Як розрахувати запаси та зігрітися: поради військового про підготовку до блекауту

17 грудня 2023, 12:25
Читать новость на русском

Джерело:

Суспільне

Над Україною нависла загроза нового блекауту. Росія цілком може повторити торішній сценарій та залишити нас без світла, тепла та зв'язку, однак цього разу ми будемо підготовані.

Військовий Олексій, інструктор у Центрі готовності цивільних, поділився порадами, як підготуватись до блекауту. За його словами, щоб підготуватись до блекауту, треба запастись сірниками, запальничками, свічками та ліхтариками, придбати батарейки, павербанки, зарядні станції.

Дивіться також На випадок блекауту: як допомогти дітям здолати тривожність

Які речі можуть знадобитися

Олексій зазначив, що також потрібні термоси, запаси консерви та їжі швидкого приготування з розрахунку на п'ять-сім діб. Крім цього, важливо підготувати воду. На одну дорослу людину на добу потрібні три літри питної та 10-15 літрів технічної води. Військовий наголошує, що потрібно купити фільтр.

Калюжа це чи річка – це неважливо, ніяких хвороб немає. Ми самі використовуємо ці фільтри на фронті. Ще є хімічні засоби, які очищують воду. Це порошок, в інструкції вказано на яку кількість води його треба використати – на літр чи на п’ять,
– сказав він.

Також потрібно не забути наповнити домашню аптечку

Якщо немає опалення, Олексій рекомендує розміститись в одній кімнаті всім мешканцям квартири чи будинку та одягнути теплі речі із природних матеріалів. Підготувати спальні мішки та намет. Також потрібно підготувати приміщення: забити щілини, закрити вікна теплими ковдрами. Також серед кімнати можна поставити намет.

Є такі ковдри, які теж зберігають тепло. В нас був випадок, коли боєць провалився в болото та намочив ноги, а сухих шкарпеток не було. Тоді він вирізав тканину з ковдри, намотав на ноги і пішов. Завдяки цьому він зігрівся і з ним все гаразд,
– поділився Олексій.

Як зберегти їжу безпечною при відключенні світла

  • В умовах війни та загрози нових блекаутів взимку важливо знати, як зберігати продукти придатними до споживання, аби уникнути можливих отруєнь та проблем з травленням. Відповідні поради дали у Міністерстві охорони здоров'я.
  • МОЗ наголосили, що у холодильнику температура має бути не вище 4 градусів тепла, у морозильній камері – не вище 4 градусів. Аби підтримувати ці показники у відомстві порадили заморозити контейнери з водою. За можливості варто придбати сухий або блоковий лід.
  • Якщо електроенергії немає більше ніж 4 години, помістіть лід до продуктів у холодильну камеру. У МОЗ попередили, що не потрібно пробувати їжу на смак, аби перевірити її "свіжість" і безпечність.