Апокаліптична олігархізація чи економічний прорив: різні сценарії земельної реформи

11 липня 2017, 10:26
Читать новость на русском

Український економічний прорив або олігархізація і беззаконня. це все можливі наслідки земельної реформи. З'ясувати яким же шляхом піде Україна, взялася група експертів і створила програму "Земельна відповідь": про українське майбутнє без міфів, страхів та забобонів.

Аграрний сектор – як полуничка на десерті. Цю реформу уряд відтягує до останнього. А доки влада зволікає, експерти взялися прораховувати сценарії: що нас чекає, якщо врешті запустимо ринок землі. Або, навпаки, залишимо в силі мораторій.

Майбутнє досліджують за новітньою технологією "Форсайт". Це методика обговорення, опитування і моделювання. Дослідники вивчили думки 300 експертів аграрного ринку. Один із перших можливих сценаріїв вже умовно назвали, як "Країна – ОЖ". Якщо залишити мораторій в дії, то Україна загрузне у навалі рейдерських атак, а ще посилиться вплив землевласників на місцеву владу. Беззаконня і свавілля затягуватимуть, як трясовина.

Читайте також: Чорний ринок і силовий поділ агробізнесу як наслідок консервації земельної реформи

Якщо ж мораторій запустять – аграрний бізнес очікує стрімкий ріст інвестицій, прогнозують експерти. І за приблизними оцінками, вже за кілька років він може зрости до 10 мільярдів доларів. Цей сценарій дослідники умовно назвали "УКРаїнська пруха".

Однак, пощастить лише, якщо разом із ринком землі запрацює правоохоронна система, судова влада, буде комфортний політичний клімат та вільні ринкові відносини. А ще треба мінімізувати бюрократію. Тож земельна реформа виходить далеко за межі аграрних питань.

Ця сфера стосується всієї української економіки. І саме тому уряд так довго відкладав вже перезріле питання. Дослідження триватиме до вересня. У кожному зі сценаріїв є недоліки й переваги, але експерти сподіваються, що урядовці, приймаючи рішення, будуть опиратися на дослідження, а не на власні страхи чи зацікавлення.