Американські лобісти не врятували президента Порошенка від неприємних запитань
Президент Петро Порошенко побував з візитом у США, де зустрівся з президентом Дональдом Трампом та віце-президентом Майком Пенсом. Важливо, що це відбулося, адже під час президентських виборів в Америці існували обґрунтовані побоювання щодо проросійської налаштованості команди Трампа.
Але зараз у США іде масштабне розслідування щодо втручання російської влади в перебіг виборів американського президента у 2016 році. Одним з фігурантів є консультант Віктора Януковича Пол Манафорт. Ризик політичних наслідків змушує команду Трампа доводити американським виборцям свою незалежність від Москви, в тому числі, активізуючи переговори з українською владою.
Але американські журналісти звернули увагу, що протокол цих переговорів Трампа та українського президента був нижчим, ніж під час нещодавніх візитів до Америки президентів Панами та Румунії, яких Трамп особисто зустрічав на ганку Білого дому та потім провів спільний брифінг для преси.
Читайте також: Розенблат та Поляков розміняли свій мандат на хабарі
Спочатку анонсувалося, що Петро Порошенко лише зайде до Трампа після зустрічі з віце-президентом, але пізніше формат розширили – відбулася не тільки фотосесія, але і нетривалі переговори. Інформація про розмову Трампа і Порошенка у викладі сайту Білого дому зайняла рівно одне речення: "Президент Трамп зустрівся з президентом Порошенко обговорити мирне розв'язання конфлікту на сході України, порядок денний реформ і антикорупційні зусилля президента Порошенка".
Трохи більше подробиць було в повідомленні офісу віце-президента Пенса після зустрічі з Порошенком: "Віце-президент США зробив наголос на важливості реформ щодо боротьби з корупцією, покращення бізнес-клімату та продовження програми співпраці МВФ та України”.
Показово, що в цих повідомленнях Білого дому є одна тема, яку обминув президент Петро Порошенко і його прес-служба в коментарях за підсумками візиту. Ця тема – корупція.
Читайте також: Петро Порошенко готується закручувати гайки в переддень виборчої кампанії
Американська влада ніколи не приховувала роздратування тим, що українська влада просякнута корупцією, а замість боротьби з нею офіційний Київ атакує антикорупційні органи, такі як НАБУ. Попередній посол Джефрі Пайєтт навіть називав корупцію високопосадовців більшою загрозою для України, ніж російські танки. За нової американської влади Вашингтон так само продовжує наполягати на незалежності НАБУ та навіть запропонував заступника генерального інспектора Мін'юста США Роберта Сторча на посаду аудитора антикорупційного бюро.
Щоправда, це не входило в плани адміністрації президента Порошенка, який, маніпулюючи парламентом, замість Сторча на роль аудитора НАБУ хоче одіозного британця Найджела Брауна.
У будь-якому разі, зустріч з Порошенком до зустрічі з Путіним сама по собі є досягненням. Це результат зусиль українського посольства у Вашингтоні, яке багато тижнів готувало візит.
Читайте також: Як українці стали заручниками змови влади та олігарха Дмитра Фірташа
Однак ніхто не каже про ще одного учасника процесу – лобістську фірму "BGR Government Affairs", яка з 31 січня 2017 року працює на Порошенка в Америці. Умови контракту – 150 тисяч доларів одноразового платежу плюс 50 тисяч доларів щомісяця.
Всі американські лобісти, які мають іноземних клієнтів, зобов'язані реєструватися в Міністерстві юстиції США. А там інформація є публічною. Отже, мені вдалося отримати копію угоди, яка викликає багато запитань.
По-перше, замовником послуг не вказаний український президент чи уряд України. Чому? Оскільки проведення будь-яких державних закупівель в Україні, в тому числі і американських консультантів, потребує проведення тендеру, то Адміністрація Порошенка пішла на хитрощі. У реєстраційній формі компанія "BGR" указала своїм клієнтом Національну раду реформ, яку очолює все той же Порошенко. Здається, те саме, тільки в профіль. Але це дозволило Банковій уникнути відкритого конкурсу на конкурентних засадах.
Читайте також: Влада Порошенка легалізувала корупціонерів з уряду Януковича
По-друге, за послуги лобістів для Порошенка платить громадська організація “Фонд підтримки реформ в Україні”, яка заснована приватними особами. Я отримав інформацію про джерела грошових коштів цієї організації. Як виявилося, за напрямком “Просування інтересів в України” через три місяці після укладення угоди з лобістами досі триває “пошук фінансування”. Але тоді хто покриває рахунки, які виставляє компанія "BGR" українській владі?
Але головне інше. Жоден лобіст не здатен буде вирішити проблеми Порошенка, якщо реформи будуть підмінятися піаром та бажанням наповнювати кишені корупційними заробітками. Рано чи пізно такий президент стає токсичним, а відтак – зміна влади стає лише питанням часу.