Простіше нікуди: як у домашніх умовах перевірити якість оливкової олії
На українському ринку наразі можна зустріти доволі багато фальсифікату оливкової олії. Визначити якість продукту доволі просто навіть у домашніх умовах, без використання професійного лабораторного обладнання.
Як перевірити оливкову олію на якість
Основні регіони виробництва оливкової олії у 2024 році спіткала спекотна погода, яка знищила більшу частину врожаю сировини, передає 24 Канал. Через це активізувалися всілякі шахраї, що ладні заробити на цьому, адже через суттєве здорожчання оливкової олії вигода від фальсифікації пляшки продукту є значною.
Читайте також Вартість рослинних олій у світі залишається стабільною: оновлені ціни
Європейські виробники олії пропонують доволі простий спосіб перевірки. Якщо ви хочете визначити якість оливкової олії – поставте її у холодне місце. Чистий продукт почне замерзати, в той час, як олія з домішками залишиться у рідкому стані.
Важливо Крім того, щоб збільшити вартість олії виробник може написати на пляшці, що олія "екстра вірджин" – тобто холодного віджиму, а насправді такий продукт може бути рафінованим. Позначка екстра вірджин (extra virgin) означає найвищу якість оливкової олії, адже це технологія холодного віджиму оливок, в яких залишається найбільше корисних речовин. Олія холодного віджиму додатково не обробляється.
Щоб відрізнити якісну оливкову олію від підробки, звертай увагу на таке:
- Оливкова олія має бути розлита в темні скляні пляшки або жерстяні банки.
- На пляшці або банці має бути позначка холодного віджиму extra virgin.
- Сумлінні виробники вказують сорт оливок, дату збору врожаю.
- Регіонами розливу і виробництва є DOP – Італія або IGP – Іспанія або Греція. Ці регіони вважаються еталонними.
- Ціна на якісну оливкову олію стартує від 350 гривень за літр.
В Україні заборонили використання пальмової олії
- Нещодавно в Україні ухвалили закон, який забороняє використання пальмової олії у дитячому харчуванні та обмежує її вміст в інших продуктах.
- Закон передбачає повну заборону гідрогенізованих рослинних жирів і олій у дитячому харчуванні та встановлює обов'язкове маркування продуктів, що містять рафіновані олії.
- Законодавці аргументують заборону тим, що пальмова олія викликає ожиріння, серцево-судинні хвороби та рак, що підтверджено висновками ВООЗ.
- Експерти ВООЗ виявили зв'язок між збільшенням споживання пальмової олії та підвищенням смертності від ішемічної хвороби серця у 23 країнах світу.
- Деякі компанії використовують пальмову олію через її низьку вартість, незважаючи на її шкідливий вплив на здоров'я, особливо для дітей.