Бурштинові оборудки Розенблата і компанії: в САП описали злочинну схему
Голова спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький описав злочинну схему, пов'язану з видобутком бурштину, в якій задіяні народні депутати України Борислав Розенблат та Максим Поляков.
Про це голова САП розповів на брифінгу.
Нагадаємо, напередодні в ресторані Києва працівники НАБУ затримали охоронця Розенблата за підозрою в посередництві при передачі хабара.
Сьогодні ж Холодницький розповів, що детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП протягом тривалого часу здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні, пов’язаному з незаконним видобутком бурштину.
Під час слідства було встановлено те, що два народних депутати з метою отримання неправомірної вигоди від представника компанії-нерезидента, яка зацікавлена у видобутку бурштину в Україні, скористались правом законодавчої ініціативи з метою протягти через парламент низку змін до законопроектів, які мають покращити умови господарювання для підприємства-замовника при видобутку бурштину та його реалізації,
– розповів голова САП.
Він додав, що нардепи також запропонували сприяти шляхом впливу на осіб, уповноважених на виконання функцій держави, тобто на Державне лісове агентство, ДП "Укрбурштин" та інші, на прийняття ними відповідних рішень для реалізації підприємницької мети.
Зокрема, представник підприємства-нерезидента в Україні звернулась до знайомих з метою налагодження видобутку бурштину на території України в правовому полі, при цьому запропонувавши відповідні зміни внести у Податковий та Митний кодекси.
"Останні влаштували зустріч представника з головою секретаріату міжфракційного депутатського об’єднання "Депутатський контроль", який у свою чергу, вихваляючись численними надійними відносинами із народними обранцями, звернувся до члена вказаного міжфракційного депутатського об’єднання народного депутата України Полякова для сприяння у реалізації вказаних інтересів шляхом використання передбаченої законом законодавчої ініціативи", – розповів Холодницький.
Він зазначив, що Поляков залучив до вказаної діяльності Розенблата, оскільки останній є автором законопроекту, що регламентує видобуток та експорт бурштину, "тому без його активної участі досягти задуманого не було б можливості".
За отримання неправомірної вигоди Поляков та Розенблат внесли відповідні правки до законопроектів. Зокрема, це були правки щодо, якщо ви прослідкуєте на сайті Верховної Ради, щодо зменшення рентної плати за видобуток бурштину з 25 до 5%, звільнення від оподаткування до 2020 року підприємств, які завозять техніку для видобутку бурштину. Також були деякі зміни щодо оплати праці та інші,
– розповів голова САП.
Він наголосив, що за внесені до законопроектів зміни нардепи отримали хабар у розмірі 15 тисяч доларів.
"Разом з тим вказаний керівник секретаріату міжфракційного об’єднання з метою впливу на народних депутатів з залученням ще однієї людини, яка є помічником народного депутата від Радикальної партії та юриста громадської організації "Системні рішення", запропонував представнику іноземної компанії відповідні послуги та отримав 11 тисяч доларів на підготовку відповідних документів, необхідних для подання, просування та прийняття цих законодавчих змін", – додав Холодницький.
Після того Розенблат, на думку слідства, вирішив взяти участь у видобутку та експорті бурштину, у зв’язку з чим уже сам звернувся до представника фірми-нерезидента з проханням організації спільного бізнес-проекту, в якому взяв на себе зобов’язання вирішувати питання з низкою державних служб та органів.
При цьому бурштин, згідно з задумом, мав вивозитися з України за заниженими цінами, а частина дійсного прибутку мала переходити на рахунки компанії, яка розташована у США. І, за наполяганням Розенблата, співвласником якої (компанії) стала його рідна сестра,
– заявив голова САП.
Читайте також: Справа охоронця Розенблата: двоє нардепів можуть позбутись депутатської недоторканності
Він зазначив, що при реалізації цієї схеми і відбулося вчорашнє затримання. Загальна сума хабара по цьому епізоду складала 285 тисяч доларів, з яких 85 тисяч було передано охоронцям, які також числилися, як помічники-консультанти народного депутата. А при передачі 200 тисяч доларів відбулося затримання.
Загалом у справі наразі затримано 6 осіб, з яких 3 – помічники нардепів, 1 – охоронець нардепа і 2 – представники громадської організації, які здійснюють боротьбу з корупцією.