Перехоплення кульок: між Білоруссю та Литвою виник скандал щодо порушення повітряного простору
Міноборони Білорусі звинуватило Литву в порушенні свого повітряного простору. Білоруській армії довелося застосовувати військові вертольоти Мі-24, щоб знищити 8 повітряних кульок. Втім, Литва має своє бачення на цю подію.
Як інцидент коментують у Білорусі
23 серпня близько 19.30 черговими силами ВПС і військ ППО було припинено провокація з боку Литовської Республіки, заявило Міністерство оборони Білорусі.
До слова У Литві на ланцюг солідарності з Білоруссю вийшли десятки тисяч людей: фото
Хоча спершу повідомлення здавалося доволі серйозним, згодом у Білорусі уточнили: повітряний простір порушували 8 повітряними кульками "з антидержавною символікою".
Завдяки діям екіпажів вертольотів Мі-24 зі складу чергових сил ППО політ повітряних куль попереджено без застосування зброї,
– наголосили в Міноборони Білорусі.
Через цей інцидент військові Білорусі навіть звернулися до дипломатів, аби Міністерство закордонних справ підготувало ноту протесту Литві.
Згодом білоруське МЗС все ж вручило Литві ноту протесту, як мовиться у документі, через "інцидент на кордоні". Про це пише TUT.BY.
У зовнішньополітичному відомстві заявили, що з литовської території було запущено повітряний об'єкт, який порушив державний кордон Білорусі і заглибився на територію країни на 3 кілометри.
Білоруська сторона розцінює цей факт як сплановану провокацію та чекає, що інцидент буде належним чином розслідувано Вільнюсом із вжиттям заходів щодо недопущення повторення подібного надалі,
– наголосили в МЗС Білорусі.
Заява Міноборони Білорусі щодо загроз
Білоруські військові також дотримуються політики Мінська в цьому питанні. Вони, зокрема, заявили, що також розцінюють інцидент як провокацію з боку Литви.
Свою позицію у Міноборони Білорусі аргументують тим, що:
- будь-який кордон будь-якої держави є недоторканним, і це не залежить ані від того, який напрямок вітру на даний момент в районі кордону, ні від бажання громадян, скажімо так, пожартувати, позапускати кульки;
- на перший погляд нешкідливі кульки несуть в собі загрозу безпеці польотів, зокрема й цивільним суднам;
- ніхто не знає, якою є підвіска у цих кульок; вона може бути абсолютно різною: вибухові речовини, отруйні речовини тощо.
Наші льотчики діяли в повітряному просторі нашої держави, це зафіксовано матеріалами об'єктивного контролю. Порушення державного кордону Литовської Республіки не було,
– наголосили в білоруському оборонному відомстві.
Що кажуть у Литві
МЗС Литви натомість навпаки заявило, що порушення повітряного простору було саме з боку Білорусі. Мовляв, білоруські Мі-24 перетнули кордон з Литвою.
Як уточнили литовські дипломати, це трапилося о 18:50 23 серпня. Тобто ще за 40 хвилин білоруській армії "довелося підіймати вертольоти, щоб ліквідувати загрозу".
Імовірно, Білорусь у такий недолугий спосіб вирішила виправдатися, заявивши, що бойові вертольоти летіли збивати повітряні кульки. Та на чиєму боці правда в цьому потоці двосторонніх звинувачень – сказати важко.
Зверніть увагу Сумно, дивно і безпідставно, – Литва і Польща відреагували на закиди з боку Лукашенка
Місце, де білоруські вертольоти перетнули кордон: карта
Що відбулося насправді
Інцидент трапився поблизу населеного пункту Волківщина, що в Ошмянському районі Білорусі – неподалік від кордону з Литвою. Напередодні по той бік кордону проходила акція ланцюга солідарності з Білоруссю.
Ймовірно, саме учасники акції й запустили повітряні кульки, аби продемонструвати білорусам свою солідарність. Водночас "заборонена символіка" – це біло-червоно-білий прапор Білоруської Народної Республіки.
Згодом у телеграм-каналі "Чай з малинавым варэннем" показали, наскільки серйозною була "повітряна загроза". Це всього кілька кульок з національним прапором Білорусі.
Крім того, у мережі з'явилося відео, як білоруські військові перехоплюють ті самі кульки.
Волківщина, куди летіли повітряні кульки: карта