Блокада поставок вугілля з Донбасу: чим це загрожує

14 лютого 2017, 21:01
Читать новость на русском

Через блокаду поставок антрациту з Донбасу Енергетичний штаб запропонував уряду вести надзвичайний стан в енергетиці. Однак, сьогодні, 14 лютого, на засіданні уряду це питання так і не розглядалося. До чого може призвести блокування поставок вугілля із неконтрольованих територій та як це вплине на промисловість та українців – в матеріалі сайту "24".

Ветерани АТО та окремі депутати проти торгівлі з Донбасом

Міністерство енергетики та вугільної промисловості ініціювало введення надзвичайного стану на ринку електроенергії через припинення поставок антрациту. За інформацією національної енергетичної компанії "Укренерго", антрацитового вугілля вистачить в Україні на 40 діб, якщо не поповнювати його запаси, купуючи в бойовиків.

Як відомо, 25 січня ветерани АТО перекрили рух на ділянці залізниці Луганськ-Попасна в рамках торгової блокади окупованих регіонів Донбасу. Було заблоковано рух 12 потягів загальною кількістю 700 вагонів. Згодом учасники торгової блокади перекрили залізничні колії біля Бахмута.

Один з організаторів акції – другий командир батальйону "Донбас" Анатолій Виногродський. Окрім ветеранів АТО, серед охочих блокувати торгівлю з Донбасом і народні депутати, зокрема, Семен Семенченко, Володимир Парасюк та Тарас Пастух. Бійці добровольчих батальйонів заявляють: якщо усі українські військовополонені не будуть звільнені терористами, розпочнуть тотальну блокаду окупованих територій.

Які ризики блокади?

Перший ризик – економія ресурсів. Тобто вугілля та газу. Відповідно віялові відключення світла розпочнуться раніше, ніж через 40 днів. Таку думку на прес-конференції на тему: "Блокада поставок вугілля з Донбасу: Україна ризикує залишитися без світла і тепла?" висловив Валентин Землянський, екс-прес-секретар НАК "Нафтогаз України".

Бо теплова генерація змушена буде запускати газомазутні блоки з використанням газу для підтримки необхідного об’єму потужностей, щоб покривати потреби українських споживачів. Ніхто вугілля на електростанціях використовувати в нуль не буде. Будуть максимально економити. Робитимуть це за рахунок віялових відключень. Першим під це попаде промисловість, далі – населення,
– наголосив Землянський.

Відтак, упродовж цих 40 днів віялові відключення стануть звичним явищем в багатьох українських регіонах. За словами експерта, це робиться для того, щоб не допустити розвалу єдиної енергосистеми. Те, що в народі називається "блекаутом" (масове відключення електрики). Тобто, коли всі електростанції виходять у нульовий режим і відповідно, щоб їх запустити, необхідно мати постійний струм, який Україна у разі блокади може отримати лише з енергосистеми Росії. Це перший ризик, який існує. Наступне до чого може призвести блокування поставок – поповнення запасів антрацитової групи вугілля на українських складах за рахунок імпорту з Росії. Що, з огляду перебування України у стані війни з Росією, звучить, як мінімум, абсурдно.

Експерт зазначає: решта вугілля, яке можна закупити за межами України, йтиме протягом 2 місяців і коштуватиме дорожче – на 1 тисячу гривень. Це та відома формула про яку, так багато говорять – "Роттердам+", котра пов'язує вартість вугілля з індексом в порту Роттердама (Нідерланди) з урахуванням витрат на його доставку в Україну.

Є український Ротердам, який зараз працює в формулі НКРЕКП і вугілля продається за ціною 1730 гривень за тонну всередині країни. І вугілля, яке закуповуватиметься в Роттердамі в режимі онлайн, у кращому випадку, його ціна без доставки на електростанцію буде 2 700 гривень,
– підкреслює Землянський.

Третій ризик, який виникає – робота на імпортному ресурсі сильно збільшить у ціні виробництво електроенергії на ТЕС. Найдорожча електроенергія буде на тих самих газомазутних блоках і коштуватиме майже 3 гривні за кіловат за годину, зауважує Землянський. Виробництво електроенергії з імпортного вугілля складатиме приблизно 2 гривні 20 копійок при сьогоднішній собівартості виробництва 1 гривня 32 копійки.


Через блокаду на Донбасі українцям можуть періодично відключати світло

Варто зазначити: тимчасові відключення електроенергії через припинення поставок антрациту з Донбасу можуть стосуватися семи областей: Харківської, Дніпропетровської, Київської, Чернігівської, Запорізької, Сумської, Черкаської.

Якщо блокаду не знімуть до кінця року, переконує Землянський, Україні знадобиться близько 15 млрд гривень для закупки додаткового імпортного ресурсу. Окрім віялових відключень усе це ляже додатковим фінансовим тягарем на українських платників податків. До того ж після закінчення опалювального сезону ринкова оптова ціна буде переглянута в бік збільшення і, відповідно, вкотре переглянуться тарифи – як для промисловості, так і для населення.

Дешевше взагалі не працювати

Якщо для населення віялові відключення електроенергії ще можна пережити, то для промисловості – це колосальні збитки. Політичний і економічний експерт Всеволод Степанюк зазначає: чим високотехнологічніше підприємство, тим більше збитків воно зазнає. І таким підприємствам дешевше буде зупинити роботу, ніж працювати.

Тому що, якщо зупиняється конвеєр, щоб його запустити треба доба, а може й більше, а коли кожну добу вимикатиметься електроенергія – він просто не працюватиме,
– пояснює Степанюк.

Окрім цього, зазначає фахівець, блокада безпосередньо впливає на металургію. Бо частина заводів, що виробляють кокс, розташовані на не нашій території, а наші доменні печі фактично залишились без коксу. Варіант імпорту з Росії, зазначає Степанюк, досить специфічний – звідти ми імпортуватимемо той же донецький кокс. А прибуток від цього поповнюватиме російський бюджет.

Як закуповують та оплачують вугілля

Усі трансакції відбуваються на українській території. Гроші від продажу вугілля надходять на рахунки вугледобувних підприємств, причому всі рахунки – в Києві, тому гроші фізично не можуть перетинати кордон непідконтрольних територій, переконує Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич. Далі уже із шахтарями розраховується ДТЕК.

Ще одна обставина. В "ЛНР" хочуть "націоналізувати" українські підприємства, що там працюють, якщо вони не почнуть платити податки в "бюджет" бойовиків. Марунич наголошує: якщо цей крок буде реалізований – ситуація зайде в глухий кут. Частина металургійних і коксохімічних підприємств та шахт просто зупинять свою роботу. І знову, як наслідок, – черговий удар по курсу, економіці, бізнесу.


В "ЛНР" хочуть змусити українські підприємства сплачувати податки "республіці"

Експерти констатують: надзвичайна ситуація в українській енергетиці зберігається останні три роки, періодично загострюючись або зникаючи. Власне рішення про введення надзвичайного стану на ринку електроенергії – запізніле. І хоча наслідки про які говорить влада, виглядають в рожево-заспокійливих тонах, що начебто населення від "маніпуляцій" уряду в енергетичній сфері надто не постраждає, фахівці таку думку не поспішають поділяти.

Читайте також: Штаб блокади Донбасу зробив гучну заяву щодо відключень енергії