Призначення аеродрому біля Орші: Білорусь може стати плацдармом для агресії Росії
3 листопада 2020 року білоруський Оршанський аеродром, раніше відомий як військовий аеродром "Балбасово", отримав сертифікат готовності до експлуатації. Логістичний центр у "Балбасовому", до якого входить цей аеродром, може використовуватися для вантажів подвійного призначення.
У 2021 році на будівництво другої злітно-посадкової смуги з об'єктами додаткового призначення на Оршанському аеродромі буде виділено додатково кредит у розмірі 1,6 мільйона доларів. Можна припустити, що необхідність реконструкції нещодавно відкритого для міжнародних перевезень аеродрому вказує на очікуваний великий розмах і перспективність як великого вантажного хабу або як військово-ремонтної бази для російських ПКС.
До теми Захоплення літака у Мінську: Росія затягує Білорусь у зону міжнародної ізоляції
Рівно за пів року до видачі сертифікату Оршанський авіаремонтний завод, територія якого розташована в тому ж логістичному центрі "Бреміна-Орша", видав довіреність російській компанії "Гелімаунтенс" для наступних послуг:
- щодо виконання капітального ремонту вертольотів Мі-2, Мі-8 та ще 8 модифікацій Мі, що належать російським авіакомпаніям;
- щодо виконання технічного обслуговування і ремонту агрегатів вертольотів тих таки 10 модифікацій Мі, що належать російським авіакомпаніям.
Термін дії цієї довіреності закінчується 31 грудня 2022 року. Далі – група компаній "Гірські вертольоти", на сайті якої й було знайдено цю довіреність, називає потенційних замовників послуг: "російських цивільних вертолітних авіакомпаній, а також для всіх державних установ РФ, таких як Міністерство оборони, Федеральна служба безпеки Росії, Росгвардія, "Роскосмос" та інші ".
Замовниками заводу може бути Міноборони Росії
У серпні 2020 року на виставці "Армія-2020" в Москві представники "Гелімаунтенс" організували низку для керівництва Оршанського авіаремонтного заводу з російськими військовими. Це може слугувати підтвердженням того, що замовниками послуг справді є Міністерство оборони Росії та інші російські силові органи
ТОВ "Гелімаунтенс" було створене в лютому 2019 року. Під час реєстрації цієї компанії був вказаний такий вид діяльності як "Оренда вантажних літаків з екіпажем". Однак потім, у жовтні 2020 року, в офіційні документи компанії було додано ще кілька видів діяльності:
- гуртова торгівля зброєю та боєприпасами;
- роздрібна торгівля зброєю та боєприпасами у спеціалізованих магазинах;
- діяльність зі складування та зберігання.
Читайте також Військова присутність Росії у Криму: чергові докази накопичення ворожої техніки
На інтернет-сторінці ТОВ "Гелімаунтен" зазначено, що вона входить до групи компаній "Гірські вертольоти", до складу якої також входять ТОВ "Гелімаунтенс-Захід" та ТОВ "Маунтін Гелікоптерс".
"Гелімаунтенс" розташоване в Москві, там само розташоване і ТОВ "Гелімаунтенс-Захід", а "Маунтін Гелікоптерс" – у Варшаві. Директором ТОВ "Гелімаунтенс" є Микола Райченко, а його помічником – Володимир Ісаков.
Співпраця між білоруським та російським оборонними відомствами
Вони обидва активно ведуть свої акаунти в соцмережах і публікують багато фотографій. Зокрема, в акаунтах можна знайти знімки на фоні військового вертольота, який ремонтується, ймовірно, на Оршанському авіаремонтному заводі. Під час вивчення сторінки Володимира Ісакова ВКонтакте були зафіксовані фотографії за 2018 рік в окупованому Росією Криму.
В акаунтах – знімки на тлі військового вертольота / Скриншот зі сторінки Миколи Райченка, фото InformNapalm
Згідно з хештегами самого Ісакова, написаними під фото, ці фотографії можуть свідчити про те, що метою поїздки був не лише туристичний релакс, а й деякі бізнес-проєкти. Судячи з основного бізнесу групи компаній "Гірські вертольоти" і спеціалізації Криму як військової бази Росії, ймовірніше за все метою ділових переговорів було:
- технічне обслуговування льотної військової техніки;
- торгівля зброєю та боєприпасами;
- повітряні перевезення.
Результатом цього дослідження є чергова фіксація співпраці між білоруським та російським оборонними відомствами. Це може свідчити про подальше використання військової інфраструктури Білорусі у військових авантюрах та міжнародних військових злочинах Росії. Під виглядом техніки, яка потребує ремонту, Росія може перекидати на територію Білорусі справну російську військову техніку, зокрема вертольоти та літаки в Оршу.
Фіксація співпраці між оборонними відомствами Білорусі та Росії / Скриншот зі сторінки Володимира Ісакова, фото InformNapalm
Оборонні служби України та інших країн-сусідів Білорусі, членів Євросоюзу та НАТО, повинні мати на увазі, що саме Білорусь може стати плацдармом для російської агресії.