1995 – рік, коли Україна приєдналась до елітного "космічного клубу"

3 серпня 2016, 09:01
Читать новость на русском

1995 рік. Незважаючи на складну фінансову ситуацію, Україна підтримує своє реноме високотехнологічної держави та повертає собі місце у "космічному клубі".

Сайт "24" розпочав проект до Дня Незалежності. 25 років самостійного шляху, 25 років досягнень і звершень. Чим запам’ятався кожен рік? Згадайте з нами – як це було!

31 серпня українська ракета "Циклон-3", яка стартувала з російського космодрому "Плесецьк", вивела на навколоземну орбіту перший український штучний науково-дослідницький супутник "Січ-1".

Космічні традиції України ніхто ніколи не ставив під сумнів – значна частина радянських ракет проектувалась та виготовлялась саме на українських заводах. Однак розрив економічних зв’язків внаслідок розвалу СРСР пригальмував розвиток космічної галузі молодої країни.

Однак керівництво країни розуміло важливість аерокосмічної сфери, тому навіть в таких умовах виділило фінансування для проектування та запуску власного супутника.

Супутник "Січ-1" було розроблений у Дніпрі державним конструкторським бюро "Південне"та виготовлений на "Південмаші", який свого часу очолював тодішній президент країни Леонід Кучма.

"Січ-1" запускали разом з чилійським супутником зв'язку під назвою "Фасат Альфа", однак під час роз'єднання апаратів у космосі виникли технічні проблеми – чилійський супутник так і не запрацював, на відміну від українського.

Серед головних завдань космічного апарату було спостереження за поверхнею Землі, а також та проведення наукових експериментів з дослідження іоносфери та магнітосфери. Зокрема, зібрану інформацію використовували 42 наукові та науково-дослідні організації різних міністерств і відомств України.

Цікавий факт – гарантійний термін роботи супутника складав 6 місяців, однак пропрацював "Січ-1" на орбіті аж 6 років!

Таким чином, Україна приєдналась до елітного "космічного клубу" країн, які можуть запускати штучні супутники ракетами власного виробництва. Таких країн не так вже й багато – США, Франція, Японія, Китай, Великобританія, Індія, Ізраїль, Росія, Україна, Іран та дві Кореї.

Читайте також: 1994 – рік, коли Україна відчула смак Олімпійської перемоги

Редакція "24" вітає усіх з прийдешнім Днем Незалежності!