Зустріч Волкера і Порошенка: що Америка перекаже українському президенту?

27 жовтня 2017, 12:00
Читать новость на русском

27 жовтня спецпредставник Держдепу США Курт Волкер прибуде до Києва та зустрінеться із президентом України Петром Порошенком.

"Ця зустріч не планувалася. Але через внутрішню ситуацію американці хочуть ще раз оцінити, що відбувається в Україні", – зазначило сайту "Ліга" джерело в МЗС. Співрозмовник також додав, що Волкер – відмінний аналітик. І після його зустрічі з помічником глави РФ Владиславом Сурковим в Белграді є додаткові теми для розмови з приводу місії ООН в Донбасі, пише LIGA.net. І нагадує: 7 жовтня відбулися переговори Волкера і Суркова щодо ситуації на Донбасі. Перед зустріччю представник Держдепартаменту поінформував офіційний Київ про її дату та предмет переговорів.

Читайте також: Політолог назвав теми, які обговорюватимуть Порошенко і Волкер

Власне, для того, щоб зрозуміти, з чим Волкер їде до Києва, варто передусім згадати деталі розмов американського чиновника з помічником Путіна. Ось що писали з цього приводу мас-медіа.

Волкер-Сурков: домовленості не досягнуто

Рандеву у Белграді супроводжувала максимальна таємничість. ЗМІ писали про результат зустрічі Суркова та Волкера, посилаючись на свої джерела та підкреслюючи їхню ексклюзивність. "Лівий берег" не став винятком, задіявши власних поінформованих осіб у дипломатичних колах, котрі повідали йому про таке.

В ході переговорів Сурков намагався акцентувати на деталях, в той час як Волкера цікавили дві основні речі. Перше – чи готова Росія в принципі рухатися назустріч врегулюванню на Донбасі, друге – терміни: до або після виборів президента РФ, запланованих на березень 2018 року. За словами джерел, Сурков практично дослівно сказав, що "Путін хотів би виглядати миротворцем". Однак щодо термінів розуміння наразі немає.

Сурков також повідомив, що РФ підтримує проведення миротворчої місії на Донбасі, але має низку застережень щодо повноважень її мандата. Так, Росія наполягає на тому, що діяльність миротворців не повинна поширюватися на кордон. Противага цьому: наявність у місії, в тому чи іншому вигляді, поліцейського компонента, що особливо важливо з точки зору встановлення (вже після виведення військ і озброєння) "перехідного періоду".

Читайте також: Волкер та Сурков перетворять Україну на конфедерацію, – експерт

За словами джерел LB.ua, белградська зустріч Суркова і Волкера закінчилася без досягнення будь-яких конкретних домовленостей. Передбачається, що перед наступною – орієнтовно запланованою на початок листопада (точні дата і місце обговорюються) – російська сторона конкретизує своє бачення щодо пропозицій західних партнерів, зокрема, відносно мандату миротворців", – зазначає видання.


Белградська зустріч Волкера та Суркова була настільки засекречена, що звідти навіть немає спільних фотографій двох політиків. Колаж Zik.ua

А от якою інформацією володіє "Апостроф". Вона підтверджує те, що Москва категорично не бажає віддавати Києву кордон і повний доступ до ОРДЛО. Але натомість пропонує наступне.

Спочатку миротворці сприяють розмежуванню сил, повному припиненню вогню і відведенню техніки. Далі Рада приймає закони в рамках Мінських угод, а відтак проводиться обмін полоненими за формулою "всіх на всіх". Після цього мандат миротворців розширюється на всю територію ОРДЛО і починається підготовка до місцевих виборів. Після виборів кордон передається під контроль Києва, і мандат миротворців вважається завершеним,
– відзначає джерело видання.

Було підкреслено, що "дана пропозиція зацікавила Волкера, і таке рішення приймуть як компроміс, якщо незабаром держсекретаря США Рекса Тіллерсона не замінять на Ніккі Гейлі, постійного представника Сполучених Штатів в ООН – ймовірність чого, за словами джерела, досить висока. В цьому випадку може змінитися вектор переговорів США з РФ", – зауважує ресурс.

А тим часом "Москва почне всіляко демонструвати, як наполегливо намагається домовитися з фейковими державами на сході України про налагодження мирного діалогу з Києвом. Бойовики будуть "дутися", прямим текстом або натяками звинувачуючи росіян у зраді. Але куди вони подінуться без підтримки РФ? Тому компроміс, який задовольняє Вашингтон і Москву, цілком можливий. Принаймні він буде обговорюватися.


Неузгодженість позицій України та Росії, яку намагається подолати Волкер, базується на різному баченні миротворчої місії ООН на Донбасі. Чи увійдуть "блакитні шоломи" у цей регіон – наразі невідомо

З іншого боку, згаданий компроміс не вписується в порядок денний власне Петра Порошенка і завдасть йому репутаційної шкоди. Знову-таки через майбутні президентські вибори у 2019 році. Президент може бути миротворцем лише на своїх умовах, як переможець. Виходить, що Волкеру доведеться маневрувати в обмеженому просторі десь посередині – між передвиборною політикою Путіна і Порошенко", – зазначає "Ділова столиця".

Читайте також: Реінтеграція Донбасу: стратегія Курта Волкера VS плани Кремля

Доки "Нормандія" стоїть на паузі…

Що ж, Курту Волкеру до складнощів не звикати. Як вже повідомлялося, він, на думку експертів, працює більш системно, ніж його попередниця Вікторія Нуланд.

Однак справа не лише у потребі узгодити позиції щодо миротворців як з Києвом, так і з Москвою. В інтерв'ю 24 Каналу політолог Володимир Фесенко зазначив, що мета американського дипломата – "розібратися із тим, що у нас відбувається", адже внутрішньополітична ситуація в Україні також не може не хвилювати Держдеп.


Одна з версій того, чому спецпредставник Держдепу США прагне зустрічі з Петром Порошенком, полягає у буцімто нагальній потребі обговорити внутрішню ситуацію в Україні

Повертаючись до теми миротворців, колега Фесенка Вадим Карасьов додає, що, враховуючи протилежні погляди на цю проблему з боку України та Росії, Курт Волкер може або "схиляти нас до якогось компромісного рішення, або просто питання миротворців поки відкладуть на потім".

Якщо компроміс, то очевидно, що треба зробити так, щоб це був компроміс, а не капітуляція. Розумієте, в дипломатії, політиці, особливо на тлі війни, дуже важко провести межу між капітуляцією і компромісом. Тут треба бути обережним, щоби це не виглядало як капітуляція, тим більше на тлі внутрішньополітичної нестабільності в Україні, коли багато хто може звинувачувати президента і українську владу в капітуляції,
– розповів Карасьов в ефірі одного з каналів.

"Що стосується взагалі ризиків, – додає Карасьов, – то мінський процес розгортається за принципом "тягни-штовхай". Нормандський формат давно не збирався, і я не впевнений, що він збереться найближчим часом, тому що всі зайняті своїми проблемами: Німеччина формує уряд, Франція зайнята собою, нормандський формат поки що "заморожений". Сьогодні ніби немає активних бойових дій, якщо аналізувати військову інформацію. Є поранені, але, на щастя, загиблих майже немає. Це теж свідчить про те, що сьогодні ніхто не хоче йти на загострення, перш за все, Путін – в силу внутрішньополітичних питань, в силу виборчої кампанії. Тому тут багато невизначеностей і ризиків, але Волкер робить свою роботу…".

Читайте також: Чи допоможуть миротворці зупинити війну на Донбасі, – думка експертів


Нормандська четвірка давно не збиралася, нагадує політолог Вадим Карасьов. І навряд чи збереться найближчим часом в оновленому форматі

Тим часом колишній соратник Януковича, екс-нардеп-"регіонал" Володимир Олійник (який нещодавно заявив про фінансування одного з наметів, що стоять під Верховною Радою), також висловився з приводу приїзду Волкера до Києва. На його переконання, цей візит взагалі немає жодного значення, оскільки Америка планує домовлятися з Росією напряму.

Мінський формат вийшов на орбіту двосторонніх відносин США і Росії, переконаний Олійник, якого залюбки цитують "Дни.Ру". При цьому, каже він, Німеччина і Франція теж не мають особливо впливу, а Україна й поготів "за обрієм". "Волкер вислухає Порошенка і скаже, що потрібно робити в інтересах Сполучених Штатів Америки", – вважає Олійник.

Читайте також: Яка мета Путіна у введенні миротворців на Донбас: пояснення російського науковця

І поки оточення Януковича може втішатися появою у своїх лавах нового міжнародного "прогнозиста", більш професійні аналітики відзначають, що Курт Волкер, можливо, тільки зараз вдається до результативних кроків, покликаних зупинити війну. Про це говорить військовий експерт Юрій Карін, чиї слова наводить газета "Сегодня".

Карін нагадує, що Волкер є одним із перших американських політиків, які заявили, що немає необхідності доводити участь Росії в конфлікті на Донбасі – кровопролиття там відбувається саме через неї.

Тому будемо сподіватися, що візит Волкера пов'язаний із початком його практичної роботи щодо припинення війни, переходом від слів до справи. Активізуючи процес, він буде фіксувати і дії російської сторони, яка тільки на словах декларує готовність виконувати зобов'язання за Мінськими угодами. Адже протягом трьох років через саботаж Кремля процес не зрушився ані на сантиметр. З огляду на що Волкер – відносно нова людина в процесі мирного врегулювання російсько-українського конфлікту на Донбасі, в його розумінні, напевно, залишилися деякі "білі плями" конфлікту, які йому хотілося б прояснити,
– вважає Карін.

Та з чим би не їхав Волкер до Києва, обнадіює навіть не так наполегливість та ретельність американського посланця, як те, про що йшлося вище – наближення президентських виборів у Росії. Хоча їхній результат є відомим заздалегідь, бажання Путіна "виглядати миротворцем" відкриває додаткове вікно можливостей для того, щоб таки викурити Росію з Донбасу. Спільні зусилля України, Америки та решти наших західних партнерів, хочеться вірити, будуть забезпечені у цьому процесі на всі 100%. Принаймні, так політики, як Курт Волкер, не дозволять знехтувати шансом на мир, який, імовірно, випадає нам саме зараз.

Читайте також: Ні миру, ні війни: як можна врегулювати конфлікт на Донбасі?