9 травня відкриється доступ до публічної інформації
Народ має право знати. 9 травня набудуть чинності закони "Про доступ до публічної інформації" та нова редакція закону "Про інформацію".
Основне новаторство документів - інформація має бути доступною для всіх.
"В законі "Про доступ до публічної інформації" жодного разу не звучить слово "журналіст". Це закон для кожного громадянина України. І ми свідомо закладали цю філософію: кожен громадянин України має право скористатися доступом до інформації", - каже народний депутат, голова комітету свободи слова Андрій Шевченко.
Автори законів наголошують: принцип відкритості стосується в першу чергу бюджетних видатків - люди повинні знати, куди держава витрачає гроші. Крім того, нормою повинен стати принцип: те, що знає чиновник - повинен знати і громадянин. Інформацію владні структури з будь-якого запиту повинні будуть надавати протягом 5 робочих днів. Винятки стосуються відомостей, які є таємними, конфіденційними або в процесі прийняття рішень. Примітно, що під дію законів потрапляють й приватні компанії, які займають домінуюче місце на ринку.
"Тобто, от в вашому ринку вивіз сміття здійснюється монопольно однією компанією - вона приватна - але вона зобов’язана надсилати відповідь на ваш інформаційний запит. Як відбувається калькуляція витрат, чому ви маєте платити за вивіз сміття саме 20 гривень, а не 12 гривень. Якість харчових продуктів також компанії мають тепер вам повідомляти, якщо ви зробили відповідний запит", - каже Український незалежний центр політичних досліджень Максим Лациба.
"Водії можуть поцікавитися: чому ями на дорогах, якщо вони справно платять транспортні збори. Безкоштовна медицина - на що ми маємо право і що ми не отримуємо в лікарнях. Житло-комунальні послуги - багато проблем, які торкаються кожного з нас", - каже координатор проектів партнерства "Новий громадянин" Світлана Заліщук.
Автори законопроектів зазначили, що попри набуття чинності законів, не так вже й просто буде добитися їх стовідсоткової роботи. Наразі лише незначна частина органів влади призначила осіб, які відповідатимуть на інформаційні запити, хоч це і є безпосередньою вимогою документа. До того ж, аби привести до відповідності законодавство, необхідно внести зміни до більш ніж півсотні діючих нормативних актів.