Хто може оформити сірий паспорт у Польщі

4 грудня 2024, 18:18
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Останнім часом оформлення сірого паспорта у Польщі є дуже актуальним питанням, особливо серед чоловіків. Однак отримати цей документ можуть далеко не всі.

Що таке сірий паспорт та як його оформити, розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.

Дивіться також Як оформити інвалідність у Польщі та які документи для цього потрібні

Зверніть увагу! Матеріально допомогти рідним в Україні можна з будь-якої точки Європи за допомогою сервісу TransferGo. Завдяки його функціоналу понад 8 мільйонів клієнтів у всьому світі щодня роблять своїх близьких щасливішими.

Сервіс має багато переваг, зокрема:

1. Швидкість та зручність використання. Все, що потрібно для переказів – смартфон та наявність інтернету.
2. Надійність. Усі перекази з картки на картку або з рахунка на рахунок абсолютно безпечні.
3. Прозорість. Можливо здійснювати операції за вигідним курсом та без прихованих платежів.
4. Грошові бонуси у програмі "‎Запроси друга".

Реєструйтесь та робіть переказ просто зараз.

Що таке сірий паспорт?

Тимчасовий подорожній документ іноземця (Polski dokument podróży dla cudzoziemca). Його видають тим, хто через надзвичайні обставини не може отримати новий паспорт для подорожей своєї країни. Тимчасовий паспорт також підтверджує особу, дає змогу легально перебувати за межами країни та навіть подорожувати. Термін його дії – рік. Якщо обставини не змінилися, документ потрібно поновлювати.

Однак отримати Polski dokument podróży dla cudzoziemca може обмежена категорія людей. Існують суворі критерії щодо того, кому саме його видають.

Хто має право отримати сірий паспорт:

  • той, хто легально перебуває на території Польщі на підставі дозволу на постійне перебування (zezwolenie na pobyt stały);
  • люди з дозволом на довготривале перебування резидента Європейського Союзу (zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE);
  • той, хто перебуває у Польщі з дозволом на тимчасове перебування, який видано на підставі підпункту 9 пункту 1 статті 186 Закону Польщі "Про іноземців" (тимчасове перебування, надане у зв’язку з візою, виданою з гуманітарних причин);
  • люди, які отримали згоду на перебування з гуманітарних причин (zgody na pobyt ze względów humanitarnych) або додатковий захист (ochrona uzupełniająca).

Polski dokument podróży dla cudzoziemca оформлюють виключно тоді, коли особистий паспорт людини було втрачено, знищено або термін його дії закінчився. І лише в тому випадку, якщо іноземець дійсно не має можливості отримати новий документ.

Також зауважте, що додатковий захист – це не тимчасовий захист, на підставі якого перебувають більшість українських біженців.

Додатковий захист надається людям, які не отримали статусу біженця, однак у випадку повернення до їхньої країни вони мають серйозну загрозу життю або нелюдського поводження.


Сірий паспорт можуть видати при неможливості отримання закордонного паспорта України / Shutterstock

У серпні 2024 року міністерство внутрішніх справ та адміністрації Польщі наголосило, що тимчасовий захист українця та статус PESEL UKR не входять до переліку документів, які дають право на отримання сірого паспорта.

Тобто українські чоловіки зі статусом PESEL UKR не мають юридичних підстав подаватися на його оформлення. Особливо якщо не отримують новий паспорт через вимогу оновити свої військово-облікові дані, адже це не є протизаконним.

Як отримати сірий паспорт

Заявку на отримання документа потрібно подавати у територіальному воєводстві за місцем офіційного проживання іноземця.

Перелік паспортних пунктів за місцем проживання – за посиланням. Є два варіанти подачі: особисто, попередньо зареєструвавшись на візит, або ж рекомендованим листом.

Оформлення сірого паспорта коштує 350 злотих.

Що необхідно підготувати до заяви:

  • 2 свіжі фотографії за вимогами, як на паспорт;
  • ксерокопія чинного документа, який засвідчує особу;
  • копія закордонного паспорта України, якщо вона є;
  • підтвердження поточної реєстрації;
  • копія документа, який підтверджує необхідність оформлення тимчасового паспорта. Зокрема про наявність постійної посвідки на проживання, посвідки на проживання довгострокового резидента ЄС, використання додаткового захисту або посвідки на проживання з гуманітарних міркувань;
  • письмове обґрунтування заявки;
  • підтвердження сплати мита за видачу документа.

Сірий паспорт краще зберігати належним чином, адже у випадку пошкодження або втрати з провини власника повторне виготовлення буде дорожчим.

Детальнішу інформацію про оформлення сірого паспорта можна знайти на офіційному сайті Республіки Польща.

Людина, яка має сірий паспорт, зобов'язана звернутися до консульства своєї країни для оформлення звичайного паспорта, як тільки це стане можливим.