Заново стають на ноги: НАТО допомагає українським військовим повернутись у мирне життя

23 грудня 2021, 18:17
Читать новость на русском

Чимало військових повертаються з війни на Сході з важким багажем фізичних і психологічних травм. Часто людина з бойовим пораненням не може адаптуватися у цивільному житті.

Природною емоційною реакцією на це стає посттравматичний стресовий розлад – так званий ПТСР. У тісній співпраці з лікарями та родинами поранених працюють волонтери.

Варто прочитати Посттравматичний стресовий розлад – не лише у військових: що призводить до неврозу

Трастовий фонд з медичної реабілітації

Проте самотужки розв'язати проблему фізичної та психологічної реабілітації держава не в змозі. Свою допомогу Україні запропонували в НАТО.

На Вельському саміті влітку 2014 року Північноатлантичний альянс на прохання Києва започаткував Трастовий фонд з медичної реабілітації. Відтоді всі проєкти реалізовує агенція НАТО з підтримки та постачання.

На Київщині ветеранів заново ставлять на ноги

Спершу бійці воювали на передовій, наразі після тяжких поранень ведуть у тилу іншу боротьбу – за своє здоров'я.

На Київщині, в Ірпені, ветеранів заново ставлять на ноги. У просторому приміщенні – розмаїття тренажерів. Тільки у процесі навчання ходьби на протезі використовують цілий арсенал засобів:

  • спочатку бруси;
  • потім милиці;
  • ходунки.

Коли пацієнт почувається впевненіше, переходять на складніші й активніші вправи – на біговій доріжці.  У Військово-медичному клінічному лікувально-реабілітаційному центрі в Ірпені повністю відновлюють функціональність суглобів після операцій, поранень і травм.

Досвід країн НАТО

Водночас застосовують практики й досвід країн НАТО. Центр оснащений апаратами для кожного виду суглобів.

Він (апарат – 24 канал) призначений для розробки суглобу, тобто для запобігання контрактури. Дуже часто використовують в разі вогнепальних поранень нижніх кінцівок,
– зауважив фізичний терапевт Військово-медичного клінічного лікувально-реабілітаційного центру Владислав Головатенко.

Цей апарат безперервної розробки суглобу, як і інше обладнання, необхідне для реабілітації військових, – українські фахівці отримали від НАТО – у межах трастового фонду Альянсу.


НАТО допомагає Україні повертати військових в мирне життя / Фото Unsplash

За словами медиків, для закладу така допомога стала знаковою подією. "Ми проводимо реабілітацію поранених і травмованих військовослужбовців, які брали участь у бойових діях і наявність сучасного обладнання значно покращує якість реабілітації.

Варто прочитати ЗСУ розвивають сержантів на практиках армій НАТО: в України – неймовірні успіхи

Також – прискорює повернення військових до служби", – зауважив начальник клініки реабілітації професійної патології і нетрадиційних методів лікування Військово-медичного клінічного лікувально-реабілітаційного центру Олексій Волянський.


Військово-медичний клінічний лікувально-реабілітаційний центр / Колаж 24 каналу

На Львівщині теж є центр реабілітації

Сучасна будівля, обладнана зручними пандусами, дверима, які автоматично розсуваються, ліфтами – аби не відчувати жодних обмежень у пересуванні. Мовиться про Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю Міністерства соціальної політики України "Галичина" на Львівщині.

Ззовні він нагадує не стільки медичний заклад, скільки зону відпочинку. Саме там ветеранам бойових дій надають комплексну реабілітацію.

За словами медиків, в основі проєкту – досвід провідних реабілітаційних центрів країн НАТО. Із Північноатлантичним альянсом львівські фахівці почали співпрацювати 2016 року.

Дуже багато людей, які отримали інвалідність – це ветерани АТО, які на фронті зазнали травм, отримали інвалідність, – ми їх брали без перешкод,
– зауважив директор Центру комплексної реабілітації людей із інвалідністю Мінсоцполітики "Галичина" Григорій Дунас.

За його словами, аби допомагати тим, хто повернувся і не мав інвалідності, долучилася Організація Північноатлантичного договору. 

Дунас наголосив, що система реабілітації полягає не лише у фізичному відновленні, а й допомагає після поранення адаптуватися в суспільстві.

Повний випуск програми "Фактор безпеки": дивіться відео

Реабілітологи допомагають військовим ЗСУ

Повертатися до активного життя бійцям допомагають реабілітологи. На спеціальному обладнанні, яке привезли зокрема із США, пацієнти щодня відпрацьовують утрачені навички.

"Ми бачимо апарат THERA-Trainer у повній комплектації. Він призначений для реабілітації осіб, спінальних хворих, які не можуть повністю утримувати самостійно рівновагу", – розповів заступник директора центру Володимир Гловацький.

За словами лікарів, найважче працювати з тими пацієнтами, хто має складні численні поранення, ушкодження й ампутації кінцівок. Утім завдяки сучасному обладнанню львівські фахівці нині впевнено ставлять ветеранів на ноги.


Сучасне обладнання в центра на Львівщині / Колаж 24 каналу

Тільки обладнання для системи реабілітації замало

Центр оснащений найновішими тренажерами, які допомагають відновити опорно-руховий апарат і нервову систему. Це обладнання передало НАТО – теж у межах трастового фонду. Тепер українці отримують медичну допомогу відповідно до сучасних міжнародних стандартів.

Утім аби розбудувати комплексну систему реабілітації, одного обладнання було замало. Довелося кардинально змінювати організацію і підходи до адаптації і відновлення учасників бойових дій.

Зараз є фахівці з фізичної реабілітації, це 5 осіб. В нас є невролог, кардіолог, терапевт, є ортопед-травматолог,
– відзначив Гловацький.

Медики твердять, що розвивалися самі, але за основу взяли практики країн НАТО. Адже армії держав Альянсу та їхніх партнерів мають успішний досвід з реабілітації своїх військових.

Там вже тривалий час діють програми для тих, чиє життя після завершення миротворчих місій повністю змінилося. До процесу лікування й відновлення залучають цілу команду фахівців із різних напрямків.

Вони всебічно обстежують кожного пацієнта. І потому визначають основні проблеми й напрямки роботи з конкретною людиною.

Процес реабілітації – людиноцентричний

Як твердять фазівці, процес реабілітації – людиноцентричний. Уся команда спрямовує зусилля на відновлення пацієнта. Фізіотерапевти допомагають пораненим бійцям не лише стати на ноги, а й знову повірити у власні сили.

Наші фахівці з психологічної підтримки, фізичні реабілітологи постійно спілкуються з людиною, допомагають не тільки фізично, а й морально. І результати дуже хороші.
– поділився Гловацький.

Тамтяжкопораненим бійцям дають зрозуміти, що дива таки трапляються. Але не менше значення має і настрій пацієнта, його готовність не впадати у відчай, не опускати руки, а працювати над собою й адаптуватися до життя за нових умов.

Цікаво Висадка десанту, танкові бої та сучасна зброя: нацгвардійці відтворили кілька спецоперацій

"Не кожна людина досягає високих результатів. Це пов'язано часто із самою людиною, на жаль. Над цим працюють наші психологи. Вони мають людину спрямувати, заохотити відновити її жагу до життя", – додав Гловацький.

У повному випуску програми "Фактор безпеки" дізнайтесь детальніше про трастовий фонд НАТО з медичної допомоги та досвід Болгарії.