"А давайте зробимо нам трьох президентів": які проблеми створило розширення ЦВК
Народні депутати України у вівторок, 18 вересня, розглянули питання ЦВК. Але увагу приділили не її складу, а кількості членів. Фракції парламенту чотири роки не могли домовитися, кого ж ставити представниками у комісію, бо вакантних місць було 13, а кандидатів – 14.
Не знайшовши іншого компромісу, у Верховній Раді вирішили збільшити склад ЦВК: з 15 членів до 17. Вночі спікер парламенту Андрій Парубій вніс подання. А вже на ранковому пленарному засіданні профільний комітет виніс рішення.
Читайте також: Рада збільшила склад ЦВК з 15 до 17 членів
У сесійній залі із рішенням також не забарилися і ухвалили законопроект в цілому. Хоча зазвичай від моменту, коли законопроект зареєстрували і до його голосування в цілому може пройти не один місяць. Не дали жодного голосу лише "Батьківщина", "Самопоміч" та "Опозиційний блок". А от в БПП – навпаки. "Ми за будь-які конструктивні дії, які дозволять провести оновлення ЦВК", – заявив голова фракції БПП Артур Герасимов.
Але якщо відкинути увесь популізм, збільшення складу ЦВК, по-перше, несе бюджетні витрати. Адже необхідно додатково виділити кошти на заробітну плату ще двом членам. А, по-друге, парламент знову показав, як легко змінювати закон під забаганки влади.
Навколо ЦВК зараз ведеться не прозора робота, а політична гра: яку схему, комбінацію прокрутити, щоб далі отримати певні політичні вигоди в майбутньому,
– пояснив народний депутат з "Батьківщини" Ігор Луценко.
"Раз дуже всім треба,зробімо нам двох або трьох президентів. Так, щоб всім вистачило", – висловився народний депутат від "Народного фронту" Леонід Ємець.
Якщо можна розширювати ЦВК, чому б не розширити президентів – вважає Леонід Ємець
Президент Петро Порошенко задля того, щоб отримати більшість в оновленому складі ЦВК, погодився на розширення її складу. Тільки через це буде важко зібрати кворум, адже виникає питання – скільки членів ЦВК складатиме більшість.
Коли комісія вважається легітимно зібраною ? Коли є кворум. Коли комісія голосує законно? Коли їх більшість. На жаль, цей законопроект створив проблему щодо визначення кворуму і легітимності рішень ЦВК,
– повідомила керівниця Громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська.
У будь-якому разі в четвер, 20 вересня, народні обранці збираються оновити склад Центральної виборчої комісії, яка була сформована ще за часів Віктора Януковича. У більшості членів термін перебування на посаді сплив ще чотири роки тому.