Британці розробили новий метод діагностики аутизму
Британські науковці розробили тест, який за 15 хвилин може діагностувати аутизм у дітей.
Проблема виявлення цього захворювання на ранніх етапах актуальна у всьому світі, зокрема на Туманному Альбіоні. Тут понад півмільйона людей страждають від розладів аутистичного спектра.
Новий метод значно швидше визначає аутизм, аніж стандартні способи, і майже вдвадцятеро дешевший. У дослідах над дорослими точність діагностування склала 90%.
”Для мене було дуже важливо зрозуміти фізіологічні причини мого стану. Я хвилювався через те, що поводився інакше, аніж мої однолітки. Але тепер на екрані я побачив, що дійсно маю легку форму аутизму”, - каже учасник дослідів, хворий на синдром Аспергера Джо Пауелл.
Тим не менше, деякі експерти сумніваються в ефективності цього тестера. Вони наголошують на тому, що нову техніку ще не випробували на дітях, а лише на дорослих.
”Я маю два застереження: по-перше тест випробували лише на 20-х дорослих. Це дуже мало, для достовірних результатів потрібно залучити більше людей. По-друге, новий метод діагностики застосовуватимуть до дітей, а на них його ще не тестували. Зараз, зрозуміло, розробники стверджують, що тест працює на дітях, але дуже важливо, щоб він дійсно був дієвим, і щоб його можна було використовувати у дослідженнях аутизму”, - каже експерт Мартін Х'ювітт.
Зараз, щоб діагностувати аутизм, потрібно тривалий стежити за поведінкою пацієнта і зробити багато тестів. Процес може тривати цілий день, в ньому беруть участь кілька спеціалістів і коштує все це близько $3000.
Сканування голови новим методом - це питання кількох хвилин, вартість - $150-200. Спеціальна комп'ютерна програма на основі МРТ та стандартного сканування формує тривимірне зображення і виявляє ознаки аутизму ще на ранніх стадіях.
”Цей метод виявлення аутизму допоможе людям, які вже втратили надію або які ще ніколи не проходили діагностику. А все тому, що він безпосередньо сканує мозок. Нова техніка не покладається на медичні дані, які надав хтось інший. Ми можемо самостійно і незалежно визначити, чи є у вас аутизм і яка його стадія”, - каже експерт-невролог Королівського коледжу Лондона Деклан Мерфі.
Розробники усвідомлюють - без ретельніших досліджень та точніших даних тестер не допустять до масового використання. Саме тому його випробовуватимуть ще приблизно два роки.