Суд у справі Стерненка: судове засідання завершилося, розпочалися нові протести

15 червня 2020, 22:30
Читать новость на русском

Шевченківський районний суд Києва 15 червня обрав запобіжний захід активісту Сергію Стерненко. Під будівлею суду вже декілька разів виникали сутички, побили нардепа і навіть є затримані активісти й відсторонені працівники поліції.

Пізно ввечері 12 червня суд оголосив перерву у розгляді запобіжного заходу Стерненку. А вже 15 червня о 10:00 Шевченківський районний суд Києва продовжив засідання, повідомляє 24 канал.

Що було раніше Обрання запобіжного заходу Стерненку: під судом загострилися сутички

Засідання суду: що відбувалося

Сергій Стрененко спершу написав, що його захист заявив про відвід прокурора Бозовуляка. Зауважимо, що це відбувається не вперше. Ще під час минулого засідання захист висловив прохання відводу цього прокурора. Адвокати і сам Стерненко підготували 4 окремі заяви на відвід. Однак суд у цих клопотаннях відмовив.

Оскільки він раніше розголосив відомості про вжиті відносно мене заходи безпеки, то вчинив кримінальне правопорушення, передбачене статтею 381 КК України,
– зазначив Стерненко.

Згодом Стерненко додав: "У відводі упередженого прокурора Бозовуляка суддя Бугіль знову відмовив".

Обрання запобіжного заходу Сергію Стерненку: дивіться онлайн-трансляцію

Під час засідання стало відомо, що кілька публічних осіб попросили про взяття Сергія Стерненка на поруки. З такими заявами, зокрема, виступила колишня виконувачка обов'язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, колишній політв'язень Володимир Жемчугов, депутати Верховної Ради Михайло Бондар, Ярослав Юрчишин, Марія Іонова, Ольга Стефанишина та інші політики й громадські діячі.

Хто ще прийшов підтримати Стерненка

Передовсім прийшло багато депутатів від фракції "Голос". Серед них голова партії Кіра Рудик і депутат Роман Лозинський. Останній навіть потрапив під руку правоохоронцям.

Він розповів, що працівники поліції побили його, не реагуючи на посвідчення народного депутата України, і порвали футболку. Депутат пообіцяв написати заяву.

Роман Лозинський розповів про сутичку з поліцією: дивіться відео

Крім того, підтримати українського активіста прийшли багато відомих людей і політиків.


Олег Сенцов прийшов під суд у справі Сергія Стерненка / фото Андрій Костюк (24 канал)


Яна Зінкевич також виступила на підтримку Сергія Стерненка / фото Андрій Костюк (24 канал)


Співачка й військова "Стасік" (Анастасія Шевченко) прийшла під суд по Стерненку / фото Андрій Костюк (24 канал)

Крім депутатів від "Голосу" і "Європейської солідарності", прийшов і "слуга народу" Гео Лерос.


Гео Лерос під судом по Сергію Стерненку / фото Андрій Костюк (24 канал)

Тиск на прокурора Радіонова

Колишній керівник групи прокурорів у справі Стерненка Андрій Радіонов дав свідчення в суді. Він підтвердив, що відмовився погоджувати підозру Стерненку в умисному вбивстві, тому що вважав її такою, що "не ґрунтується на доказах, зібраних у провадженні, а також має очевидно упереджений характер, необ’єктивна і не відповідає вимогам Кримінального процесуального кодексу України.

Радіонов також заявив про втручання у його діяльність з боку керівництва Генпрокуратури.

За його словами, проєкт підозри Стерненку адресували йому як старшому групи прокурорів.

Підозра була адресована мені. Але тоді я ще був поза штатом. Були інші прокурори вже призначені, як от Бозовуляк. В проекті була нова посада, але без прізвища. Як я знаю, була попередня згода Бозовуляка підписати підозру. Я був старшим, але лист фактично був адресований Бозовуляку. Йдеться про втручання в нашу діяльність,
– повідомив Радіонов.

Він додав, що після цього направив повідомлення про загрозу незалежності прокурора в раду прокурорів.

Перед судом виступила і депутатка від "Європейської солідарності" Вікторія Сюмар. Вона заявила про політичне замовлення справи Стерненка.

За словами парламентарки, колишній генпрокурор Руслан Рябошапка знав про політичну вмотивованість слідства і втручання Офісу Генпрокурора в слідство, але чи повідомив про це до правоохоронних органів – їй не відомо.

Зауважимо, що Сергій Стерненко вийшов до своєї групи підтримки перед судом під час перерви. Він впевнений, що засідання 15 червня не завершиться, оскільки одного свідка опитували півтори години.

Він також розповів, що у прокурора дуже упереджене ставлення, а суддя ніби знає вирок завчасно. Тож Стерненко планує звертатися в Європейський суд з прав людини.

Дивіться відео: Сергій Стерненко перед будівлею суду про засідання

Сутички під судом

Від ранку під судом зібралася велика кількість правоохоронців, які "зайняли" вулицю Дегтярівську. Про це написав у фейсбуці журналіст Мар'ян Кушнір.

С права Сергія Стерненко. Частина друга... Нацгвардійці, копи тощо просто не закінчуються. Вся Дегтярівська в них. Не можуть вмоститися. І це ще початок,
– написав журналіст.

Що відбувалося під будівлею суду: дивіться відео

Зараз під стінами Шевченківського райсуду Києва, де обирають запобіжний захід Стерненку, раз по раз спалахують сутички.

Спершу вони виникли між активістами, які прийшли підтримати Сергія Стерненка та так званими "журналістами", які представляють проросійського блогера Анатолія Шарія.

Сутички з "журналістами" Шарія: відео

Активісти почали вимагати, щоб співробітники Шарія пішли геть. Однак ті відмовлялися, через що між одним із присутніх і протестувальниками сталася перепалка. Після цього активісти почали кричати "Шарія геть!".

Саме це і спричинило масову сутичку, до якої приєдналися і правоохоронці. Активісти ж запалили фаєри.

Після цього поліцейські утворили кордон між активістами і представниками Шарія, останніх витіснили із двору суду.

З новою силою сутички спалахнули трохи згодом: цього разу між активістами та журналістами. Зокрема, дісталося журналістам телеканалу ZIK. Активісти запалили фаєри, та змусили представників телеканалу, контроль над яким належить прокремлівському політику Віктору Медведчуку, піти геть.

Нові сутички під стінами суду: відео

Цього разу поліція затримала декількох учасників акцій протесту. При цьому зробили це з застосуванням сили, людям заламували руки. Серед затриманих і активіст Громадського руху "Чесно" Микола Виговський.

Пізніше у ЗМІ опублікували кадри, як поліцейські били протестувальника. Затриманого Виговського згодом відпустили, а силовиків, що побили активіста – відсторонили. Цю новину під судом сприйняли радісними вигуками й оплесками.

Зауважимо, що волоентерів Червоного Хреста до потеріплих не пускали. Згодом, після складання адмінпротоколів усіх затриманих відпустили.


Під судом по Сергію Стерненку побили протестувальника / фото "Радіо Свобода"

Дивіться відео 24 каналу про ситуацію під судом:

Протестувальники пізніше перекрили усю вулицю Дегтярівську. Вони ходили по пішохідному переході в різні сторони й просили автомобілістів, що хотіли проїхати, аби ті об'їхали акцію довкола.

Детальніше Суд у справі Стерненка: активісти перекрили вулицю – фото, відео

Активісти заблокували вулицю під судом по Стерненку: дивіться фото

Стрерненкові обрали запобіжний захід

Активіста відправили під цілодобовий домашній арешт терміном на 60 діб. Між тим, взяти його на особисті поруки Стерненка були готовими десятки активістів, зокре а колишня виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун, депутати від "Голосу" та "Європейської Солідарності" тощо.

Однак сторона обвинувачення наполягла на цілодобовому домашньому арешті, бо Стерненко "може переховуватися та втекти".

Водночас, ще один фігурант справи, який брав участь у нападі – Олександр Ісайкул вже втік за кордон. Наразі він перебуває в розшуку, однак у розшукових обліках на сайті СБУ та МВС Ісайкул досі не значиться.

Нові протести

Після того, як оголосили рішення Стерненку, люди, що прийшли підтримати активіста під будівлю суду, активно на це відреагували. Вони, зокрема, – невдоволені таким розвитком подій.

Так протестувальники почали кричати "Зелю геть!", "Випускай", "Банду геть" тощо. Також люли палили фаєри.

До теми Наступне – тримання під вартою, – Стерненка про рішення суду щодо запобіжного заходу

Стерненкові обрали запобіжний захід: відео протестів під судом

Як завершилось попереднє засідання

У засіданні свідчили викликані стороною захисту депутати Верховної Ради, члени Тимчасової слідчої комісії для здійснення парламентського контролю за розслідуванням нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів протягом 2017 – 2018 років Соломія Бобровська і Ґео Лерос.

Стерненку вручили клопотання про цілодобовий домашній арешт. Після засідання активіст під аплодисменти вийшов до своїх прихильників і подякував їм за підтримку.

Загалом понад 200 людей висловили своє бажання взяти активіста на поруки, зокрема народні депутати від партій "Голос" та "Європейська солідарність". Вони написали відповідні заяви.