Яку гру затіяли Путін та Сі Цзіньпін, і як не обпектися Зеленському
Джерело:
Віталій ПортниковСі Цзіньпін збирається зустрітися з Владіміром Путіним та Володимиром Зеленським. З повідомленнями про ці зустрічі зараз виступають провідні ЗМІ. Водночас Китай, Україна та Росія цю інформацію наразі офіційно не підтверджували.
Що надає великого значення розмові Путіна і Сі
До Москви Сі Цзіньпін збирається завітати вже наступного тижня. Раніше говорили, що китайський президент може відвідати Росію у квітні. Для підготування цього візиту у Москву приїжджав головний партійний дипломат Китаю Ван Ї.
Читайте також Політична суперздібність "Навального"
Однак стає очевидно, що візит Сі Цзіньпіна до Москви відбудеться раніше. Він стане вагомою демонстрацією нової співпраці між Росією та Китаєм на тлі війни в Україні. До цього часу Путін і його китайський колега зустрічалися лише один раз під час великої війни в Україні. Це було на саміті Шанхайської організації співробітництва. Ця зустріч була для Путіна не надто приємною, адже центральною постаттю був не він, а Сі Цзіньпін.
Тоді говорили що, Сі вимагав від Путіна якнайшвидше закінчити війну. Однак офіційних підтверджень такої заяви не було. Багато спостерігачів вважали, що Путін розцінив цей заклик, як пропозицію якнайшвидше перемогти Україну, а зовсім не як пропозицію почати перемовини, які мали б покласти край війні.
Тепер зустріч президентів відбудеться невдовзі після того, як Китай оприлюднив свій так званий "мирний план", який вважають певним компромісом у бік Росії. Сама розмова Путіна і Сі не мала б насправді великого значення, якби не вважалося, що після неї Сі говоритиме з Зеленським.
Президент України неодноразово говорив, що хотів би порозмовляти з китайським лідером. Однак за рік великої війни такого контакту не відбулося. Були контакти лише на рівні керівників зовнішньополітичних відомств. Китай у публічній площині продовжував повторювати, поруч із закликами до миру, всі ці зовнішньополітичні заяви Росії, які стали для Москви приводом до вторгнення в Україну. От тепер така віртуальна зустріч, бо Сі не приїде до Києва, все ж таки відбудеться.
В яку гру грає Сі Цзіньпін
Однак виникає питання про те, якими будуть зміст і наслідки цієї зустрічі. Сі дуже важливо продемонструвати, що він є глобальним гравцем, при чому набагато авторитетнішим ніж президент США Джо Байден.
Це стало ясно, коли представники Саудівської Аравії та Ірану підписали у Пекіні декларацію про відновлення дипломатичних стосунків. Виявилося, що попри те, що Саудівська Аравія стратегічний союзник США, коли мовиться про можливість примирення з Іраном, посередником може бути Китай, адже він має хороші стосунки з обома країнами, на відміну від США.Сі може грати зараз ту саму гру. Він може розмовляти з президентами Росії та України у той час, коли Вашингтон не має реальних контактів з Путіним. Але про що вони будуть розмовляти?
Цікаво Таланти бункерного фюрера
Китайський "мирний план" говорить про компроміси не з російської, а з української сторони. Досі неясно, що мали на увазі китайці, коли говорили про територіальну цілісність всіх держав. Яку конституційну територію вони визнають цілісністю? Яким роком вони керуються у своїх пропозиціях?
Очевидно, що Сі притримуватиметься простої китайської ідеологеми – не можна, щоб Росія зазнала поразки, а тим більше поразки на західних умовах. От якісь такі умови він і буде пропонувати Зеленському.
Питання не в тому, чи пристане президент України на ці умови. Питання в тому, що сама розмова з Сі про перспективи закінчення війни без західних союзників може певною мірою кинути тінь на стосунки між Україною та США.
Путін і Сі можуть грати разом. Мовляв: "Ти запропонуй йому зустрітися. Не важливо, які компроміси запропонуєш, головне, що створиш нові проблеми для його стосунків з американцями, а там ми якось дочекаємося 2024 року – перемоги Дональда Трампа на виборах – і отримаємо все, чого хотіли". Так теж може бути.
Звісно, було б дивно, якби Зеленський відмовився від зустрічі з Сі, коли він цілий рік на ній наполягав.
Чому розмова Зеленського і Сі – надважлива
Є ще один небезпечний момент. Якщо Сі узгодить з Путіним певні контури закінчення війни, але вони будуть неприйнятними для України, то в Китаю будуть розв'язані руки. Мовляв, Путін тяжіє до миру, а Зеленський – ні. Тоді Китай може допомогами "миролюбній" Росії економічно.
Важливо Протистояння між світами посилюються: як Захід може перемогти
Тобто варіантів є багато. Більшість з них можуть бути небезпечними для майбутнього України.
Сподіваюся, що у Києві будуть сто тисяч разів думати про зміст розмови Сі і Зеленського, якщо, звісно, ця розмова відбудеться. Потрібно бути дуже й дуже обережними під час цієї розмови. Не забуваймо, що у Китаю є свої інтереси в стосунках з США, Росією та ЄС. Пекін готовий використати війну в Україні для того, щоб ці інтереси захищати.