14 квітня вулкан Ейяфьятлайокюдль паралізував авіасполучення між десятками країн
14 квітня 2010 року виверження ісландського вулкану Ейяфьятлайокюдль паралізувало авіасполучення між десятками країн світу.
Вулкан, який завдав головного болю не лише авіадиспетчерам, але й дикторам новин у всьому світі, почав вивергатися близько 12 години ночі. Перший стовп попелу від досяг висоти у 8 кілометрів, наступні - у 15-16. Сягнувши 11 кілометрів над рівнем моря, попіл потрапив у стратосферу, звідки його швидко розніс у різні боки потужний антициклон.
Швеція, Данія, Норвегія та Великобританія першими припинили авіаперельоти через виверження Ейяфьятлайокюдля. Далі обмеження, а в деяких регіонах і повну заборону на перельоти запровадили десятки країн світу. Авіаперевізники в буквальному значенні рвали на собі волосся - адже за найскромнішими підрахунками щоденні збитки авіакомпаній становили від 200 мільйонів євро.
Авіалайнерам заборонили літати не лише через погану видимість. Одна з головних причин такого рішення - вулканічний попіл міг забити турбіни. Історії відомі випадки, коли літаки розбивалися після відмови усіх двигунів, які заглохли від попелу.
Виверження вулкану, до слова, завадило багатьом главам держав прилетіти на похорон польського президента Леха Качинського, який розбився під Смоленськом 10 квітня. Загалом до 18 квітня було скасовано понад 63 тисячі авіарейсів. Після ретельного аналізу та пробних польотів авіасполучення поступово відновили.