24 українські "бренди": те, що зробило обличчя України у світі

11 серпня 2015, 21:05
Читать новость на русском

Протягом усіх 24-х років незалежності для України не втрачає актуальності питання міжнародного іміджу та популярності у світі.

Цій темі ми присвячуємо окремий матеріал зі серії "Україні – 24" і розказуємо, завдяки чому і кому про нас справді знають і говорять.

Для українців характерно звертати увагу на те, які уявлення про нашу країну мають закордоном. Більше того — ми не пропускаємо нагоди обуритись (нехай і мовчки), коли судження виявляються не зовсім такими, як ми сподівалися.

Насправді ж процес популяризації України може дати результат лише тоді, коли у ньому братимуть активну участь обидві сторони. За формулою — цікавитись іншим, щоб інший зацікавився тобою. А ще — пропонувати більше, щоб було з чого вибирати.

У цій публікації під українськими "брендами" ми розуміємо імена та явища, при згадці яких іноземці згадують і про Україну. Інколи список матиме неочікувані повороти, тому й дискусія тут буде доречною. Поки що ми констатуємо факти, а далі... Чому б черговим українським "брендом" не стати комусь із нас, просто працюючи над тим, що нам найкраще вдається?!

Література

Юрій Андрухович

Один з найпопулярніших українських письменників сьогодення. Не в останню чергу завдяки цій людині і самі українці, і як мінімум у Європі знають, що в Україні існує сучасна література і постмодернізм.

Якщо ж винести за дужки письменництво, Андрухович — інтелектуал і моральний авторитет, який може конкурувати зі своїми європейськими колегами та гідно представляти Україну у відповідних колах.

Найпопулярніші твори: "Перверзія", "Рекреації", "Московіада", "Дванадцять обручів", "Таємниця. Замість роману". 2006 року Андрухович став лауреатом Літературної премії Центральної Європи Angelus.

Оксана Забужко

Завдяки Оксані Забужко стало реальним твердження, що в Україні є масова література. Йдеться про її роман "Польові дослідження українського сексу", який з великим розмахом читали українці та іноземці. Його, до слова, переклали на майже два десятки мов світу.

Зі своїми художніми творами та науковими роботами Забужко завоювала прихильність європейського та американського читача. Письменницю завжди раді бачити і слухати на найбільших книжкових форумах. У 2013 році Забужко також, як і раніше Андрухович, отримала престижну літературну премію Angelus. Так відзначили її роман "Музей покинутих секретів".

Форум видавців у Львові

Найбільший книжковий ярмарок України відсвяткував минулого року своє 20-річчя. З 2006 року Літературний фестиваль, який відбувається паралельно з форумом, стає міжнародним і охоплює щораз більшу кількість іноземних гостей. У рамках Форуму починають відбуватись також Бізнес-форум, перекладацький фестиваль TRANSLIT, а також – Фестиваль культурного менеджменту і літературної критики КОНТЕКСТ.

Сьогодні львівський Форум видавців є одним з найбільших заходів такого роду у всій Східній Європі. Разом з ним Україна стає невід’ємною частиною світового культурного процесу. Масштаби заходу дозволяють зарубіжним авторам розглядати українського читача як частину своєї аудиторії і ринку. А нам лише залишається здогадуватись, скільки людей стоїть за тим, щоб цей діалог відбувався і не переривався.

Сергій Жадан

Твори Сергія Жадана перекладені на 13 мов світу, що також робить його одним з найбільш відомих українських письменників за кордоном. Крім того, Жадан перекладає і веде активну громадську діяльність.

До думок письменника, коли потрібно розказати про Україну іноземцям, прислухаються і вважають їх авторитетними. Жадан – володар багатьох зарубіжних літературних премій, переважно у німецькомовних країнах, де в нього одна з найбільших аудиторій.

Андрій Курков

Український російськомовний письменник Андрій Курков запевняє, що українські наклади його книжок невеликі порівняно з іноземними. І в нього справді можуть бути всі підстави так стверджувати. Станом на сьогодні його твори перекладені на 36 мов, наймасовіше – на німецьку.

Курков – єдиний український письменник, який потрапляв у ТОП-10 європейських бестселерів. При цьому письменник активно працює і не дозволяє про себе забувати – він уже є автором понад 20 книг, серед яких як романи, так і твори для дітей.

Музика

Руслана

Співачка Руслана — єдиний український виконавець, який коли-небудь перемагав на пісенному конкурсі "Євробачення". Саме завдяки їй цей конкурс приймала Україна роком пізніше, у 2005-му, коли столицею "Євробачення" став Київ.

До "Євробачення" можна ставитись по-різному. Можна вважати його попсовим і заангажованим конкурсом, але фактом залишається те, що його аудиторія — сотні мільйонів людей не лише у Європі, а й в інших країнах Заходу.

Руслана своїм тріумфом змусила іноземців подивитись на Україну з новим "диким" поривом. Змусивши водночас і самих українців зацікавитись цим конкурсом на багато років уперед. Серед усіх країн "Євробачення" Україну вважають одним з найуспішніших учасників.

Республіка Казантип

На пострадянському просторі — найвідоміший фестиваль електронної музики. За час існування його проводили у різних місцях у Криму. Ця музична подія нажила собі також безліч ворогів, його зокрема називали і "наркофестивалем з філософією розпусти".

Проведення фестивалю стало проблемою після анексії Криму Росією у березні 2014 року. "Республіку Казантип" перенесли у Миколаївську область, але його аналог планують провести цього року і в окупованому Криму.

Kazaky

В українського синті-поп гурту Kazaky — мільйони переглядів на відеохостингу YouTube. Хлопці на каблуках подобаються далеко не всім, але схоже на те, що Kazaky знайшли свою цільову аудиторію. І швидше закордоном, аніж у самій Україні.

Історія гурту починаючи з 2010 року — це і обкладинки світових глянцевих журналів, і диктування нових модних трендів, і скандали через нечебто пропаганду гомосексуалізму. Саме через останнє звинувачення концерти гурту Kazaky неодноразово зривали у різних країнах на пострадянському просторі.

Ще більшої слави Kazaky зажили після того, як потоваришували зі співачкою Мадонною і три роки тому знялись у її кліпі "Girl Gone Wild". Разом зі зіркою Kazaky виступали і під час її світового туру.

Alfa Jazz Fest

Міжнародний джазовий фестиваль "Alfa Jazz Fest", який відбувається у Львові з 2011 року, є одним з найбільших джазових фестивалів Європи.

У 5-му ювілейному фестивалі цього року взяли участь понад 100 музикантів з 10 країн світу. Серед них — безліч зірок світового масштабу, багаторазові лауреати музичної премії "Греммі".

З 2014 року проведення фестивалю опинилось під загрозою, оскільки його засновником є російський мільярдер, уродженець Львова Михайло Фрідман. Противники фестивалю вважають, що фестиваль є російським продуктом, який не можна підтримувати у час агресії Росії проти України.

ДахаБраха

Про київський гурт ДахаБраха не знає, цілком ймовірно, український масовий слухач. Так само вузькою є його іноземна аудиторія. Але над цим ДахаБраха активно працює і компенсує це незнання інтенсивністю своєї роботи.

Ці українські музиканти, які грають у стилі етно-хаос, — завжди бажані гості на фольк-фестивалях у різних країнах світу. Саме тому застати їх в Україні можна не часто. Пробачити їм це можна, власне, за ту кількість реклами, яку бренд ДахаБраха робить для сучасної української культури у світі.

За підсумками минулого року ДахаБраха стала головним українським гастролером закордоном. При цьому більшість композиції гурту — все таки української мовою, а самі учасники не пропускають жодної нагоди нагадати, що вони з "вільної України" (не просто з України), і розгорнути під завершення кожного виступу український стяг.

На відео — так "ДахаБраха" розважала зовсім нещодавно шанувальників у Сан-Франциско.

Кіно

Олесь Санін. "Поводир"

"Поводир" або "Квіти мають очі" Олеся Саніна — чи не перший сучасний український фільм, який не соромно порадити друзям-іноземцям. Фільм обрали представляти Україну у номінації "Найкращий фільм іноземною мовою" на здобуття премії "Оскар" у 2015 році.

Нехай стрічка і не отримала бажану нагороду, вона стала дійсно знаковою подією в українському кінематографі.

Одеський міжнародний кінофестиваль (ОМКФ)

Відбувається щороку, починаючи з 2010 року. За час існування кінофестиваль зазнав певних трансформацій і зараз скаладається з Міжнародної конкурсної програми повнометражних фільмів і Української національної конкурсної програми.

Незважаючи на те, що у світі кіно це досить нова подія, організатори вже зараз ставлять перед собою мету перетворити його на "східноєвропейські Канни".

Мирослав Слабошпицький. "Плем'я"

Українська драма "Плем'я" про життя глухонімих підлітків у інтернаті змусила і кінокритиків, і глядачів поглянути на кіно по-новому. У стрічці всі персонажі спілкуються виключно мовою жестів, яку не перекладають і не супроводжують субтитрами.

На Каннському кінофестивалі у 2014 році фільм "Плем'я" здобув три з чотирьох можливих нагород у паралельній конкурсній програмі "Тиждень критики". Права на показ фільму у широкому прокаті придбали такі країни як Нідерланди, Франція, Данія та Японія.

Київський міжнародний кінофестиваль "Молодість"

Міжнародна асоціація кінопродюсерів вважає "Молодість" однією з найбільших кіноподій у Східній Європі. Крім того, фестиваль не має рівних в Україні.

За час проведення фестивалю (а це 45 років) на "Молодості" змагались конкурсні роботи з майже усіх континентів. Символом фестивалю є статуетка "Скіфського оленя".

Сергій Лозниця. "Майдан"

Фільм українського режисера Сергія Лозниці "Майдан" є чи не найкращою документальною роботою про події в Україні взимку 2013-2014 років.

У травні минулого року фільм демонстрували у рамках спеціального показу 67-го Каннського кінофестивалю. Світові критики відзначили документальну стрічку позитивними відгуками.

Спорт

Андрій Шевченко

Футболіст Андрій Шевченко — один з найвідоміших у світі українців сучасної України. За час своєї кар'єри грав у київському "Динамо", "Мілані" та лондонському "Челсі". Визнаний найкращим бомбардиром в історії національної збірної України.

2004 року Шевченко отримав нагороду "Золотий м'яч", яку вручають найкращому футболісту Європи.

Андрій Шевченко завершив кар'єру після проведення Євро-2012, головного футбольного чемпіонату Європи, який тоді відбувався у Польщі та Україні. У першому матчі чемпіонату Шевченко двічі забив головою у ворота збірної Швеції, але тоді ця феєрична перемога не допомогла Україні вийти з групи. У ній сильнішими виявились збірні Англії та Франції.

Євро-2012. Польща і Україна

Футбольний чемпіонат Європи з футболу у 2012 році став однією з наймасштабніших спортивних подій, які відбувались у незалежній Україні.

Бренд "Євро-2012" в Україні змусив відвідати нашу країну десятки тисяч футбольних уболівальників і туристів з усього світу. Попри побоювання щодо готовності прийняти таку кількість гостей, Україна чудово впоралась із завданням. Це, звісно, вплинуло і на притік туристів протягом наступних років.

"Євро-2012" приймали Польща і Україна, однак фінал чемпіонату відбувся на київському НСК "Олімпійський". Тоді перемогу здобула збірна Іспанії, яка з рахунком 4:0 перемогла Італію.

Брати Клички

Українських боксерів Віталія та Володимира Кличків впізнають приблизно з такою ж частотою, як і Андрія Шевченка. Своїми успіхами спортсмени добились визнання у всьому світі, а частина цього визнання — це те, що поруч з їхніми іменами згадують про Україну.

Якщо коротко згадати про титули, то Віталій Кличко — чемпіон світу за версією WBC у суперважкій вазі і має звання Героя України. Останній бій Кличка старшого відбувся у 2012 році. Тоді українець технічним нокаутом переміг німця Мануеля Чарра.

Володимир Кличко — чемпіон світу за версіями IBF, WBA, WBO та IBO у суперважкій вазі.

Сергій Бубка

Український легкоатлет Сергій Бубка — справжня жива легенда. У стрибках з жердиною спортсмен є 35-разовим рекордсменом світу. Бубка навіть потрапив до Книги рекордів Гіннеса за найбільшу кількість досягнень у легкоатлетичному спорті.

Окрім титулів чемпіон Європи, олімпійський чемпіон, у Бубки є також звання Героя України. З 2005-го року він очолює Національний Олімпійський комітет України і продовжує представляти нашу країну на найвищому міжнародному рівні.

Політика

Юлія Тимошенко

Колишній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко — один з найупізнаваніших політиків України та Європи. У 2010 році Тимошенко була за крок до того, щоб стати президентом України. Лише на декілька відсотків її випередив суперник Віктор Янукович.

Заарештована згодом за газові контракти з Росією Юлія Тимошенко стала символом політичних переслідувань в Україні владою Януковича та боротьби опозиції за демократичні перетворення у країні. На волю Юлія Тимошенко вийшла у 2014 році після перемоги Євромайдану.

В українській політиці Юлія Тимошенко пройшла чималий шлях. Разом з президентом Віктором Ющенком Тимошенко була й одним з лідерів Помаранчевої революції.

Помаранчева революція

Мирні протести проти фальсифікацій на президентських виборах в Україні восени 2004 року ввійшли в історію як Помаранчева революція. Тодішні події з епіцентром на Майдані Незалежності у Києві стали символом боротьби України за демократичне майбутнє та право обирати політиків самостійно. Помаранчева революція досі залишається одним з найголовніших понять, з яким в іноземців асоціюється Україна.

FEMEN

Оголені дівчата з традиційними українськими віночками на головах — ще один з приводів згадати про Україну. Активістки організації FEMEN стверджують, що вони борються за рівність прав чоловіків і жінок. Організація бере початок з України, але її осередки діють у різних країнах світу.

За час президентства Віктора Януковича українські FEMENістки частіше проводили свої акції у країнах ЄС. Одним з найпопулярніших їхніх "прийомів" є пікетування в оголеному вигляді політиків, з точкою зору яких вони не погоджують. Активістки "нападали" серед інших на Ангелу Меркель, Володимира Путіна та московського патріарха Кирила.

Надія Савченко

Викрадення на Донбасі та вивезення до Росії української льотчиці Надії Савченко багато іноземців сприймає як ще один демонстративний спосіб агресії Москви щодо України. Водночас Надія стала прикладом незламності духу і натхненням для продовження боротьби за незалежність України.

Євромайдан

Знову Україна змусила весь світ говорити про себе з початком Революції гідності у листопаді 2013 року. Разом з Євромайданом народились нові асоціації зі словом Україна. Або ж просто відродились раніше забуті.

Якщо під час Помаранчевої революції "брендами" були політики Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко, то під час Євромайдану таким "брендом" став український народ в особі кожного, хто вийшов протестувати на вулиці свого міста.

Читайте також: 24 сучасних герої України: вчинки варті поваги

До Дня Незалежності сайт "24" підготував для вас 24 матеріали про Україну. Дізнавайтеся щодня цікаве про рідну країну!

Завдяки кому Україна відома за кордоном / Інфографіка 24 каналу