Шанс на перемовини: Нетаньягу хоче домовитися з опозицією щодо скандальної судової реформи
Найближчими тижнями прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу хоче провести перемовини з опозицією. У цей час не буде жодних просувань скандальної судової реформи, через яку виникли масові протести по всій країні.
Про це в ефірі 24 Каналу розповів журналіст ізраїльського аналітичного порталу "Подробиці" Роман Янушевський. Зазначимо, у ніч на 27 березня на вулиці міст вийшли сотні тисяч людей. Поштовхом до цього стало звільнення міністра оборони, який критикував цю реформу.
Дивіться також Президент Ізраїлю терміново звернувся до прем'єра на тлі масових протестів
Ролі політиків та суддів
Судова реформа необхідна – це розуміє як коаліція, так і опозиція, вважає Роман Янушевський. Але проблема в тому, що коаліція хоче зробити все дуже швидко і не підготовлено, що призведе до втрати незалежності судової системи. Ізраїль – парламентська республіка. Законодавча і виконавча гілки влади дуже зрослися між собою, оскільки уряд формується з депутатів Кнесету. Суд у цьому випадку виступає в ролі своєрідної противаги, яка обмежує політиків.
"Вони швидко приймають рішення, а судді нікуди не квапляться і знають свою справу. Якщо політиків заносить, вони виступають своєрідною "гальмівною системою". Як показує статистика, судді Верховного суду скасовували 1 закон на рік – вони мають таке право", – сказав журналіст.
Роман Янушевський про масові протести в Ізраїлі: дивитись відео
Судді можуть втратити свою незалежність
Саме у цьому ховається головна проблема. Журналіст пояснив, наразі в Ізраїлі діє спецкомісія з відбору суддів, яка складається з 11 осіб: представників Верховного суду та політиків. Зараз виконавча влада робить все, аби думка суддів мала характер рекомендацій, а їх призначали політики. Це може мати серйозні наслідки: судді стануть залежними від політиків, почнуться політичні ігри, а судова система втратить свою силу.
Зараз судді незалежні і отримують гарну платню – одну з найвищих в Ізраїлі. Коли їх обмежать в правах і змусять конкурувати між собою за посаду голови Верховного суду (наразі вони обираються по старшинству), це дуже сильно змінить клімат всередині суду,
– розповів він.
Цього найбільше боїться опозиція. Прихильники судової реформи апелюють своєю перемогою на виборах і умовним бажанням народу.
"Тріщина проходить десь посередині: половина народу виступає "за" просування теперішнього законопроєкту. Інша – проти. Крім того, як відбуваються протести, з’являється інформація, нові деталі та все більше людей схиляються до необхідності проведення перемовин", – відзначив Янушевський.
Перемовини будуть
Протести вже переросли у загальнонаціональний страйк, повідомив журналіст. У містах працює хіба що громадський транспорт. Тому мітинги та сотні тисяч людей підштовхнули Нетаньягу до процесу перемовин, які, як зазначалося, пройдуть найближчими тижнями.
"Цей час буде використано як можливість домовитися з опозицією і випрацювати якийсь спільний механізм просування судової реформи. До чого це призведе – не знаємо. Ми бачимо демократію в дії та суперечку, "що тут взагалі демократія": вплив вулиці чи те, що просуває наразі коаліція. Це таке питання, на яке поки немає відповіді", – резюмував журналіст.
Протести в Ізраїлі: що відомо
- Протести проти судової реформи охопили Тель-Авів та Єрусалим. Зокрема, у Тель-Авіві мітингувальники перекрили шосе та оголосили мітинг біля штабу армії. А в Єрусалимі протестували біля будинку Нетаньягу.
- Президент Ізраїлю Іцхак Герцог закликав Беньяміна Нетаньягу терміново припинити процес прийняття закону про судову реформу. Він апелював тим, що в країні виникла загроза безпеці, економіці та суспільству.
- Інший бік судової реформи – загроза правам нацменшин, зокрема палестинців. А це може сильно погіршити відносини Ізраїлю та США.