Битва за крісло омбудсмена: чи піде Лутковська з посади
Громадські організації вимагають від Парламенту провести відкритий конкурс на посаду омбудсмена. Про це йдеться у відкритій заяві низки організацій, зокрема Amnesty International, Української Гельсінської спілки з прав людини та Центру громадянських свобод. Валерія Лутковська, термін повноважень якої закінчився ще наприкінці квітня, полишати ж своє крісло не поспішає.
П'ять років тому Верховна Рада з другої спроби обрала омбудсмена України. На голосування вносили лише одну кандидатуру – урядову уповноважену у Європейському суді з прав людини Валерію Лутковську. Її підтримали 252 народні депутати. Голосувати до парламенту завітали навіть ті, хто рідко там з'являвся. Присягу Лутковська прийняла із сектора, де сиділи депутати "Партії регіонів", під вигуки тодішньої опозиції "Ганьба!".
Різні політсили не раз намагалися ініціювати її відставку. Попри це, Лутковська протрималась до кінця. Правозахисники її роботою задоволені.
Вона тісно співпрацює з громадянським суспільством, з правозахисними організаціями. Офіс став відкритим. Плюсом є те, що запрацювали нові механізми, зокрема той же національний превентивний механізм,
– зауважив заступник директора Харківської правозахисної групи Олександр Павліченко.
28 квітня цього року закінчився термін перебування Лутковської на посаді. Тепер Парламент має призначити нового омбудсмена. Таємне голосування має відбутися не пізніше 6 червня. Правозахисники побоюються: якщо пошуком кандидатів будуть займатися лише політики, то й новий уповноважений буде політично залежним. Тож вимагають від Парламенту провести відкритий конкурс.
Хто так не вгодив, прізвищ не називають. Проте кажуть, що бачити на посаді Валерію Лутковську не проти. Вона також офіс залишати не поспішає. Її команда впевнена, що з завданнями впорались добре.
Читайте також: Якщо відбудуться дострокові вибори, обов'язкового декларування доходів не буде, – експерт
Достойним посади Уповноваженого з прав людини правозахисники вважають також колишнього опонента Лутковської – Євгена Захарова. Саме він конкурував з нею під час першого голосування. Також пропонують правозахисників Володимир Яворського та Ларису Денисенко.
Тим часом в Парламенті вже обговорюють своїх кандидатів. На крісло омбудсмена претендує голова комітету з питань соцполітики та представниця "Народного фронту" Людмила Денісова. А "Радикальна партія" просуває адвоката Ігоря Мосійчука – Андрія Мамалигу.
Читайте також: Чесна політика. Парламент України як найбільший бізнес-клуб Європи