Захистити свій бізнес в Україні: як у цьому допоможе бізнес-омбудсмен
Повноваження бізнес-омбудсмена в Україні можуть розширити. Це допоможе у більш ефективному захисті прав українському бізнесу та покаранні чиновників, які ці права порушують.
Хто такий бізнес-омбудсмен
Український бізнес може подати скаргу на державні органи і в цьому йому допоможе бізнес-омбудсмен, який виступає так званим медіатором. Хто такий бізнес-омбудсмен та як він допоможе українському бізнесу захистити себе – у матеріалі 24 каналу.
Більше про бізнес Жорсткі умови карантину: як постраждали кафе
Рада бізнес-омбудсмена складається з 35 осіб. Коли підприємець надсилає скаргу, то рада її розглядає та проводить розслідування, на основі якого виносить рішення. Якщо рішення на користь підприємця, то рада також слідкує за виконанням цього рішення з боку держорганів.
Бізнес-омбудсмена створили ще у 2015 році, але нещодавно у Раду внесли законопроєкт, яким хочуть реформувати інститут бізнес-омбудсмена із дорадчого у незалежний орган.
Хто та як може скаржитися бізнес-омбудсмену
Будь-які підприємці, проти яких державні чи місцеві органи або державні компанії вчинили неправомірно, можуть скаржитися. Важливо, що саме державні органи/компанії. Не можна скаржитися на інші приватні установи чи бізнеси. Якщо по вашій справі суд вже виніс рішення або з часу порушення минув рік, то бізнес-омбудсмен також не допоможе.
Найчастіше українські підприємці звертаються з такими проблемами:
- податкові питання;
- перевірки;
- відкриття кримінальних справ;
- рейдерство;
- ліцензії;
- невиконання судових рішень;
- внесення компаній до списку ризикових;
- дії правоохоронних органів;
- дії державних регуляторів;
- з питань митниці.
Хто скаржиться
Згідно зі звітом Ради бізнес-омбудсмена переважно скаржиться український бізнес (87%), а саме малий та середній (70%). Проте менше третини скарг все ж надходять і від великого бізнесу. Зазвичай це бізнес зі сфери оптової торгівлі, промислового виробництва та агросектору.
Як COVID-19 сприяв появі нових скарг
Пандемія коронавірусу та карантин постали перед бізнесом великим викликом, порушивши не лише його роботу, але й частково права.
З’явилося кілька нових типів скарг, пов’язаних з пандемією коронавірусу. Це до прикладу заборона експорту медичних костюмів, продажу гігієнічної продукції тощо. ФОПи, які хочуть зареєструватися повторно після карантину цього року вже не мають права претендувати на єдиний податок,
– сказав бізнес-омбудсмен Марчін Свенчіцький в коментарі UA.Українське радіо.
Як подати скаргу
Скарг потрібно подати на сайті Ради бізнес-омбудсмена. Для цього:
- Заповніть особисту інформацію (ПІБ, посада та контакти);
- Вкажіть на кого ви пишете скаргу;
- Опишіть правопорушення;
- Як, на вашу думку, бізнес-омбудсмен вам допоможе;
- Що ви зробили для того, щоб вирішити проблему самостійно (адміністративне оскарження);
- Прикріпіть документи, які допоможуть у справі.
Заяву перевіряють близько 10 днів Якщо вона обґрунтована, то рада бізнес-омбудсмена розпочинає власне розслідування по ній, яке триває до 3 місяців (в середньому 67 днів). Послуга є безплатною.
Цікаво Дохід за травень в рази більший, ніж за 2019 рік: три бізнеси, які злетіли на карантині
Чи допоможе скарга, якщо є рішення суду
В умовах подання скарги чітко вказано, що можна надсилати, якщо немає судового рішення. Проте в деяких випадках ви все одно можете це зробити та очікувати на допомогу.
Ми не втручаємося в роботу судів. Але ми можемо посприяти виконанню рішень судів держорганами, якщо цей процес затягується,
– роз'яснив Свенчіцький у коментарі Ліга.Закон.
Чи багато українців звертаються за допомогою
За час роботи за останні 6 років до цього органу звернулося 7 302 представники бізнесу. З них 4 871 справи успішно закрили, натомість 2 132 відхилили. Наразі 245 у процесі розслідування, а 54 на етапі попереднього розгляду. По суті більшість справ бізнес-омбудсмен допоміг вирішити.
Ми не можемо давати 100% гарантію того, що наша рекомендація буде розглянута і прийнята до відома. Також іноді бувають випадки, що після вивчення проблеми з'ясовується, що бізнес дійсно не правий, і незаконних дій з боку держорганів не було
– розповів Свенчіцький.
Хто є бізнес-омбудсменом в Україні
Марчін Свенчіцький вступив на посаду восени 2019. Він – колишній мер Варшави та депутат сейму у Польщі, де був заступником голови української парламентської групи. Раніше він консультував уряд Україн щодо реформи децентралізації.
Марчін Свенчицький / The Page
Повноваження бізнес-омбудсмена хочуть розширити
Поки лише органи, що підпорядковуються Кабміну, зобов'язані співпрацювати з бізнес-омбудсменом. По суті рішення бізнес-омбудсмена зараз мають рекомендаційний характер. Проте законопроєкт №3607 може розширити повноваження та зобов'язати всі державні органи, місцеві органи та державні компанії України до співпраці.
Важливо Уряд спростив вимоги до бізнесу для отримання програми "Доступні кредити 5-7-9%"
Якщо чиновник відмовляється співпрацювати з бізнес-омбудсменом, то на нього накладають штраф від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів (це від 105,1 тисячі до 210,2 тисячі гривень). Якщо чиновник повторно порушить права бізнесу, то розмір штрафу зростає у 1,5-2 рази.
Бізнес-омбудсмен також зможе виступати у Верховній Раді на засіданнях Кабінету міністрів та зможе на офіційному рівні зустрічатися з прем’єр-міністром. Таким чином бізнес-омбудсмен матиме змогу давати рекомендації щодо покращення бізнес клімату в Україні.
За словами нардепа та одного з авторів законопроєкту Дмитра Кисилевського, прийняття закону – це перш за все виконання зобов'язань, які уряд взяв на себе, підписуючи меморандум про антикорупційну ініціативу у 2014 році.
Зараз ефективність роботи бізнес-омбудсмена значною мірою ґрунтується на його авторитеті. Закон передбачає обов’язок для чиновників співпрацювати з бізнес-омбудсменом і передбачає відповідальність за ігнорування звернень, – зазначив він у коментарі 24 каналу.
Кисилевський також додав: "Закон розширює повноваження бізнес-омбудсмена в частині його взаємодії з вищим органами влади, наприклад, він матиме змогу виступати на засіданні Верховної ради чи Кабінету Міністрів. І також змінить організаційно-правову форму бізнес-омбудсмена. Зараз це консультативно-дорадчий орган при КМУ, а стане неурядовою неприбутковою організацією".