20 раунд переговорів про асоціацію завершився провалом

27 жовтня 2011, 13:18
Читать новость на русском

Стверджують джерела видання "Комерсант-Україна". Київ не відступився від вимоги зафіксувати у документі перспективу членства в ЄС і не пішов на компроміс з інших питань.

Єдиним моментом, з якого досягнуто успіху, стала відмова від терміну "довгостроковий" стосовно безвізового режиму. Втім, назвати це досягненням складно, адже сторони лише реалізували рішення саміту Східного партнерства. У вітчизняному МЗС наполягають, що Угода про асоціацію без перспективи членства для України не має сенсу.

"Просто, люди вийдуть і спитають, а що ви підписали, ну в принципі, що дає ця угода? Чи наблизиться нам можливість їздити без віз до ЄС? Чи полегшується доступ українських товарів на європейський ринок? Чи достатньо цього, щоб європейські чиновники, нарешті, підтвердили: так, Україна - європейська країна, яка в принципі, має право на членство в ЄС? Ніхто ж не говорить - завтра чи через рік! А якщо всього цього ми не можемо пояснити суспільству, тоді виникне питання, що ми, в принципі, підписали, заради чого? Процес заради процесу нікому не цікавий!" - заявив керівник інформаційного департаменту МЗС України Олег Волошин.

Водночас, керівник переговорної групи Євросоюзу Мирослав Лайчак в інтерв`ю "Комерсанту-Україна" наголосив, Угода про асоціацію та членство в ЄС - різні речі.

"Має бути чітко визначено, чим ця угода не є. Це не угода про вступ до Євросоюзу. Перспектива членства в ЄС - це серйозне питання, яке вирішується на найвищому політичному рівні і воно не обговорюється в рамках Угоди про асоціацію. Угода про асоціацію - це не договір про перемир`я з ворогом. Це партнерська угода, яка нічого не нав`язує, де сторони добровільно приймають на себе зобов`язання. Зрозумійте, Євросоюз - це клуб, а Україна хоче зближення з цим клубом і, можливо, стати його членом. Але якщо ви хочете вступити до клубу, ви приймаєте правила, які в ньому діють. Ви ж не будете вимагати, аби клуб прийняв ваші правила заради того, аби ви стали його членом?! Так що тут все ясно й очевидно", - вважає керівник переговорної групи ЄС Мирослав Лайчак.

20-ий - раунд переговорів щодо Угоди про асоціацію з ЄС у Києві завершився 25 жовтня. Передбачалося, що він буде останнім, втім, з огляду на результати, виникла потреба продовжити дискусію у Брюсселі.

Представники ЄС зазначили, що очікували від України більшого в реформуванні юстиції, системи управління та правової системи. Ці реформи мали б здійснюватися на основі рекомендацій Венеціанської комісії, ОБСЄ та ЄС, - зауважили учасники переговорів.