Зближення Путіна та Ердогана загрожує Україні та Євросоюзу, – екс-міністр закордонних справ
Зближення Туреччини і Росії може бути загрозливим для України, ЄС і країн-членів НАТО. Це поставить під сумнів спроможність НАТО діяти адекватно на південному фланзі, який після анексії Криму набуває особливого значення, адже Туреччина також країна-член НАТО.
Таку думку сайту "24" висловив екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко, коментуючи зустріч президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана і глави Російської Федерації Володимира Путіна, яка відбулася 9 серпня в Росії.
Швидше за все, Ердоган взяв курс на згортання демократичних завоювань і стандартів, які в Туреччині існують вже впродовж багатьох років. Факт невдалого путчу призводить до того, що Ердоган закручує гайки по максимуму. Така політика, безумовно, викликає відповідну реакцію ЄС і НАТО,
– зазначив дипломат.
На Заході йому скажуть, що не можна відновлювати смертну кару чи кидати вчителів за грати тощо. Тому, за словами Володимира Огризка, в Ердогана просто не залишається простору для маневру.
Йому треба шукати хоч якихось потенційних союзників і, як кажуть у народі, "рибак рибака бачить здаля". Ті стандарти, які ми сьогодні спостерігаємо в Росії, підсвідомо або, може, і свідомо, імпонують і Ердогану,
– зауважив Огризко.
Український дипломат переконаний, що все це становить загрозу для Заходу. Тому Україні, ЄС і країнам НАТО необхідно максимально швидко розробляти концепцію взаємовідносин з Туреччиною, щоб потенційний альянс Анкара-Москва не переріс у проблему для країн-членів ЄС.
Читайте також: Чому Китай створює власне "НАТО" без Росії: зрозуміло про військовий союз у Центральній Азії
При цьому, на думку Володимира Огризка, навряд чи Туреччина визнає анексію Криму. Але далі слів Анкара не робитиме конкретних дій.
Будуть заяви, що Крим – територія України. Але якщо Путін побачить, що за словами не буде реальних кроків, він розбудовуватиме вигідні йому проекти. Москва спокійно на такі заяви реагуватиме, тому що це нікого ні до чого не зобов’язує, – підкреслив Володимир Огризко.
Нагадаємо, у ніч з 15 на 16 липня в Туреччині відбулася спроба захоплення влади військовими. Вони намагалися скинути уряд, проте їхнє повстання придушили. У неділю, 17 липня, турецька влада заявила, що практично всі учасники спроби військового перевороту затримані, контроль над країною відновлений.
Кількість жертв спроби перевороту в Туреччині досягла 240 осіб. Крім того, загинули 104 учасники спроби державного перевороту. Крім запровадження надзвичайного стану на три місяці, турецька влада також призупинила дію Європейської конвенції про права людини.