Азаров: МВФ для погашення зовнішніх боргів не потрібен
Україна здатна погасити зовнішні борги без кредитів Міжнародного валютного фонду, - вважають в Уряді.
“За рік нам вдалося стабілізувати ситуацію з зовнішніми зобов’язаннями. Україна сьогодні абсолютно строк в строк розраховується зі своїми зовнішніми обов’язками і має графік погашення повністю спираючись на свої ресурси”, - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Проте, мова не лише про державний, а й про загальний зовнішній борг, уточнюють економісти. А його назбиралося вже на 120 мільярдів доларів при втричі нижчих резервах Нацбанку, - зауважують фахівці. Відтак, називають заяви глави Уряду - невиправданим пафосом.
“Я б таких заяв не робив, тому що обійтися без кредитів МВФ – це знизити рейтинги країни, і будь-які заяви про те, що ми не можемо виконувати меморандум – це погано сприймається самим МВФ. Навіщо тоді зверталися, підписували меморандум? Факт – меморандум є, і його потрібно виконувати”, - каже експерт з економічних питань Віктор Суслов.
“Масштаб проблем, які вилізли на поверхню, які треба вирішувати і нажаль великі масштаби боргу - приведуть до тривалих стосунків з МВФ. І це не означає, що якийсь час програма не може бути зупинена. Поки що поїзд стоїть, бо на жаль, ті зобов’язання, які взяв на себе Уряд не виконується”, - каже екс-міністр фінансів України Віктор Пинзеник.
Аби виконати умови меморандуму з МВФ, потрібно провести пенсійну реформу та підвищити ціни на газ. І якщо урядовці з цим не поквапляться, то МВФ може повернутися до України з новим пакетом вимог. Вони ляжуть важким тягарем насамперед на плечі пересічних громадян, - зазначають експерти.
“Зниження пенсій, які зараз є, а не в перспективі будуть. Наскільки легко, або важко буде погодитися Уряду на зниження соціальної підтримки населення. Наскільки готовий Уряд погодитися з тим, що перспективи економічного росту можуть бути зжаті, а ці вимоги будуть логічними”, - каже виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
Нагадаємо, торік наприкінці липня МВФ поновив співпрацю з Україною по новій кредитній програмі стенд-бай на суму майже 16 мільярдів доларів. Перший транш у півтора мільярда Україна отримала у грудні минулого року. Протягом 2011-го мало надійти близько 6 мільярдів доларів. Проте березнева місія фонду негативно оцінила стан виконання умов меморандуму українським урядом. Відтак, до сьогодні грошей від МВФ Київ так і не побачив.