В Україні зменшується поголів'я свиней: яка головна причина
Джерело:
Delo.uaВартість свинини у магазинах та поголів'я свиней є ключовими показниками, які вказують на стан справ у сфері під час війни. Свинарство в господарствах населення занепадає, і це є головною причиною зменшення кількості свиней в Україні.
Чому зменшується поголів'я свиней
Олег Пендзин у коментарі Delo.ua зазначив, що африканську чуму свиней (АЧС), через яку нині прогнозують значне скорочення свинарства, в Україну занесли на початку 2010-х. Втім, до повномасштабного вторгнення Росії поголів'я свиней ніколи не скорочувалось через цю хворобу на десятки відсотків. Відповідно, у зменшенні поголів'я свиней інша причина – соціально-економічна.
Читайте також Прошуто може зникнути з магазинів: в Італії свиняча чума вбила 120 тисяч свиней
На думку фахівця, більш-менш стабільно в умовах російського вторгнення можуть працювати лише промислові свинокомплекси, віднесені до стратегічних підприємств і з правом бронювання частини військовозобов'язаних. Господарства населення, які вирощують 35 – 40% свинини в Україні, масово зупиняються. Доглядати за десятками тварин у сільських умовах під силу переважно чоловікам, і їхня мобілізація швидко призводить до зупинки присадибного свинарства та продажу тварин на забій.
Інший ключовий фактор скорочення поголів'я – бізнес готується до складного 2025 року, в нього Україна входить із розбалансованим бюджетом, дефіцит якого досягне 500 мільярдів гривень.
Багатші суспільства завжди споживають більше м'ясних та молочних продуктів, тоді як бідні їдять хліб та макарони. Я не бачу наступного року перспектив для росту виробництва свинини з огляду на реальну купівельну спроможність українців,
– пояснює Олег Пендзин.
Також він додає, що АЧС є проблемою, скоріше, великих тваринницьких комплексів. Звичайні українці мало що знають про цю хворобу і, відвідуючи продовольчий ринок, зазвичай цікавляться ціною м'яса, а не довідкою про відсутність АЧС у свиней. Чисте від збудника хвороби м'ясо потрібне для закордонних постачань або продажу великих партій живця, що неактуально для малого виробника.
Важливо Водночас економіст зазначає що середня роздрібна ціна свинини не досягне 300 гривень за кілограм, як прогнозують деякі експерти. За словами Олега Пендзина, за такою ціною свинина просто не знайде масового покупця, її споживання значно скоротиться і відновиться вже після закінчення війни та демобілізації свинарів із господарств населення.