25 років тому вибухнув атомний реактор на ЧАЕС

26 квітня 2011, 13:30
Читать новость на русском

Катастрофа, якої не знав світ. 25 років тому на Чорнобильській атомній електростанції стався вибух на IV енергоблоці.

Реактор був повністю зруйнований і в довкілля потрапила велика кількість радіоактивних речовин. Наслідки катастрофи відчули на собі не лише українці.

Радіоактивна хмара пройшла над європейською частиною колишнього СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60% радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Близько 200 000 мешканців було евакуйовано із зон забруднення.

У ліквідації наслідків аварії брали участь понад 800 тисяч людей. Багатьох з них вже немає серед живих. У місті Славутич цієї ночі люди зібралися біля меморіалу Героям Чорнобиля - тим, хто загинув у перші дні аварії. Вночі рівно о першій 23 розпочались поминальні заходи - саме у цей час пролунав вибух на Чорнобильській АЕС Володимир Станелевич сам був у чорнобильському пеклі. Сюди приходить щороку. Каже, його друзі і колеги заплатили найвищу ціну - своє життя, аби врятувати решту світу від наслідків катастрофи.

“Тут кожна річниця важлива, ми поклали своє життя, щоб у всьому світі не було таких аварій. Японія, вибачте, там природна катастрофа, тут була техногенна. Це дві великі різниці”, - каже ліквідатор на ЧАЕС Володимир Станелевич.

Ті, хто вижили з болем згадують події, які сталися чверть століття тому. 61-річний Олександр Пелечанко майже все життя працював на Чорнобильській станції.

“Я взагалі 25 років відпрацював на станції, зараз на пенсії. Через 25 років після аварії прийшов за друзів свічку поставити, друзів згадати, все що було”, - каже колишній працівник ЧАЕС Олександр Пелечанко.

Поминальні заходи сьогодні проходять по всій Україні. Згадували загиблих внаслідок катастрофи цієї ночі і в Києві. Патріарх Московський і всієї Русі Кирило здійснив заупокійну службу за жертвами трагедії. Богослужіння відбулося на території храмового комплексу на честь архістратига Михаїла, де встановлено пам'ятник ліквідаторам.

Сюди прийшли і ліквідатори, і колишні мешканці міста Прип’ять, і просто небайдужі. Люди запалювали свічки, клали квіти і згадували.

“Це для мене сьогоднішній день дуже страшний, він мені сниться, як в страхітті я був. Я був ліквідатор аварії 5 травня 86 року, я керував групою людей по ліквідації наслідків”, - каже ліквідатор на ЧАЕС Микола Блутчий.

“Кожен рік в цей день ми збираємося, щоби віддати шану пам’яті наших друзів, які залишилася там, які померли після аварії і цей день – це скорбота за багатьма людьми які сьогодні ще продовжують помирати”, - каже колишня мешканка Прип'яті Надія Конопкіна.

Поминальні заходи за жертвами Чорнобиля сьогодні проходять не лише в Україні, а й в багатьох містах світу.