Заяви Трампа і реакція в Україні

4 серпня 2016, 13:33
Читать новость на русском

"Президент іншої країни не принесе Крим назад на блюдечку" й інші заяви українських політиків.

Заяви Дональда Трампа з приводу анексії Криму та дій Росії на Донбасі викликали хвилю обурення серед представників українського політикуму і дали привід задуматися над тим, що вирішення цих питань залежить не від переможця президентських перегонів в США, а від переговорів між Києвом і Москвою.

Кандидат в президенти від Республіканської партії раніше був не особливо балакучий стосовно своєї позиції щодо України і військового конфлікту на території країни. Однак під час інтерв'ю на телеканалі ABC News, відповідаючи на запитання ведучого, Дональд Трамп зауважив, що США може мати хороші відносини з Росією, особливо в разі об'єднання спільних зусиль у боротьбі з ІДІЛ. Що ж стосується того, що з програми республіканців був виключений пункт про надання Україні летального озброєння, то Трамп зазначив, що особисто не причетний до цього, хоча і визнав, що його люди брали в цьому участь.

Більш того, Трамп заявив, що "Путін не піде в Україну". Коли ж журналіст зауважив, що "він вже там", мільярдер сказав: "Гаразд, певним чином він там, але там немає мене. Там Обама".

І головна "антиукраїнська шпилька" від Трампа: в разі перемоги на виборах, він готовий розглянути питання про визнання Криму російським. "Люди в Криму, наскільки чув, хотіли би більше бути з Росією, а не там, де вони були", – сказав він.

Різкий крен на підтримку Російської Федерації викликав бурхливі емоції і обурення в колах українського політикуму. Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков переконаний, що висловлювання Трампа – це "діагноз небезпечного маргінала". "І небезпечний він як для України, так і для США такою ж мірою. Не може маргінал, який потурає диктатурі Путіна, бути гарантом демократичних свобод в США і світі", – написав міністр на своїй сторінці в соцмережі Facebook.

За словами екс-прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка, останні коментарі Трампа виходять за рамки будь-якої форми внутрішньої політичної кампанії. "Офіційний кандидат на президентських виборах США кинув виклик цінностям вільного світу, цивілізованого світового порядку і міжнародного права. Це навряд чи можна назвати невіглаством. Це є порушенням моральних і цивілізованих принципів", – написав він на своїй сторінці в Facebook.

Втім, не всі топ-фігури сприйняли слова одіозного Дональда як сенсацію і заклики до паніки. Заяву, яка заслуговує уваги зробив глава Федерації роботодавців України, бізнесмен Дмитро Фірташ, який вважає, що подібні різкі випади з боку американського мільярдера не можуть вплинути на рішення кримського питання, навіть якщо Трамп стане президентом.

"Жоден президент іншої країни, навіть якщо мова йде про США, не принесе Україні Крим назад на блюдечку. Ця проблема знаходиться виключно в площині переговорів Києва і Москви, які, хоче цього хтось чи ні, рано чи пізно все одно відбудуться і будуть включати в себе великий спектр питань, що накопичились за останні роки, – впевнений Дмитро Фірташ. – Якщо уважно прочитати заяву Трампа про готовність розглядати питання про приналежність Криму Російській Федерації, то в цій заяві не йшлося про визнання Криму російським. Кандидат в президенти сказав те, що сказав".

Дійсно, через добу після того, як розгорівся скандал, Трамп уточнив: "Коли я сказав в інтерв'ю, що Путін не піде в Україну, я мав на увазі, що він не зробить цього: якщо я стану президентом. Він уже в Криму! Росіяни вже оволоділи Кримом і продовжують натиск. Ось що я сказав!".

Схоже, що це не перший і не останній раз, коли кандидат в президенти США жонглює словами і кардинально змінює свою думку. Та й чого не скажеш під час передвиборної кампанії? Адже зараз першочергове завдання Трампа не допомогти примарній державі Україні, а завоювати симпатії американських виборців.

Однак міністр закордонних справ Павло Клімкін вже поспішив записати Дональда Трампа в друзі і соратники українців. "Тепер розраховуємо на жорсткі дії, щоб зупинити агресію РФ, звичайно ж, в тому числі в Криму. Жорсткі дії на основі однопартійного консенсусу обох головних політичних сил США. Який був, є і буде", – заявив Клімкін.

Але чи не зарано радіти і надавати занадто велике значення словам поки ще тільки претендента на головне крісло в Білому домі? Більш того, багато експертів і політиків вважають, що, в разі ймовірної перемоги на президентських виборах в США, Трамп буде змушений рухатися у фарватері тієї зовнішньої політики, яку розділяє його партія і яка не має на увазі антиукраїнських дій.

Разом з тим, Дмитро Фірташ в своїй заяві також зазначив, що риторика Трампа не повинна лякати українців, а повинна сприяти виробленню українською владою варіантів поведінки на випадок, якщо раптом Трамп таки стане президентом і почне втілювати на практиці хоча б частину своїх обіцянок.

"Це навіть добре, що від одного з кандидатів в президенти США звучать подібні припущення. В якомусь сенсі це дає можливість Україні готуватися до найгіршого сценарію і поступово переставати дивитися на світ крізь рожеві окуляри. Сучасний світ набагато складніший і прагматичніший, ніж хотілося б багатьом громадянам і політикам в Україні", – зазначив бізнесмен.

Очевидно, що Україні час прощатися з ілюзіями, що її проблеми вирішить "добрий американський дядько", і час сподіватися на себе.

"В даний момент ми занадто слабка країна для того, щоб робити будь-які ставки. Україна як держава повинна сповідувати прагматичний підхід, диверсифікуючи ризики і вибудовуючи зв'язки і комунікації з обома політичними таборами в США. Щоб президентство Трампа не стало холодним душем для нас, не потрібно себе заганяти в цю яму сьогодні. Ще раз повторю – проблема Криму не буде вирішена чужими руками. Відстояти український інтерес в кримському питанні Київ може тільки самостійно", – заявив Фірташ.

Очевидно, що реакція публічних персон всередині України не залишилася непоміченою в штабі Дональда Трампа. У всякому разі після всіх вищенаведених заяв керівники виборчої кампанії Трампа та інші видатні республіканці на перебій почали доводити про своє сприятливе ставлення до України і підтверджувати підтримку і відданість інтересам українського народу.

Важливо відзначити також, що українці в США хоч і не є найчисленнішою електоральної групою, все-таки їх голос має велику вагу на виборах різного рівня, включаючи і президентські. А в ряді штатів американці українського походження, в разі зближення рейтингів Клінтон і Трампа, цілком здатні переважити чашу терезів не на користь Дональда. Очевидно, що це також могло стати однією з причин виправдувальної риторики Трампа і його найближчих соратників в останні дні.