Донбас сидить на ядерній капсулі: як шахтні води регіону загрожують Україні
На Донбасі розташовано чимало покинутих та затоплений шахт, які несуть екологічну загрозу. Води, якими вони наповнені, містять розчини солей важких металів та іноді навіть радіоактивних матеріалів, що можуть прорватися у ґрунтові води та річки.
Техногенну небезпеку шахт Донбасу посилила війна
Техногенні ризики та індустріальне навантаження на регіон існувало ще до війни через високу концентрацію металургійних та вугільних підприємств. Втім, з початком війни шахти були полишені без контролю, що поставило життя та здоров'я населення Донецької, Луганської та інших навколишніх регіонів під загрозу, повідомляє 24 Канал з посиланням на Нижні Сірогози City.
Читайте також Як росіяни знищують наші річки: вплив війни на водні артерії України
В чому особливість донецьких шахт
Шахти даного регіону поєднані гідрологічними зв'язками під землею, зокрема, ті, що знаходяться по різні боки лінії фронту. Наприклад, шахта "Південна" у Торецьку, де зараз точаться інтенсивні бої і шахта імені Гагаріна у Горлівці, на непідконтрольній території. Усі шахти регіону належать до об'єктів критичної інфраструктури і є потенційно небезпечними об'єктами. На окупованих територіях опинились місця найбільшого скупчення та інтенсивності видобутку вугілля: Донецьк, Макіївка, Горлівка, Єнакієве.Якими можуть бути наслідки затоплення шахт через 10 – 50 років
- Просідання та підтоплення ґрунтів, що робить землі непридатними для сільського господарства.
- Забруднення питної води в криницях та водоймах важкими металами й мінералами.
- Вихід на поверхню метану, зокрема його потрапляння в підвали. Цей газ може горіти та вибухати. Він не має запаху, а отже – його складно виявити.
- Утворення проваль над місцями просідання порід у виробках.
- Техногенні землетруси.
- Масове переселення людей.
Закриті й затоплені шахти заповнені водою, у якій розчинені солі важких металів та інші небезпечні речовини. Говорити ж про бодай якусь консервацію шахт та очищення шахтних вод не доводиться, поки вони окуповані. Небезпечні відходи з шахт можуть потрапити у річку Сіверський Донець, а з неї в Азовське море.
Небезпека шахти "Юний комунар"
З понад 5 тисяч потенційно небезпечних підприємств Луганщини та Донецької області шахта "Юний комунар", що в місті Бунге (Юнокомунарівськ), Єнакієвської міськради, Донецької області є однією з найнебезпечніших.
16 вересня 1979 року на шахті здійснили підземний ядерний вибух, після чого її закрили та ізолювали. За офіційною версією шахту закрили, аби зняти напруження у гірських породах та зменшити імовірність викидів метану. Втім, існує також думка, що таким чином випробовували ядерну зброю, але підтверджень цьому поки немає через засекреченість документів.
У 2002-му році, шахту закрили як неперспективну і відтоді вона працювала в режимі водовідливу.
Важливо! Після окупації частини Донецької області, бойовики у 2018 році бойовики заявляли, що жодної небезпеки шахта не несе. Однак, станом на 2020 рік шахта "Юнком" закрита, а радіоактивні стронцій та цезій вже потрапляють у водоносний горизонт та можуть підійматися ще 8 – 12 років. За фактом затоплення шахти "Юнком" прокуратура Донецької області внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого статтею 441 (екоцид) Кримінального Кодексу України.
Шахти "Первомайська" та "Золоте"
У вересні 2015 року на шахті "Первомайська" у місті Золоте перервалось енергозабезпечення через війну. Шахта "Золоте" ж працює на повну потужність, при цьому окупанти скидають відкачану з неї воду (понад 1200 кубометрів на годину) без фільтрації у річку. Вода у цю шахту потрапляє через суміжні виробки та тріщини у породі.
Від цих двох шахт залежить стан довкілля та якість питної води. Тому екологічної катастрофи там поки не сталось лише тому, що окупаційна влада має певний інтерес у підтримці працездатності шахти "Золоте".
Важливо! Різниця між рівнем води в шахті та рівнем, коли вона почне витікати на поверхню, становить всього 14 метрів. Якщо, наприклад, один насос вийде з ладу, вода дуже швидко подолає ці 14 метрів і підтопить територію, виносячи всі ці речовини на поверхню.
Питна вода та ґрунти під загрозою екологічної катастрофи
Шахта "Голубівська" затоплюється з 24 жовтня 2016 року. На ній існує загроза раптового прориву води з боку затоплюваної шахти "Первомайська". Окупаційна адміністрація зупинила суху консервацію шахти "2-біс", яка входила до складу "Микитівського ртутного комбінату", який закрили ще 1995 року.
У чому небезпека шахт "Нова" та "2-біс"
Окупаційна влада звільняє всіх працівників, які обслуговували і експлуатували насосні установки. Експерти заявили, що затоплення ртутної шахти може призвести до просідання ґрунту під річищем каналу "Сіверський Донець – Донбас" і руйнування водоводу.Що чекає далі
Закривши та затопивши десятки шахт, окупанти поставили під загрозу джерела питної води, якими користується близько 800 тисяч осіб. За інформацією Центру громадського здоров'я, на Донбасі близько 40 – 60 шахт уже затоплені, вода з них може потрапити у криниці звичайних людей. Як довго ситуація не переростатиме в екологічну катастрофу, адже спостерігачі не мають змоги потрапити на шахти вже понад 10 років.
На думку експертів, Донбас чекає екологічна катастрофа, яка зачепить не тільки тимчасово окуповану територію Донецької та Луганської областей, а й акваторію Азовського моря та увесь Чорноморський регіон – Румунії, Болгарії, Грузії й Туреччини.