Асоціації Україна-ЄС - бути. Перемовини вийшли на фінішну пряму
Сторони вже порозумілися щодо галузевої сфери, політичної, юстиції та внутрішніх справ. Найбільш проблемним, за словами учасників переговорів, залишається питання зони вільної торгівлі.
"Для нас, насамперед, такими чутливими позиціями є наше сільське господарство і, наприклад, продукція нашої кондитерської галузі, адже не секрет, що наші кондитери, на жаль, дуже часто стикаються з таким обсягом тарифних обмежень, як 50 відсотків тарифу на поставки нашої продукції на територію Європейського Союзу. Ми пропонуємо, щоб з обох сторін був підхід: так звана формула "ноль на ноль", тобто, повна лібералізація", - каже директор департаменту Європейського Союзу МЗС Валерій Філіпчук.
Поки влада домовляється, бізнес готується до майбутніх проблем. Мовляв, при встановлені зони вільної торгівлі, частина вітчизняних виробників не зможе конкурувати із західними. Відтак, держава якимсь чином має змусити покупця обирати саме національний продукт.
"Українському бізнесу, окрім головного болю, мало що світить. Він і так ледве конкурує із заходом. І держава особливих зусиль не робить. Зараз пішли в уряді відчайдушні зусилля абияк узятися за сільське господарство - а тут ЗВТ. Тобто, багато реформ, які потрібно зробити, - тепер не можна зробити через ЗВТ", - каже представник консалтингової компанії Роман Бублик.
На даному етапі проблема полягає в тому, що обидві сторони хочуть максимально врахувати власні економічні інтереси. Україна вже навчена досвідом вступу до СОТ, коли надмірна поступливість викликала шквал критики та незадоволення у певних галузях виробництва, кажуть експерти. І додають: на цьому етапі ризики не підписання угоди про асоціацію - мінімальні.
"Потенційні позитивні наслідки - вони виникають. Це і чинники модернізації, і чинники посилення конкуренції. Проте, на жаль, у нас є купа внутрішніх проти чинників. Та ж корупція та наші архаїчні економічні, соціальні і політичні практики, які можуть заважати втіленню оцих європейських інструментів модернізації", - каже експерт Володимир Фесенко.
Експерти вважають, що угоду про асоціацію підпишуть наприкінці року. Документ визначає не тільки юридичні відносини України та Євросоюзу, а й змушує нашу державу до соціальних і економічних реформ. Асоціація, зауважимо, наблизить Україну до підписання договору про умови вступу в ЄС.