півтора метри. Загалом нам потрібно 1148 таких плиток”, - розповідає професор Університету Гліндор Девід Вокер.

Зрозуміло, точність дзеркал грандіозного телескопа - головний пріоритет. Спеціально для цього британці збудували один з найсучасніших на сьогодні випробувальних оптичних центрів. Ось ця оснащена передовою технікою 10-метрова вежа тестує кожне скельце з точністю до одної мільярдної метра.

“Її будували більше року, а загалом на конструювання витратили понад півтора мільйони євро. Зараз я поясню чому ця вежа настільки важлива. Вона дозволяє вимірювати точність дзеркал та інші параметри одразу на місці виробництва. Тобто їх не потрібно перевозити, підвищуючи ризик пошкодження. А в разі виявлення недоліків ми одразу ж можемо їх усунути”, - запевняє Девід Вокер.

“Кожна з частин дзеркала має бути ідеально рівною, а всі разом вони повинні бути одним цілим, єдиною оптичною поверхнею. Телескоп з таким дзеркалом дозволить значно просунутися науковцям у вивченні дальнього космосу”, - каже Пол Різ (Університет Гліндор, відділення виготовлення оптики).

Будуватимуть найбільший у світі оптичний телескоп у чилійській пустелі Атакама. А точніше - на горі Армазонес, висота якої - 3500 м над рівнем моря. Завдяки географічному розташуванню небо тут залишається ясним 360 днів на рік.

Завершити будівництво обсерваторії європейці планують у 2018 році, тоді ж розпочнуть і перші спостереження. Можливо, новітній інструмент докорінно змінить наші уявлення про Всесвіт, як це зробив 400 років тому телескоп Галілея.