16 січня рік тому: як це відбувалося, і які мало наслідки
Торік, 16 січня, влада спробувала офіційно встановити диктатуру в Україні. Верховна Рада не конституційним способом прийняла закони, які значно обмежували права людей. Майже одразу протести у Києві перетворились на повстання.
Депутати проголосували за диктаторські закони. За кілька секунд голова лічильної комісії Володимир Олійник якимось чином зміг нарахувати необхідні 235 рук. Ухвалення цих законів назавжди змінило Україну – після них протести у Києві набувають небувалого радикалізму.
Закони від 16 січня, які в народі називають диктаторськими, однозначно звузили всі можливі права громадян. І приймалися завідома для того, щоб придушити протестний рух. Вводилась кримінальна відповідальність як за наклеп, так і за проїзди у певних колонах автомобільних. Ну і зрештою це обмеження свободи слова в Україні. Тобто, це однозначно були закони, які приймались з грубими порушеннями,
— прокоментував юрист Станіслав Батрін.
Але аморальність прийнятих законів не зупинила ні режим, ні правоохоронців. Незгідні з диктатом активісти зустріли ще більший опір влади. Українців почали вбивати. 22 січня у сутичках з беркутом гинуть Михайло Жизневський і Сергій Нігоян.
Тиск громадськості та світу змусив парламент скасувати чинність 9 з 12 законів. Це сталося 28 січня. Проте, самі норми документів продовжували діяти. Остаточно закони було скасовано лише 21 лютого вже за головування у Верховній Раді Олександра Турчинова.
В діях пана Олійника і пана Калєтніка вбачаються склади злочину, які передбачаються Кримінальним Кодексом України. А саме статтями 364 і 366. Оскільки були ознаки і службового підроблення, і перевищення владних повноважень. В сукупності ці злочини тягнуть на покарання до 6-ти років позбавлення волі. І на сьогоднішній день є подання Генеральної прокуратури України,
— розповідає правозахисник.
Втім, відповідальні за прийняття диктатури, продовжують далі працювати у стінах Верховної Ради. Більше того, 62 депутати з них потрапляють у Парламент восьмого скликання. При цьому деякі навіть у теперішніх провладних фракціях.
Протягом минулого року в офіційних джерелах подекуди з'являлись повідомлення про відкликання голосів за диктаторські закони. Понад 20 новообраних депутатів умили руки від скоєного злочину.
Дуже багато із цих депутатів прийшло і дало ті необхідні голоси, щоб ми прибрали Януковича. Інша справа, що силовики не змогли втримати Януковича і привести його в клітці на Майдан. Це вже інша історія. Але багато хто з них прийшов сюди і проголосував проти нього. Вони цим не змили свою вину. Вони не можуть бути далі політиками. Але можливо десь там, на небі, їм зарахується,
— переконаний народний депутат України Сергій Каплін.
Втім, більшість депутатів, які торік узаконили диктат в Україні, опинились в Опозиційному блоці. І таке враження, за свій вчинок їм не соромно.
Тим часом, у стінах Парламенту лунають заклики оголосити 16 січня днем, коли Верховна Рада не має працювати. Окрім таких закликів жодних реальних кроків задля покарань порушників не зроблено.