Світові ціни на харчові продукти сягнули 18-місячного максимуму

14 листопада 2024, 17:12
Читать новость на русском

У жовтні ціни на продовольство у світі досягли 18-місячного максимуму через різке зростання вартості рослинної олії та зернових, йдеться у продовольчому звіті ФАО. Основні товари, включаючи пшеницю та кукурудзу, зіткнулися з підвищенням цін через проблеми з пропозицією та високий попит.

Чому зростають продовольчі ціни

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН повідомила, що у жовтні світові ціни на продовольчі товари досягли найвищого рівня за 18 місяців, повідомляє 24 Канал із посиланням на Krishi Jagran. Головним чином це відбулося через значне зростання цін на рослинну олію.

Читайте також На скільки можуть подорожчати яйця до кінця 2024 року

Індекс продовольчих цін ФАО, який відображає щомісячні зміни продовольчих товарів, що продаються на міжнародному ринку, у жовтні становив у середньому 127,4 пункту, що на 2% більше, ніж у вересні, і на 5,5% у порівнянні з жовтнем 2023 року. Попри це зростання, індекс залишається на 20,5% нижчим за березень. Пік 2022 року, підкреслюючи як нещодавнє підвищення, так і поточну волатильність ринку.

  • Індекс цін на рослинну олію ФАО зріс на 7,3% у жовтні, досягнувши максимуму за два роки. Таке значне зростання пов'язане зі зростанням цін на пальмову, соєву, соняшникову та ріпакову олії, ключовим фактором є побоювання щодо збоїв у виробництві. Стрибки відображають занепокоєння щодо стабільності постачання та росту попиту на ці олії.
  • Індекс цін на цукор ФАО зріс на 2,6% у жовтні. Занепокоєння щодо виробництва цукру в Бразилії у 2024/25 роках після посухи посилилося зростанням цін на нафту, через що цукрова тростина йде на етанол. Втім, ослаблення бразильського реала стримало здорожчання.
  • Індекс цін на молочні продукти ФАО також підвищився на 1,9% через підвищення міжнародних цін на сир і масло, хоча котирування сухого молока знизилися.
  • Індекс цін на м'ясо ФАО у жовтні загалом знизився на 0,3% порівняно з вереснем. Ціни на свинину впали через збільшення показників забою у Західній Європі на тлі низького попиту, тоді як ціни на м'ясо птиці трохи впали. Проте ціни на яловичину помірно зросли завдяки зростанню міжнародного попиту, тоді як ціни на баранину залишилися стабільними.

Що буде з виробництвом зернових

Світове виробництво зернових у 2024 році скоротиться на 0,4% до 2848 мільйонів тонн, що згідно зі звітом ФАО стане другим за величиною врожаєм за всю історію спостережень. Виробництво пшениці зросте завдяки сприятливій погоді та розширеному вирощуванню в Азії, врівноважуючи падіння в Європі. 

Важливо! Навпаки, очікується, що виробництво грубого зерна, особливо кукурудзи, скоротиться через несприятливі погодні умови. Попри ці зміни, світове виробництво рису може досягти рекордного рівня в 538,9 млн тонн завдяки рекордним посівам.

Очікується, що глобальне використання зернових зросте на 0,5%, досягнувши 2857 мільйонів тонн, завдяки збільшенню споживання рису та пшениці в харчових продуктах. Також очікується, що запаси зернових зростуть на 0,6% до 889 мільйонів тонн, причому запаси рису очолить зростання. Проте, за прогнозами, міжнародна торгівля зерновими скоротиться на 3,9%, що вплинуло на скорочення експорту пшениці та фуражного зерна, хоча очікується, що торгівля рисом зросте.