"Блакитні комірці": що треба знати про людей робітничих спеціальностей

24 листопада 2021, 12:05
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Рівень заробітної плати, престижність спеціальності, кар'єрний ріст, умови праці та страхи про майбутнє своєї професії – що з цього є важливим та пріоритетним для українських робітничих спеціалістів в Україні, а що ні? Де працюють "блакитні комірці" та скільки отримують?

Разом з OLX Робота, онлайн-сервісом для пошуку та розміщення вакансій у сегменті робітничих професій, розглянемо приклад портрету "блакитного комірця".

Передмова

Ринок праці в Україні продовжує змінюватися. Працедавці очікують від працівників робітничих професій більш складний та аналітичний підхід в їхній роботі. Наприклад, це можуть бути задачі, що тісно пов'язані з умінням вправно оперувати сучасними автоматизованими пристроями.

Найближчими роками робітничі професії ставатимуть все більш актуальними, а точніше – життєво необхідними для економіки та нас з вами. Ще з початку 2021 року попит на працівників у цих сферах зріс більше ніж на 60%. Серед топ-професій: штукатури, різноробочі, кухарі, будівельники, водії та хатні робітниці. Неочікувано, правда ж?

Що каже статистика?

Тільки на OLX Робота кількість вакансій для робітничих спеціалістів з початку 2021 збільшилася на 45% у порівнянні з минулим роком. Якщо ж говорити про заробітні плати "блакитних комірців", то навесні роботодавці пропонували найвищі оплати фасадникам – 30 тис. грн, мулярам – 25 тис., водіям таксі – 22,5 тис., малярам – 20 тис., а водіям – 19 тис. гривень.

Очікувано, що попит на робітничих спеціалістів зріс й у карантинний період. Серед топ-професій – кур’єри, водії, продавці, вантажники, фасадники, будівельники та охоронці, а також представники сфер, які вирішували питання життєзабезпечення: транспорт, логістика, ритейл та частково виробництво.

Гендер, вік та сфера зайнятості

Для того, аби зрозуміти, люди якої статі та вікової категорії зараз працюють у сфері робітничих спеціальностей, ми проаналізували дослідження OLX Робота, в якому взяло участь близько 6 тисяч учасників.

Згідно з даними, співвідношення жінок та чоловіків у цій сфері рівне. У більшості це люди віком від 35 до 55 років – 61% опитаних. Молодших працівників вдвічі менше – мова йде про категорію від 18 до 35 років.

Де найбільше працюють представники робітничих спеціальностей?

Поточна заробітна плата та фінансові очікування

За даними Мінфіну, середня зарплата в Україні у вересні 2021 склала 14 239 грн. Заробітні плати більшості "блакитних комірців" тримаються в діапазоні від 10 до 15 тис. грн.

Поточні зарплати влаштовують лише 3% опитаних "блакитних комірців", інші хотіли б мати вищий рівень оплати за їхню роботу. Однак позитивна динаміка є і вже зараз роботодавці щорічно переглядають зарплати у 22% опитаних.

Додаткові умови праці

Як показало опитування, працівників цікавить не лише зарплата, а й додаткові умови праці. Сьогодні робітничі фахівці здебільшого:

  • офіційно працевлаштовані;
  • мають нормований робочий графік;
  • мають стабільну заробітну плату;
  • отримують медичне страхування (15% опитаних);
  • мають додаткові бонуси за хороші результати роботи та можливість підвищення (23% опитаних).

Освіта, самовдосконалення та престижність роботи

Нестача спеціалістів з робітничих сфер створює великий попит серед роботодавців. Вже зараз такі фахівці на вагу золота. Саме тому "блакитним комірцям" не важко знайти нову роботу, близько 50% опитаних на пошук витрачають кілька тижнів.

Цікаво, що працівники робітничих спеціальностей обирали свою професію не за престижністю, причиною вибору були покликання, умови роботи, заробітна плата тощо.

При цьому майже 68% опитаних розмірковували над зміною фаху, а відсоток тих, хто уже зараз здобуває додаткову кваліфікацію чи освіту складає 6%.

Актуальними є питання перекваліфікації та самовдосконалення вже у поточній сфері, адже це допомагає просуватись кар'єрними сходами та, як результат, заробляти більше. Так, 19% серед респондентів поділилися, що вже відвідують тренінги, воркшопи чи курси підвищення кваліфікації.

Проте найбільший бар'єр для розвитку — у 62% опитаних з робітничої сфери – брак коштів чи відсутність вільного часу.

Ставлення до роботи за кордоном та технологічного прогресу

"Блакитні комірці" не мають бажання їхати за кордон у пошуках роботи. Вони хочуть жити та працювати саме в Україні. А для цього повинна бути:

  • висока заробітна плата;
  • додаткові можливості;
  • швидкий пошук роботи;
  • належні умови праці.

Досліджуючи настрої "блакитних комірців" щодо автоматизації та технологічного прогресу, які нібито можуть відібрати їхню роботу, виявилося, що працівники робітничих спеціальностей не бояться змін. Вони переконані, що людська праця буде потрібна завжди, а робітнича професія, яка може зазнати змін, не зникне.

Ми також з цим згодні. "Блакитні комірці" залишатимуться ключовими у сталому розвитку держави та її конкурентоспроможності на світовому ринку.

Поради працедавцям, які допоможуть заохотити робітничих спеціалістів:

  • вивчити потреби кандидатів;
  • мотивувати їх через позитивні зміни всередині компаній;
  • проводити профзустрічі, програми стажування та дні відкритих дверей;
  • врахувати основну мотивацію робітничих фахівців — заробітну плату.

Організувати зручний та ефективний добір кандидатів можна максимально просто, використовуючи спеціальні інструменти від онлайн-сервісів з пошуку вакансій. Наприклад, на OLX Робота відтепер є "Панель роботодавця", щоб допомогти керувати всім процесом рекрутингу:

  • бачити доступні вакансії та інформацію за відгуками;
  • бачити деталі кожної вакансії;
  • обробляти отримані відгуки;
  • передивлятись резюме кандидата і надавати йому статуси;
  • спілкуватись з кандидатом в чаті та залишати нотатки про нього.

Це допоможе наймати релевантних "блакитних комірців” як з досвідом роботи, так і молодих спеціалістів у найрізноманітніші сфери діяльності.