Життя у пастці: Власники нерухомості програють війну забудовникам

15 жовтня 2013, 22:57
Читать новость на русском

Українці все частіше переконуються - навіть викинуті на нерухомість шалені гроші ще не гарантують, що завтра ти не опинишся на вулиці без будь-яких прав на своє житло.


Заплатити за нерухомість - і опинитись на вулиці

Розбили вікна та двері, вимагали, аби вона з двома дітьми залишила будинок, у якому мешкає. Як виявилося, батько Сюзанни вирішив таким чином звільнити простір.

Позивач позивався, щоб виселити мене з дітьми з квартири. За підробленими документами куплене рішення Апеляційного суду. За підробленими документами. Тому що я неодноразово показала документи на право власності. Немає свідоцтва на право власності, - поскаржилась львів’янка Сюзанна Бобкова.

Привласнити різними способами вже куплену нерухомість можуть не лише родичі, а й забудовники. Наприклад ті, хто вклав гроші в будівництво нового житла і роками чекає на своє помешкання, не завжди можуть його дочекатися.

Поміняли генеральний план будівництва. І уже квартири, які про інвестувала моя клієнтка, на іншому поверсі, раніше була на 12-му, сьогодні на 7-му і мають інше розташування. Говорять, що це абсолютно новий об'єкт, хоча будується на тому самому фундаменті, - адвокат Наталія Фещик.

Новобудова у Києві, яку почали зводити в 2008 році, не один раз змінювала забудовника, а також адресу. Тепер інвестори довідалися, що квартири, за які вони колись сплатили, нині продає вже інша компанія.

Продають ті ж самі квартири в тому ж самому будинку, - каже адвокат Наталія Фещик.

Пастки чекають і на тих, кому пощастило отримати квартири в новобудовах. Щоб викачувати гроші з мешканців нових квартир деякі забудовники створюють фіктивні об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – ОСББ. У цьому звинувачують одного з столичних забудовників. Першими право на квартири начебто отримали люди, пов’язані з компанією. Вони ж утворили ОСББ та підписали кабальні угоди з обслуговування будинку, за якими мають жити решта мешканців.

Ціна життя в елітному будинку

ОСББ як такого немає. ОСББ створене на папері. Це абсолютно фіктивна структура. Це інструмент в руках загарбників, які захопили цей житловий комплекс і нав’язують свої послуги, свої тарифи. Голова ОСББ – це один з менеджерів забудовника. Це – шахрайська абсолютна схема і після цього ми позбавлені елементарних прав, - розповів голова ініціативної групи мешканців будинку Олександр Кондратенко.

Життя в елітному будинку виявилося далеким від казки. За словами мешканців, квартирні рахунки сягають 3-4 тисяч гривень, ліфти часто не працюють, а після дощів в підземному паркінгу стоїть вода. Раніше пересування всередині будинку здійснювалося за картками. За найменші затримки при оплаті за послуги, картки блокувалися. Потрапити до будинку за дійсною карткою також вдається не завжди.

Влітку жарко, взимку холодно. Хоча, наприклад для охолодження будинку працює система центрального кондиціонування "чіллер фанкоіл". Ну можна сказати, що практично всі фанкоіли в будинку мають дефекти. Жоден сміттєпровід не працює. Зроблені гарні сміттєпроводи – жоден з них не працює, - додав Кондратенко.

Своїми скаргами мешканці почали ділитися на власноруч створеному сайті. Це не сподобалось компанії-забудовнику, і вона подала до суду на засновника сайта.

Тим часом шахрайські схеми невдовзі можуть стати законними. Мінрегіонбуд просуває законопроект "Про особливості права власності у багатоквартирному будинку", який запроваджує нову систему керування житловою нерухомістю. Голоси мешканців будинків будуть розподілятися відповідно до площ їхніх квартир. Голосувати можна буде заочно, в письмовій формі. Для ухвалення ключових рішень буде достатньо не 100, а 75% голосів. При цьому створювати юридичну особу - ОСББ – не потрібно.

Натомість розробники та прибічники законопроекту кажуть, що обслуговування будинків без створення юридичної особи – єдине рішення для країни, де ОСББ існують лише в 20% будинків.

Дивіться детальніше у сьогоднішньому сюжеті "Крупним планом".