Журналісти зібрали дев'ять фейків Росії про катастрофу MH17

1 жовтня 2016, 16:49
Читать новость на русском

Журналісти команди EU East StratCom Task Force представили дайджест із дев'яти лжетеорій прокремлівських ЗМІ про падіння "Боїнга" на Донбасі в липні 2014 року.

Про це мовиться на сайті організації.

На думку експертів, ці медіа навмисно вигадали різні версії, щоб заплутати свою аудиторію.

Незважаючи на те, що Міжнародна спільна слідча група (JIT) опублікувала висновки, згідно з якими установку "Бук", що збила літак, привезли з Росії на підконтрольну проросійським бойовикам територію Донбасу, прокремлівські ЗМІ стверджують, що голландські дослідники не пов'язують Росію з цим злочином.

На думку журналістів EU East StratCom Task Force, прокремлівські ЗМІ у випадку з MH17 розгорнули відому тактику дезінформації: "проштовхуючи" якомога більше різних версій, щоб забруднити інформаційний простір і щоб реальні факти здавалися невпізнанними і з урахуванням різних "точок зору" (подібну тактику використовували після вбивства опозиціонера Бориса Нємцова, а також під час недавнього нападу на автоколону гуманітарної допомоги в Сирії).

Читайте також: Збиття рейсу МН17 було точковою операцією спецслужб, – експерт

Журналісти представили короткий огляд теорій, які висували прокремлівські ЗМІ та Міністерство оборони Російської Федерації про поразку MH17.

Так, 17 липня 2014 року російський телеканал LifeNews повідомив, що прокремлівські бойовики збили український літак Ан-26, і продемонстрував відео з місця катастрофи (пізніше це відео видалили).

У той же день російський полковник, лідер бойовиків Ігор Гіркін (Стрєлков) опублікував аналогічний пост у соцмережі "Вконтакте" (цей пост також був пізніше вилучений). Він прокоментував: "Ми попереджали їх, щоб не літали в нашому небі".

Тоді ж, 17 липня 2014 року, телеканал "Россия" і його сайт Vesti.ru повідомив, що українські винищувачі діяли в районі аварії. Це "підтвердив" іспанський авіадиспетчер на ім'я Карлос, який працював для України – пізніше з'ясувалося, що його "свідчення" є підробкою.

LifeNews того дня повідомив, що Україна сподівалася збити літак Володимира Путіна.

18 липня 2014 року LifeNews: З невідомих причин українці сказали, щоб літак знизився безпосередньо перед катастрофою.

18 липня 2014 року. "Російська весна": "ополченець" Гіркін каже, що місцеві очевидці підтвердили йому, що деякі з трупів виглядають unfresh (несвіжими), тобто, що літак, можливо, був наповнений трупами, ще коли він злітав в Амстердамі.

Читайте також: Коротко про головне: ключові докази проти Кремля у розслідуванні катастрофи МН-17

19 липня 2014 року. News2.ru: Падіння MH17 – це просто шоу, насправді це був Boeing рейсу MH370 (який загубився в березні 2014 року в Азії), який розбився над Донбасом, і тому немає ніяких родичів нібито загиблих пасажирів.

21 липня 2014 року. Міністерство оборони Росії представляє радіолокаційні зображення, щоб показати: Український літак був близько до MH17 і Україна також пересунула ракети "Бук" ближче до території "сепаратистів".

26 вересня 2016 року. Міністерство оборони Росії представляє нові радіолокаційні зображення, несумісні з тими, що представили в липні 2014 року, як показує Bellingcat. Там більше вже не говорять ні про літак "Боїнг" рейсу MH17, ні про значну зміну курсу безпосередньо перед збиванням літака.

Якщо ви думаєте, що це відображає різноманітність засобів масової інформації та свободи, то нагадуємо, що Росія займає 148-е місце з 180 країн за індексом World Press Freedom 2016, складеного організацією "Репортери без кордонів", і російська влада сприймає ЗМІ як частину збройних сил,
– мовиться у звіті.

Журналісти команди EU East StratCom Task Force відзначають, що це лише невелика частина фейкових і помилкових публікацій у російських ЗМІ щодо "Боїнга".

У звіті роблять висновок, що дезінформація навколо MH17 досягла своєї мети в Росії. В опитуванні російського "Левада-Центру" після трагедії 82% росіян сказали, що українська армія в якійсь мірі відповідальна за аварію. А тих, хто розслідує факти про катастрофу, зокрема Bellingcat, – очорнюють дезінформацією прокремлівські видання, зазначає Бен Німмо.