Річки та моря сильно постраждали від війни

Забруднення водних артерій України під час бойових дій буває як прямим, так і опосередкованим, повідомив у коментарі 24 Каналу представник Центру екологічного моніторингу у Дніпрі, голова громадської організації "Зелений світ" Олексій Ангурець. Водні артерії України відрізняються за ступенем забрудненості залежно від розташування.

Читайте також Екоцид і ядерний шантаж: яких збитків Росія завдає українському довкіллю

  • Безпосереднє забруднення річок відбувається при спробі переправи через них військової техніки, що неодноразово відбувалося на усіх театрах бойових дій. Знищені на переправах військова техніка та боєприпаси виділяють дуже багато шкідливих речовин, як-от сполуки заліза та інші хімікати, у воду.
  • Опосередкованим впливом на водні ресурси, за словами Олексія Ангурця, є знищення очисних споруд, через що у річки потрапляють неочищені стоки. Таке відбулося з Василівськими очисними спорудами, що знаходяться у селі Верхня Криниця Запорізької області. У березні 2022 року очисні споруди були знищені, через що до 10 тисяч кубометрів брудних стоків щодоби потрапляє прямо у Дніпро.

Також ми тоді намагались вивчати ситуацію у Маріуполі. Велика кількість відходів та шкідливих речовин, що відкладались на меткомбінаті Ілліча десятками років, потрапили у море. Це призвело до забруднення не лише Азовського, а й Чорного моря,
– розповідає науковець.

У червні 2023 року відбулася одна з наймасштабніших екологічних катастроф за увесь час російсько-української війни, яка триває з 2014 року. Підрив росіянами дамби Каховської ГЕС спричинив наймасштабнішу екологічну катастрофу часів війни за впливом та довготривалими наслідками.

Спочатку пішла хвиля води нижче греблі й затопила прибережні території. Вода у той момент вимила з ґрунту дуже багато забруднювачів. Вони там були самі різні. Це хімічні речовини, що зберігались біля берега, кладовища, зброя та міни, і навіть були розмиті скотомогильники,
– розповідає Олексій Ангурець.

Також, за його словами, уверх по течії від греблі ГЕС, зникло штучне водосховище, що призвело до локальних кліматичних змін. Крім того, на дні водосховища оголились різні шкідливі відкладення.

Важливо! Ще одним комплексним фактором впливу знищеної греблі Каховської ГЕС є відсутність нормального водопостачання міст, які брали воду з водосховища. Багато людей з Нікопольщини, Криворіжжя, Запоріжжя залишились без води. Втім, крім побутових споживачів без води залишились і великі промислові підприємства, серед яких також окупована росіянами Запорізька атомна електростанція у місті Енергодар.